"המזון הכשר יושפע מהמדיניות החדשה"

"רמת הביקושים למזון כשר תושפע מהמדיניות הכלכלית החדשה בסין", מבהיר הרב מוסקוביץ יו"ר מערכת SKS מהדרין המפקח על מפעלי מזון בסין.

חיים לב - ערוץ 7 , כ"ט בתשרי תשע"ח

הרב דוד מוסקוביץ
הרב דוד מוסקוביץ
צילום: ללא

בכירי השלטון בסין מקיימים בימים אלה בבייג'ינג את הוועידה הלאומית ה–19 של המפלגה הקומוניסטית של סין, המתקיימת פעמיים בעשור.

המשימה הרשמית המוטלת על 2,287 הצירים שנבחרו בקפידה השנה הוא לשקול ולאשרר קווי מדיניות חדשים בזירת הפנים והחוץ ובזירה הכלכלית ולבחור את הדמויות שינהיגו את סין במהלך חמש השנים הבאות.

לקראת הוועידה הוקשחו אמצעי הביטחון במרחב הציבורי בסין ובמיוחד בבייג'ינג. כל רכב, רכבת וטיסה שפניהם מועדות לבייג'ינג נבדקת בקפדנות, כל נוסע עובר בידוק דקדקני, גם בדיקת הכבודה הוקשחה, הרבה מעבר לאמצעי הביטחון הסטנדרטיים הנהוגים במשך השנה.

כלכלנים ומומחים עולמים לענייני סין עוקבים בדריכות אחרי כל דיווח היוצא מהכנס כדי להבין לאן פניה של סין מועדות בכל הנוגע למדיניותה הכלכלית החדשה: האם לפתיחות העשויה להגביר את היבוא והיצוא במדינה או לחילופין היא תסתגר יותר מפני הכלכלה העולמית.

משגיחי כשרות הנמצאים בימים אלה בסין חווים על בשרם את השלכות הוועידה. בשל אמצעי הבידוק הנוקשים נוצרים קשיים תחבורתיים רבים והנגישות למפעלי המזון הרבים מסביב לבייג'ינג הנתקלת בקשיים, רושמת איחורים רבים למשגיחי הכשרות.

הרב דוד מוסקוביץ, האדמו"ר משאץ-אשדוד וראש מערכת הכשרות אס קיי אס למהדרין לה נקודות השגחה רבות בסין, סיפר על ההתמודדות של המשגיחים בסין בימים אלה. ״היות שאנו בסין זה למעלה מעשרים שנה, אנו מתעדכנים על הכנסים האלו מבעוד מועד ונערכים להם. גם הפעם התארגנו מראש לקשיים האלו וב״ה כל המשגיחים ביצעו עבודתם כנדרש ומבלי שנרשמו עיכובים לא צפויים״.

הרב מוסקוביץ' אף התייחס להשלכות המדיניות הכלכלית החדשה שתצא מהכנס על כשרות המזון בסין. ״ברור לגמרי שכל המדיניות הכלכלית משפיעה ישירות על היצוא מסין לעולם. לכן ההחלטות שיתקבלו שם משפיעות על הכשרות. ברגע שייווצר קושי לייצא – יתייתר הצורך להעניק כשרות למפעלי מזון במדינה. מנגד, אם תירשם עליה ביצוא – תירשם אף עליה בביקושים למזון כשר. עם זאת יש להדגיש כי ברמת ההידור של הכשרות אין כל קשר למדיניות הכלכלית של ההנהגה הסינית״, הבהיר.