קמפיין Metoo#
סתירה אבסורדית

ח״כ בצלאל סמוטריץ׳ מסביר את התנגדותו לקמפיין שמקדם העיתון ״ידיעות אחרונות״ במטרה לעודד נשים לספר על הטרדות שחוו.

בצלאל סמוטריץ׳ , ל' בתשרי תשע"ח

סתירה אבסורדית      -ערוץ 7
בצלאל סמוטריץ'
צילום: אור אלכסנברג

צריך כנראה לומר גם את מה שהוא מובן מאליו - הטרדות מיניות הן רעה חולה, וכנראה גם נפוצה, שצריך למגר. על זה אין ולא יכול להיות חולק. זה קיים בכל ציבור, וכן - למרבה הצער גם בציבור שלי.

אבל זה שאין שום ציבור שחף מזה לא אומר שאין עקרונות ותפיסות חברתיות שבכוחן לצמצם את התופעות האלה ולתרום לביעורן.

בראש ובראשונה - חינוך להפסקת החפצת נשים וההתייחסות אליהן כאל אובייקט מיני. בהמשך על אותו הרצף גם הפסקת החצנת מין ומיניות במרחב הציבורי והשארתה לאינטימיות הזוגית - שם מקומה הטבעי.

לכן, כל עוד העיתון שמוביל את הקמפיין הזה בישראל הוא גם זה שמוביל את החפצת הנשים ושיווקן כאובייקט מיני בפרסום מודעות פרובוקטיביות אני פשוט לא מאמין בכנות מניעיו.

כל עוד הוא ממשיך להאכיל אותנו בתוכן בעל אופי מיני בוטה במדורי הרכילות ובאין ספור כתבות צהובות הוא לא יצליח לשכנע אותי שמטרת הקמפיין שלו היא להילחם בתופעת ההטרדות המיניות. הנה אנקדוטה קטנה: באותו גליון של ידיעות אחרונות הופיעה גם כתבה מפרגנת על מייסד 'פליבוי' במלאת שלושים למותו... אשכרה מאמץ עילאי להגן על גופן וכבודן של נשים...

הטרדות מיניות הן במידה רבה תוצאה של חינוך וצריבה בהארד-דיסק שלנו, במודע ושלא במודע, שנשים הן אובייקט מיני שנועד לשרת אותנו ולעורר אצלינו בלוטות שיגרמו לנו לקנות מוצר מסויים רק כי בחורה יפה מציעה לנו אותו. זה מה שידיעות אחרונות, ולא רק הוא, דוחף לנו עם אינפוזיה לווריד כל יום. שלא יצפו שנאמין להם.

הלאה - כל עוד הקמפיין הזה כולל את אורנה בנאי, שמתארת את כל מערכות היחסים שהיו לה עם גברים כאונס אחד ארוך, מותר לי לחשוד בו שהוא לא תמים אלא נועד להיות חלק מטיפוח השנאה בין המינים ויצירת הדה-לגיטימציה לגברים באשר הם. כדי שכמה שפחות נשים יבואו במגע עם הגברים המסוכנים הלאה וממילא גם לא יתחתנו איתם ולא יקימו משפחות נורמליות.

כל עוד מי שמוביל את הקמפיין הזה ימשיך להגן על פרסומות העירום הענקיות שמרוחות על בניינים שלמים בתל אביב ובנתיבי איילון, כדי שפרסומאים ובעלי הון ימשיכו לגרוף כסף תוך רמיסת גופן וכבודן של נשים, אמשיך לכנות אותו צבוע ולהטיל יותר מספק בכוונותיו האמיתיות.

אי אפשר לרצות למגר את תופעת ההטרדות המיניות ובאותה נשימה להתנגד להצעת החוק של חברתי לסיעה שולי מועלם-רפאלי שביקשה לקבוע כברירת מחדל חסימה באינטרנט של תכנים פורנוגרפיים. מי שמכנה הצעה כזו כמי שמובילה לאירניזציה של ישראל ומתעקש להגן בלהט על "זכותם" של ילדים וילדות להזריק פורנוגרפיה לווריד מגיל שמונה שלא יספר לי שבאמת אכפת לו מנשים ומההטרדות המיניות שהן סובלות מהן.

אתם לא קולטים את הסתירה האבסורדית שיש כאן?! מי שימשיך לבוז למה שיש ליהדות ולהלכה לומר בעניין הזה לא יצליח, גם אם הוא מאוד ירצה, למגר את תופעת ההטרדות המיניות.

ובכלל, הנושא של הטרדות מיניות הוא סופר-רגיש ומסובך והטיפול בו צריך להיות עמוק, רציני ומורכב. צריך להבין את התופעה, להבחין בין סוגים והופעות ודרגות חומרה שונות שלה, צריך לאבחן את השורשים השונים שלה ולהתאים להם את פתרונות שונים. את זה עושים במחקר, בדיוני עומק במקומות המתאימים, בחינוך, בעבודה קהילתית ומניעתית עם בני נוער ומבוגרים, ועוד ועוד.

זה ממש, אבל ממש, לא משהו שעושים בקמפיין וולגרי, פופוליסטי ושטחי, שהופך את כל הגברים לתוקפים ואת כל הנשים לנפגעות. הקמפיין הזה לא תורם כלום למלחמה בהטרדות המיניות. פשוט כלום. לכן מותר לי לטעון שהוא קמפיין מזיק ופוגעני שנועד כנראה לשרת מטרות אחרות.

אני, כמובן, לא טוען שכל הנשים שבחרו להשתתף בו מבקשות לקדם את אותן המטרות. להיפך, סביר להניח שרובן הגדול עושות זאת בתמימות ומתוך כוונה אמיתית וכנה להילחם בהטרדות. אבל ביחס לכוונות של אלו שמקדמים ומובילים את הקמפיין הזה די ברור לי שהן לא טהורות.

אז בהחלט יש לי רגישות רבה לנשים שנפגעו, ובשונה ממי שמסתפקים בציוצי טוויטר אני עוסק ממש בימים אלה בלטפל בכמה מקרים קשים מאוד כאלה (רק שאת זה לא עושים בפייסבוק ובטוויטר אלא בטיפול רציני ורגיש מול רשויות האכיפה והרווחה), ואני מתנצל אם מי מהן נפגעה מהביקורת שלי על הקמפיין, אבל אני חושב שאת האמת צריך לומר.

ומילה אחת לחבריי שמציעים לי "להיות חכם ולא להיות צודק", ובמילים פשוטות להרים ידיים ולתת לגל העכור הזה להוביל את השיח במדינת ישראל. חברים, אין בזה שום דבר חכם. אין שום דבר חכם בלתת לאג'נדה רדיקלית לקבוע את סדר היום ולגייס בתחכום ותוך הסתרת המניע האמיתי שלה את הרוב השפוי. אין שום דבר חכם בלשתוק מול מגמות צבועות, הרסניות ומסוכנות שמפרקות את החברה ואת אבני הבניין היסודיות ביותר שלה.

אז את עיקר האנרגיות שלנו אנחנו צריכים, כמובן, להשקיע בלהרבות אור וחיוב. לחנך ולקדם את ערכי המשפחה והצניעות ולהשתדל לבנות בישראל חברה טובה יותר שתרחיק מן החטא ותייצר אקלים בריא לחיות בו ולגדל בו ילדים, אבל כשצריך להילחם ולשלול מגמות שקריות לא צריך להירתע מזה. לעולם תהא שמאל דוחה וימין מקרבת.

והצעה לספורט קטן לסיום, תעקבו אחרי התגובות האלימות, הוולגריות והדוחות שיהיו כאן ובטוויטר שלי בנושא הזה ותגידו אם אתם עדיין מאמינים שהמטרה של מי שתומכים בקמפיין הזה היא באמת להילחם באלימות ובהטרדות נגד נשים...