הרב שפירא: מרוב בניית החומר - נרדמנו

במסגרת המבצע הגדול של ערוץ 7 וקרן אחד לאחדלתמיכה בלומדי התורה המצטיינים בישיבות, שוחחנו עם הרב יהושע שפירא על הערך של לימוד התורה בתוך "סל הערכים" של הציונות הדתית.

"האידיאלים של הציונות הדתית שזכינו על ידם לבנות את הארץ, גם בהקשר של ארץ ישראל וגם בהקשר של החברה הכללית בעיירות הפיתוח, הם הענפים", מבהיר הרב שפירא ומדגיש, "השורש, הליבה והתנור שמחמם את כל הבית זה העומק של התורה שזורם בקרבנו".

הרב שפירא מייחס חשיבות גדולה לפרויקט "אחד לאחד" וקובע: "זה נושא ציבורי שכל הציבור צריך להתגייס אליו, כל הציבור צריך להרגיש את השייכות אליו וכל הציבור צריך להרגיש שהוא יונק משם, שזה הליבה והלב. שזה המרכז, צומת החיים ושורש החיים".

"היו לנו הרבה דגלים", אומר הרב שפירא, "היינו שותפים להקמת המדינה והיה לנו דגל גדול לעשות את הקמת המדינה מתוך קדושה, מתוך בית המדרש, מתוך תורה ומתוך הלכה. אחר כך, עם אותה עצמה, המשכנו להקים את הארץ כשאחרים נחלשו בדרך והקמת הארץ בייחוד ביהודה ושומרון דרשו מאיתנו המון כוחות אידאליסטיים, הוא עדיין דגל חשוב ביותר והוא לא ירד כי הוא לא נגמר".

"עכשיו השאלה היא - מי אנחנו באמת? עשינו את מה שאנחנו יכולים בארץ ישראל ונמשיך לעשות את כל מה שמוטל עלינו בהקשר הזה, אבל מי אנחנו? והאמת היא שאנחנו דבקים בתורה האלוקית ומשם יונקים את כל סם החיים שלנו. "כי הם חיינו" זה לא פלקט, "כי הם חיינו" זו האמת הכי עמוקה של העם הזה ושל הציבור הדתי לאומי".

הרב שפירא קובע בנחרצות כי הציבור הדתי לאומי נרדם בעניין הדגל של לימוד התורה: "מרוב עיסוק בבניין החומר והשותפות פה - נרדמנו קצת. מישהו מעורר אותנו פה ובצדק. באופן ציבורי אנחנו צריכים לשים לב שלומדי התורה בקרבנו הם הנשמה של הכל. שהחברה כולה תהיה מגויסת לסובב ולעטוף את לומדי התורה, גם לתרום ממונית וגם לינוק רוחנית".

הרב שפירא קורא בבירור לכולם להתגייס לנושא וקובע: "הדבר הכי עליון שאדם יכול לעשות עם כספו יותר מאשר לתת לחם לילדיו זה להחזיק את לומדי התורה, להחזיק את התורה שבו, להחזיק את התורה בציבור ולהחיות נשמה לעם הזה. זה העיקר".

רבות דובר במהלך המבצע של "אחד לאחד" על הרצון לגדל את הדור הבא של רבנים וגדולי הדור, אך הרב שפירא מבקש להתמקד בעומק העניין ומשמעות החיבור לרעיון עצמו: "אנחנו רוצים שיהיו גדולי תורה ופוסקים ענקים, בקיאים בכל נבכי התורה גם החלק הפנימי והעיוני שלה, נותנים דרשות וכל התפקידים הרבניים כולם צריכים להיות. אבל הכל זה פרטים, הכל זה ענפים - עצם קיום התורה כנשמה בקרבנו זה חיים, ובלי קיום הנשמה של תורה בקרבנו - זה מוות".

הצטרפו למבצע התמיכה בלימוד התורה - לחצו כאן