שופטי בג"ץ
שופטי בג"ץצילום: Yonatan Sindel/Flash90

ועדת השרים לחקיקה תדון היום (ראשון) בהצעת החוק של חבר הכנסת מוטי יוגב (הבית היהודי) שמטרתה לעצור את המהפכה החוקתית ואת האקטיביזם השיפוטי - ולמנוע מבג"ץ לבטל בקלות חוקים שנחקקו בכנסת.

על פי הצעת החוק, שנוסחה בידי עו"ד אורי צפורי ראש התא המשפטי של תנועת דרך חיים, במקום בו סותר חוק של הכנסת חוק יסוד אחר, יעיר בית המשפט את תשומת לב המחוקקים, כמקובל בבריטניה ובמדינות נוספות. להצעת החוק תמיכה רחבה של חברי כנסת וסיעות הקואליציה.

"ראש הממשלה וחברי הכנסת נבחרו על ידי העם ברוב גדול, אך בית המשפט העליון מעדיף לקבוע עבור העם מה טוב עבורו", מסביר ח"כ מוטי יוגב. "הפרדת הרשויות וכוחו של בית המשפט חשובים מאד, אך הזכות הבלעדית של בית המשפט העליון לבטל חוקים ללא יכולת תגובה של הרשות המחוקקת היא תופעה מסוכנת שאין לה אח ורע במדינות העולם. כך גם היה נהוג במדינת ישראל בעבר".

ח"כ יוגב הסביר כי החוק יביא לאחדות העם. "החודשים האחרונים הוכיחו שלמען הדמוקרטיה ולמען אחדות העם, חובה להסדיר את יחסי הכוחות באמצעות חקיקה. נוצרה כאן דיקטטורה שיפוטית של בית משפט שהפך עצמו למחוקק. זהו חוק חשוב שבא לעשות כאן סדר, כפי שמקובל במדינות רבות. לא יעלה על הדעת ש-120 חברי כנסת שהם נבחרי העם מצביעים על חוקים ברוב גדול, ושלשה שופטי בית המשפט שלא נבחרו על ידי הציבור, מבטלים אותם בהינף יד, ללא אפשרות לדיון נוסף או ערעור".

בתנועת דרך חיים אשר ביוזמתה הניח ח"כ מוטי יוגב את הצעת "חוק המשילות" – קראו לשרים לקדם את החוק. עו"ד אורי צפורי אשר ניסח את החוק אמר כי "צריך לזכור שמהבחינה המשפטית ל'מהפכה החוקתית', שהנחיל השופט אהרון ברק, אין הצדקה אמיתית והיא עומדת על כרעי תרנגולת. הסיבה היחידה שהמהפכה הזו נמשכת עד היום היא שתיקת הח"כים והשרים. אילו שרי הממשלה היו מחליטים שהסוגיה חשובה להם הסאגה הזו כבר מזמן הייתה נגמרת".

"פעם אחר פעם בג"ץ מתערב בסוגיות הכי רגישות בחברה הישראלית. בג"ץ הוא כיום למעשה שחקן מלא במגרש הפוליטי, ואף הפך להיות השחקן המכריע בעל המילה האחרונה. את הדבר הזה צריך לתקן ובהקדם, והיום בידי השרים ההזדמנות", דברי עו"ד צפורי.

הדיון בוועדת שרים מגיע על רקע סיום כהונתה השבוע של נשיאת העליון השופטת מרים נאור, גורמים במערכת הפוליטית ספרו כי בכוונת השרה איילת שקד להשתמש בחוק המשילות של יוגב כ'מקל' לקראת קידום 'התוכנית החוקתית' שלה ושל השר נפתלי בנט, ככל הנראה כבר בימים הקרובים. הגורמים סיפרו כי הדיון על חוק המשילות היום בוועדת השרים, הינו יריית הפתיחה לקידום 'התוכנית החוקתית', אשר תשים סוף להתערבות בית המשפט העליון בהחלטות הכנסת והממשלה. בנוסף ציינו הגורמים כי יתכן שבכוונת השרה שקד לנצל את חילופי הנשיאות בעליון לצורך קידום התוכנית.

בתגובה לקידום 'התוכנית החוקתית' אומר עו"ד אורי צפורי כי "בניגוד לדברים הנשמעים מכוון השרה שקד, פסקת ההתגברות לא תעצור את בג"צ אלא רק תעגן לראשונה באופן חוקי את סמכותו לפסול חקיקה של הכנסת. בניגוד להצהרות, פסקת ההתגברות תעצים את כוחו של ביהמ"ש ותקטין את הלגיטימציה שיש לציבור להלין על התערבותו בחקיקה".

נעלם נוסף, אשר צפוי להתברר היום, הוא האם שר האוצר משה כחלון שינה את עמדתו ביחס להגבלת התערבות בג"צ בחקיקה הכנסת, כזכור לפני מעל כחודש, ביטל בימ"ש את חוק הדגל של כחלון – מס דירה שלישית, דבר אשר יתכן וישליך על עמדתו בנושא.