שבת בראשית - שמחה של התחדשות

כחלק מהקמפיין של ערוץ 7 וקרן אחד לאחד לחיזוק אברכים מצטיינים בכל הישיבות כותב לנו פ', מאברכי התכנית על הפרשה הראשונה בתורה

תגיות: אחד לאחד
בשיתוף קרן אחד לאחד , כ"ג בתשרי תשע"ח

שבת בראשית - שמחה של התחדשות-ערוץ 7
זריחה והתחדשות
iStock

הצטרפו למבצע התמיכה בלימוד התורה - לחצו כאן

בסימנא טבא עם ישראל מתחיל מחדש לקרוא שוב את פרשיות השבוע מספר בראשית, שבת בראשית יש בה שמחה פנימית הנמצאת בלב כל אחד כיוון שהיא מעוררת את הרצון להתחדשות, לגלות רבדים חדשים בתורה שלא שמנו לב אליהם עד עכשיו, בעצם התורה נשארת כמו שהיא זכה וברה אך אנו עברנו שינויים במהלך השנה החולפת שעכשיו נותנים לנו לראות את התורה כולה בהסתכלות שונה ובסקרנות מה נוכל לקחת ממנה לחיינו ואיך לעבוד את בוראנו.

המיוחד בספר בראשית המכונה בפי הנציב מוולוזי'ן "ספר הישר" הוא הלימוד של מעשה אבות סימן לבנים. אנו נפגשים עם אבות האומה ועם הארועים השונים שעברו עליהם ומהם אנו יוצרים עבודת ה' שלא ייתכן שהאדם יצליח לדעת כיצד לעלות מעלה מבלי להסתכל כיצד עשו אבותיו ומה היה יחסם אל התורה והמצוות.

לכן התורה טורחת לבאר לנו את מעשה בריאת האדם ושהוא יציר כפיו של הקב"ה ולאחר מכן את סדר הדורות מאברהם עד נח והלאה וכן את סיפור יוסף והאחים אשר כמעט ואין עין שלא דומעת כאשר מתבוננים בפרשיות אלו, והכל כדי שנוכל ללמוד ולהבין לשמוע וללמד לעצמנו ולבנינו מה העיקר בחיים ומה טפל ועל מה צריך לשים את נפשנו ורוחנו בשביל לעלות במעלות התורה והיראה.

הבולט בפרשה זו הוא מעשה אדם הראשון אשר ברגע אחד בעבור תאווה רגעית עבר על מצווה אחת יחידה וקלה ובעקבות זאת גורש מגן עדן ועכשיו צריך האדם לעמול שוב עבודה תמידית באדמה אשר ממנה הוא לוקח כדי לקיים נפשו בזיעת אפו. אין לנו לימוד יותר גדול מזה איך בכוחו של האדם להכריע את חייו אפילו במעשה קטן ובזמן קצר, מה שמזכיר לנו את סיפור הגמרא (ע"ז יז) על רבי אליעזר בן דורדיא שקנה את עולמו בשעה אחת ועל כך בכה רבי.

עיקר הלימוד ממעשה אבותינו הוא המידות הנעלות שרכשו להם, המסירות, דרך ארץ, אהבת הבריות, סבלנות, ורחמנות, כל אלו הינם חלק אחד קטן מתוך שאר חלקי התורה אך משמעותי מאוד לחיינו ואיתו נדע כיצד להתקרב ליוצרנו כיוון שאנו מושפעים לטובה מהם כעין אבות ותולדות שהם קשורים אחד בשני חיבור חזק ויציב.

ככל שנרבה להתבונן בחשיבות ונחיצות הקדמת ספר בראשית למצוות התורה ודרכיה נוכל להפיק תועלת יותר גדולה לשאר השנה כולה ולשאוב כוחות גדולים לעלות מעלה במעלות התורה כי רק ממנה נוכל לקחת תעצומות נפש ורצונות חדשים להגיע לאפיקים שמעולם לא נגלו לעיינינו אך היו קיימים בתוכנו. שבת שלום ומבורך.

הצטרפו למבצע התמיכה בלימוד התורה - לחצו כאן