אושרה התב"ע לישוב מגרון

מטה מגרון מברך על ההחלטה אך מצפה מראש הממשלה לקדם אותה בשטח. "תמו זמני הדיבורים וההבטחות".

ערוץ 7 , כ"ח בתשרי תשע"ח | עודכן: 11:16

הוועדה העליונה לתכנון בנייה ביהודה ושומרון אישרה הבוקר (רביעי) את התב"ע (תוכנית בניין עיר) לישוב מגרון, שפונה לפני חמש שנים.

משמעות האישור לתוקף של התכנית להקמת מגרון, כשכונה של הישוב כוכב יעקב, היא שניתן יהיה לבנות את שכונת הקבע לתושבים שפונו מבתיהם לפני חמש שנים, והאתר שבו הם גרים כרגע יחדל להיות בלתי חוקי.

עם זאת, כרגע מונע היעוץ המשפטי את פרסום התוכנית, בטענה שתכנית המתאר לישוב כוכב יעקב טרם הופקדה. משמעות הדבר היא שבשלב זה, למרות האישור שהעניקה ועדת המשנה להתיישבות של מועצת התכנון העליונה במנהל האזרחי, לא תיכנס התכנית לתוקף מעשי והקמת שכונת הקבע למפוני מגרון לא תתחיל בשטח.

ממטה מגרון נמסר "אנו מברכים על קבלת ההחלטה לאישור התכנית- מדובר בצעד ראשון והכרחי. עם זאת השלב הקריטי מתחיל עכשיו- אנו מצפים מראש הממשלה ושריו לקדם מיידית את הליכי הבנייה עצמם. הגיע הזמן להפסיק את העוול שנמשך כבר למעלה מחמש שנים. תמו זמני הדיבורים וההבטחות והגיעה העת לעבור למעשים וקביעת עובדות בשטח".

מוקדם יותר אושרה התכנית להקמת הישוב עמיחי, למפוני עמונה. בתכנית שאושרה 102 יחידות דיור עבור התושבים שפונו מההר הסמוך לישוב עפרה.

יו״ר מטה המאבק של עמונה, אביחי בוארון, אמר בתגובה ״ההחלטה שהתקבלה היום להקים בפועל את הישוב עמיחי היא רגע היסטורי - לא פחות. לאחר עשרות שנים, בהם לא הוקם ישוב ביהודה ושומרון המדינה חוזרת לאתוס הציוני ומחליטה להקים ישוב חדש ביהודה ושומרון.

זהו שינוי כיוון משמעותי של מדינת ישראל שקורה כתוצאה מהמאבק העקרוני, של אנשי עמונה ומצטרף להישג של חקיקת חוק ההסדרה. שני אלו מקהים במשהו את הכאב הבלתי נתפס של החרבת עמונה והריסת בתי הישוב. יחד עם זאת הדרך לכניסה לבתים עוד ארוכה והמכשולים בדרך לעליה לישוב ובניית בתים בו רבה. אנחנו מצפים ממדינת ישראל, מהממשלה ומהעומד בראשה לפעול בכול הכוח כדי שנצא במהירות האפשרית מחדרי האכסניה וניכנס בהקדם לבתי הישוב החדש עמיחי".

הישיבות של הוועדה העליונה החלו אתמול, אז אושרו 296 דירות בבית אל. בבית אל מדובר בבניית שכונה חדשה, שההחלטה להקימה התקבלה על ידי רה"מ בנימין נתניהו לפני חמש שנים, לאחר החלטה של ביהמ"ש העליון להרוס מבנים בבית אל.

בלחץ שרי הבית היהודי, אישר ראש הממשלה נתניהו את בנייתן של 300 יחידות דיור מעוכבות ביישוב.

כמו כן, החליטה הוועדה לאשר ביצוע מיידי של בנייה ברחלים הסמוכה לאריאל (97 דירות), בנוקדים שבגוש עציון (146 דירות), וכן במעלה אדומים (459 דירות).

כמו כן, אושרו מאות דירות בשלבים שונים. בין השאר, אושרו לקידום המשך ההליכים 160 דירות בכפר עציון שבגוש עציון, 120 דירות בנופים שבשומרון, 102 בנגוהות שבדרום הר חברון, וכן 17 דירות בנתיב האבות בחברון.