המשימה - שגרה
המשימה - שגרה צילום: יוסי זמיר. פלאש 90

היום הוא היום הראשון של המונח 'אחרי החגים' והקושי לחזור לשגרה מאחד ומלכד הורים וילדים, מורים ותלמידים. על קשיי השיבה לשגרה שוחחנו ביומן ערוץ 7 עם ד"ר חיים שקד, ראש החוג לחינוך במכללה האקדמית לחינוך 'חמדת הדרום'.

"כשחוזרים מחופשה ללימודים הקשיים מאוד טבעיים למבוגרים ולילדים. צריך להבחין אצל ילדים בין קשיים בגבול הסביר לקשיים שמעידים על משהו שהוא מעבר. קצת להתבעס זה סביר, ואם זה ברמה הזו זה בסדר, אבל לפעמים זה רומז למשהו מעמיק יותר".

ד"ר שקד מציין כי ילדים המתקשים לעכל מעברים חשים את הקושי הזה בתחומים שונים רבים ומגוונים. "קושי במעברים קיים אצל ילדים בכל מיני מעברים. הזיהוי הוא לפי חומרת התגובה. אם ילד קצת מקטר זה לא נורא, אבל אם יש ילד שמבטא חרדה, התקפי זעם או דיכאון וחוסר מצב רוח זה מלמד על קושי רציני יותר. לפעמים רואים שהקושי חוזר על עצמו במעברים שונים כמו מעבר בין שינה לעירנות, בכניסה ויציאה מהמקלחת וכו', מי שיש לו קשיים כאלה זה מלמד על משהו מורכב יותר ומצריך קצת יותר עזרה".

לדברי ד"ר שקד החשיבות בזיהוי ועזרה לילדים המתקשים במעברים היא בעיקר בהכנה שלהם להמשך החים הרצופים בשינויים ותמורות. "בחיים יש לנו הרבה שינויים, ויש ילדים שקשה להם עם הגמישות הנדרשת עם מעברים, כשיש מורה מחליפה או שינוי בסדרי היום, זה קשה להם".

במציאות שכזו מה נדרש מהמבוגר המלווה, הורה או מורה? "הרבה פעמים אנחנו המבוגרים מעבירים להם מסרים וחשוב להיות מודעים לכך. אנחנו צריכים להעביר מסר שגם אם זה קצת מבעס זה בסדר ונתמודד. ילדים מתמודדים עם תסכולים במסגרת המוגנת של הבית ובית הספר ולומדים להתמודד עם קשיים ותסכולים. צריך לתת לגיטימציה לתחושות, ולפעמים גם אם הילד לא מבטא את הקושי צריך לשוחח אתו ולזמן שיחה על מה שהוא מרגיש וחושב. להגיד שהקושי שהוא חש תקין וגם אני כמבוגר חש קשיים אבל נתגבר".

שקד מצין כי בעוד ההכנה של ההורים לקראת השיבה למסלול בית הספר כוללת תזכורות תוך כדי החופש שתקופת הלימודים מתקרב, הכנת התיק וכיוצא באלה, הרי שגם על המורה מוטלת האחריות לזהות קשיים ולסייע בהתמודדות איתם. לשם כך על המורה לתווך שינויים צפויים במערכת השעות, בזהות מורה מחליף ועוד "וכשקורה שינוי בלתי צפוי זה הזמן לשים אליו לב כדי לרכך את השינוי. לילדים שמתקשים במעברים רצוי להציב שגרה יציבה ככל הניתן. תפקידו של מורה הוא לחזק את הילד, לתת לגיטימציה לקושי אבל להאמין שהוא יוכל להתמודד, ולחזק אותו".