ארה"ב פורשת מאונסק"ו

משרד החוץ האמריקני הודיע רשמית על פרישה מהארגון עד לסוף שנת 2017 - בעקבות ההצבעות נגד ישראל.

אורלי הררי - ערוץ 7 , כ"ב בתשרי תשע"ח

אולם הדיונים באונסק"ו
אולם הדיונים באונסק"ו
צילום ארכיון: Benoit Tessie, רויטרס

ארה"ב הודיעה היום (חמישי) באופן רשמי כי החליטה לפרוש מאונסק"ו של האו"ם שקיבל לאחרונה מספר החלטות אנטי-ישראליות.

"זוהי לא החלטה שהתקבלה בקלות", נכתב בהודעת מחלקת המדינה שפורסמה על ידי הדובר הת'ר ניוארט. "המהלך משקף את דאגותיה של ארה"ב מענייניו הכספיים של הארגון, הצורך ברפורמה וההטייה המתמשכת נגד ישראל".

באונסק"ו, ארגון בת של האו"ם, אמרו כי ההחלטה מהווה "הפסד למשפחת האומות המאוחדות ולפעולה בינלאומית משותפת".

שגריר ישראל באו"ם, דני דנון, בירך על החלטת הפרישה. "אונסק"ו הפך בשנים האחרונות לזירת ניגוח אנטי-ישראלית ושכח את תפקידו המקורי", מסר. "להחלטות ההזויות והמבישות שהתקבלו נגד ישראל יש השלכות, זהו עידן חדש באו"ם בו יש מחיר לאפליה האנטי-ישראלית". עוד הוסיף דנון כי "ארה"ב עומדת לצד ישראל ומובילה שינוי אמיתי באו"ם, הברית בינינו חזקה מתמיד".

גם שגריר ישראל באונסק"ו, כרמל שאמה הכהן, הגיב להחלטה ואמר: "הארגון התעורר הבוקר לתדהמה והלם מהחדשות, אבל כבר בראשית השנה הזהרתי את המנכ"לית ושגרירים רבים כי המשך קבלת ההחלטות האנטי ישראליות עלול להוביל לעזיבת ארה"ב את הארגון. אונסק"ו הפך עצמו בשנים האחרונות לארגון הזוי שאבד את דרכו המקצועית לטובת אינטרסים פוליטיים של מדינות מסויימות".

"עזיבת ארה"ב הופכת את הארגון לעוד יותר הזוי ואבוד", הוסיף שאמה הכהן. "אולי הזעזוע הזה יעורר מחשבות אמיתיות לרפורמות מקצועיות בארגון שיחזירו אותו לאיזון ולתחומי המנדט המקצועי שלו. ההחלטה בדבר עמדת ישראל תתקבל על ידי ראש הממשלה. המלצתי האישית לראש הממשלה הינה להיצמד לארה"ב ולפרוש במיידית מאונסק"ו - בכל מקרה כאמור ההחלטה תתקבל על ידי ראש הממשלה ששיקולים רחבים יותר באופן טבעי מונחים בפניו והמשלחת בראשותי תיישם כל החלטה שתתקבל".

שאמה הכהן הוסיף כי "רוב הזכויות לגבי העזיבה של ארה"ב והנזק האדיר לארגון יהיו רשומים לעד על שם הפלסטינים, מי שתמך בקבלתם לארגון ומי שאפשר להם פעם אחר פעם להשתולל בהחלטות פוליטיות אנטי ישראליות".