אלאור אזריה ואביו
אלאור אזריה ואביו צילום: hoto by Roy Alima/Flash90

אלאור אזריה הגיש אחר הצהריים (חמישי) בקשת חנינה רשמית לנשיא המדינה ראובן ריבלין.

בפתח הבקשה, טען אזריה שלא נעשה לו משפט צדק. "למשפט צדק, לצערי הרב, לא זכיתי. זו תחושתי ושום דבר לא יכול לשנות אותה. מכל מקום, את מידת החסד והרחמים, שהיא תמצית מוסד החנינה, מבקש אני מכבוד הנשיא בפנייה זו".

הוא מסביר גם את התנהלותו. "אני קורא ושומע את התגובות בקשר להחלטתי שלא להביע חרטה על הירי במחבל. זה לא מדוייק אילו הייתי יודע בוודאות, באותן שניות מתוחות בזירה, שהמחבל אינו ממולכד, לא הייתי יורה, חד וחלק. לכן, ובדיעבד בלבד, הירי במחבל היה טעות מבצעית. לעומת זאת, מלכתחילה, די להביט בסרטי הוידאו המתעדים את הרגעים הללו - לא הסרטים ה"אילמים" של ארגון 'בצלם' אלא התיעוד שהופץ בידי האזרחים, כדי לחוש את מה שאירע שם. זעקות של רבים כי המחבל ממולכד, חי ומהווה סכנה".

לחצו כאן לקריאת בקשה החנינה המלאה

אזריה פונה לריבלין וכותב, "אני מאמין שדי לי במה שעברנו משפחתי ואני, וכי כמילות התפילה של יום הכיפורים, הגיעה עת "לקום מכיסא הדין ולשבת על כסא הרחמים". בכוחך, כבוד הנשיא, לחון אותי ואני מבקש בכל לשון של בקשה, לשקול בכובד ראש ולקחת בחשבון את מכלול הנסיבות ולסיים את שהותי בכלא ולשוב אל חיק משפחתי".

"הקב"ה חנון ורחום ובצלמו נבראנו. הפעל נא את מידת החסד והרחממים, ראה נא לנגד עיניך את אימי ואבי, את אחיותיי ואחי, זכור נא את הנסיבות במלואן בבואך לקבל החלטה", כותב אלאור אזריה לנשיא.

השר נפתלי בנט פנה הערב לנשיא המדינה וביקש ממנו להיענות בחיוב לבקשת החנינה שהגיש לו אלאור אזריה.

"אלאור נשלח לשטח מסוכן בו היה ניסיון רצח של יהודים. כבר תקופה ארוכה אלאור ומשפחתו עוברים סבל כבד. לצד המסר החשוב של טוהר הנשק עלינו להעביר כעת מסר לא פחות חשוב של הגיבוי ללוחמינו מול הטרור. המעשה המוסרי והנכון הוא להעניק לו חנינה לאלתר", דברי בנט.

עו"ד שפטל "מקווה שבעוד 3 חודשים אלאור יהיה בית"

נציין כי לפני כחודש וחצי החליט הרמטכ"ל גדי איזנקוט לקצר בארבעה חודשים את עונש המאסר של אלאור אזריה.

כזכור, אזריה נשלח ל-18 חודשי מאסר לאחר שהורשע בהריגת מחבל מנוטרל. אזריה הגיש בקשה להמתקת העונש והרמטכ''ל החליט להיענות לה. אזריה ישתחרר מהכלא לאחר שיירצה 14 חודשי מאסר.

עוזרו של איזנקוט שלח מכתב לאזריה, בו כתב כי ''בראיית הרמטכ”ל התנהגותך היתה פסולה וסתרה את פקודות הצבא ואת ערכי צה”ל.

"כמו כן עמדה לנגד עיניו של הרמטכ”ל העובדה שלא קיבלת אחריות על המעשה ועל שלא הבעת חרטה עליו. על פי סמכות הרמטכ”ל כאשר שקל את הבקשה להקלה בעונש מצא הרמטכ”ל לנכון לשקול שיקולי חסד ורחמים. שיקולים המביאים בחשבון את עברך כחייל לוחם בזירה המבצעית'', הסביר העוזר אל''מ דניאל הגרי.

הגרי ציין כי בהתחשב בשיקולים אלה קבע הרמטכ''ל שיש מקום להקל בעונש ''והחליט לקצר ארבעה חודשים מעונש המאסר שהוטל עליך, ולהעמידו על ארבעה עשר חודשי מאסר בפועל.

''כאמור אין בכך כדי להקהות את המסר החשוב שבא לידי ביטוי לאורך כל הדרך, בעמדה הפיקודית ובפסקי הדין שדנו בפסול החמור שבמעשיך'', נאמר בסיום המכתב לאזריה.