אחרי 67 שנים: הקבר אותר

הוועדה המיוחדת איתרה את קברו של סלים יעקב ג'רפי שנרצח במעברה ועד היום מקום קבורתו לא היה ידוע

תגיות: נורית קורן
חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ"ו בתשרי תשע"ח

אחרי 67 שנים: הקבר אותר-ערוץ 7
ח"כ קורן במהלך הסיור
צילום: דוברות הכנסת

הוועדה המיוחדת לפרשת היעלמותם של ילדי תימן, מזרח והבלקן קיימה היום (שני) סיור בבית העלמין מחנה דוד בחיפה.

באופן שהפתיע את משתתפי הסיור, לאחר הסיור בחלקת הילדים, הצליחה הוועדה לאתר את קברו של סלים יעקב ג'רפי שנרצח במעברת עין שמר.

לפי סיפורה של המשפחה יעקב נרצח על ידי שוטר ב 1950 כאשר התנגד לחטיפתה של ילדה. המשפחה לא הורשתה להשתתף בלוויה ועד היום לא נמסר למשפחה מיקומו של הקבר ולמשפחה לא התאפשר להקים מצבה ולהגיד קדיש. אביבה נכדתו של יעקב אמרה בבכי: "מילאתי את הצוואה של אמי. מצאתי את הקבר של אביה"

יו"ר הוועדה, ח"כ נורית קורן, אמרה בפתח הסיור כי ועדת כהן קדמי קבעה שבבית העלמין, מחנה דוד, קבורים חלק מהילדים שנעלמו.

הוועדה הגיעה על מנת לראות את מקום הקבורה וזאת על מנת שתוכל לסייע לבני המשפחות, שרבים מהם אף הגיעו לסיור, לקבל את המיקום המדויק בו נקבר יקירם ובהמשך, לאחר סיום חקיקת החוק לפתיחת קברי הנעלמים בפרשיית ילדי תימן המזרח והבלקן, אף לפתוח את הקבר, לבצע בדיקת התאמה, ולקבל תשובה סופית וברורה – האם אכן בן משפחתם, נפטר ונקבר.

עקיבא וייץ, מנכ"ל חברה קדישא "חיפה" אמר כי בידי החברה קדישא נמצאים ספרי הקבורה מאותה התקופה. בתקופה האמורה, קברה החברה קדישא 85 אחוז מהנפטרים והנותרים נקברו על ידי חברה קדישא לבני עדות המזרח ולעדות נוספות.

וייץ שאף הציג את ספרי הקבורה, הראה כי בצד כל נפטר רשום את שמו של המודיע על הפטירה לחברה קדישא. הוא הוסיף והדגיש כי לא קיימים ברישומים נפטרים אלמונים.

ישראל אדלר, מוותיקי העובדים בחברה קדישא סיפר כי ככל הידוע לו ואף לאחר עם שיחה עם מנהלה של החברה קדישא בשנות הפרשייה, לא ידוע לו על מקרים בהם הובאו ילדים תימנים מבתי החולים ללא ליווי של המשפחה.

מכלוף עקיבא, מנכ"ל חברה קדישא ספרדים, אמר כי בספרי הקבורה הישנים, מצוין כמקום הקבורה "חלקת הילדים" רק חלקה, ללא שורה וללא מיקום מדויק.

עוד אמר כי ליבו עם המשפחות, אך לצערו נראה שלא יהיה ניתן לאתר את מקומות הקבורה המדויקים, הן בשל העובדה שאין רישום מדויק והן בשל היסחפות רבה של הנקברים מתחת לפני השטח. הוא סיים ואמר כי הוא מתחייב לענות על כל שאלה ולעשות כל מאמץ כדי לסייע למשפחות בחקר האמת.

יו"ר הוועדה ח"כ נורית קורן סיכמה את הדיון ואמרה, "אני מקווה שמציאת הקבר של יעקב תהווה פתיחה למציאתם וזיהויים של קברי נפטרים רבים נוספים. בחלקת הילדים נגרם לנו מפח נפש. רצינו לראות ציון של קבר, לפחות של משפחה אחת. לא ציפיתי לראות כך את החלקה, ציפיתי שיהיה מיפוי, לפחות חלקי".