"זהו האויב הגדול של ישראל"

מומחה למזה"ת מעריך שירי הרקטות לישראל היה מקרי וסבור כי החשש האמיתי טמון בהפיכת סוריה לחוליה משמעותית בציר הרשע.

שמעון כהן , ב' בחשון תשע"ח

כוחות או"ם בגבול הצפוני
כוחות או"ם בגבול הצפוני
צילום: בסאל עוו'ידאת. פלאש 90

ארבע רקטות נורו לעבר ישראל מהגבול הסורי אתמול (שבת) לפנות בוקר. צה"ל הגיב בתקיפת המשגרים שמהם נורו הרקטות.

ביקשנו להבין היכן ממוקם הירי הסורי הזה במפת האינטרסים ומערך הכוחות בגבול הצפוני ולשם כך שוחחנו ביומן ערוץ 7 עם הפרופ' משה מעוז, מומחה לסוריה וחיזבאללה מהחוג למדע המדינה, איש האוניברסיטה העברית.

"למרות שכתוב שבמצפון תיפתח הרעה, הירי הזה, כך אני מעריך, נעשה במקרה. לסוריה אין עניין להתגרות בנו כי הם יחטפו", פותח פרופ' מעוז ומוסיף כי דברים אלו נכונים לרמה הטקטית העכשווית, בעוד "בראיה אסטרטגית הסכנה הגדולה היא מסוריה כחוליה חשובה מהציר השיעי שמובל מאיראן, וזהו האויב הגדול של ישראל.

"הציר הזה כולל פוטנציאלית את עיראק, לבנון-חיזבאללה ואת תימן. זו הסכנה ויכול להיות שהאיראנים יתגרו בנו בעתיד, והם כבר התבטאו על כך, אבל הירי הזה לא נראה לי שהוא יותר מירי טועה שקורה מפעם לפעם".

על האיראנים הוא מוסיף כי "לשיטתם אנחנו מתגרים בהם ובסורים בני בריתם, ואנחנו מפציצים עמדות ותותחים. האיראנים מרגישים והתבטאו כך שישראל לא יכולה לנהוג כפי שהיא רוצה בשמים של בני בריתם הסורים. הסבלנות שלהם תפקע והשאלה איך הם יבצעו את זה, וכאן נכנס גורם שלישי שהוא לא פחות חשוב ואלו הרוסים ששולטים בשמים של סוריה. יש להם הסכמות וחילוקי דעות עם האיראנים והשאלה היא מה הם יעשו, בעיקר משום שיש להם את האמצעים למנוע את הטיסות הישראליות ואת ההפצצות. יש כנראה הבנה בין הרוסים לביננו והם מאפשרים לנו לפגוע בשיירות הנשק של חיזבאללה, אבל אם זה יתפשט יותר זו תהיה מכה לכבוד הרוסי.

"מעבר לכך יש להם אמצעים מודרניים כדי למנוע את הירי שלנו, יש להם מערכות S-400 מעבר ל-S-300 שהם נתנו לאיראנים ובהן הם יוכלו למנוע וליירט כל מטוס שמגיע מישראל. זו הנקודה היותר קריטית ולא בכדי נתניהו היה שם 6-7 פעמים בחודשים האחרונים. מה גם שהאמריקאים לא עוזרים, טראמפ ויתר על סוריה ורוסיה היא הריבון השליט הפוטנציאלי באזור הזה. אנחנו במצב די עדין".

באשר לחשש שמא איראן המבקשת להבהיר את עצמת מעורבותה בשליטה על סוריה היא זו שאחראית על ירי כדוגמת הירי של אתמול לעבר ישראל, דווקא משום שהיא רוצה להוכיח את כוחה באזור בתקופה בה מעורבותה בסוריה נמצאת על שולחן הדיונים, אומר מעוז כי הדברים נכונים בהיבט של הטווח הרחוק.

"האיראנים אמרו במפורש שהם לא יסבלו דבר כזה והם יכולים להעביר מערכות של S-300 לתוך סוריה ולפעול. הרי יש להם כוחות רבים כמו משמרות המהפכה, כוח אל קודס, מיליציות וכוחות שמגיעים מכל מקום והם יכולים להביא מערכות אנטי אוויריות והשאלה מה רוסיה תעשה בהקשר הזה".

"יש להם חילוקי דעות, האיראנים רוצים שלטון מלא מעל שלטון בשאר, ולרוסים לא משנה מי יהיה השולט כל עוד האינטרסים שלהם נשמרים. הרוסים חושבים גם על פדרציה עם הכורדים, מה שאיראן וסוריה מתנגדים לו. בינתיים חילוקי הדעות לא דחופים ולא על השולחן. מה שקריטי הוא יחסי ישראל רוסיה איראן".

"הרוסים לא ימנעו בכוח את הנוכחות האיראנית. זה לא האינטרס שלהם והם גם לא רוצים לעשות זאת. השאלה היא רמת התיאומים ביניהם. אלו שאלות מאוד קריטיות", אומר מעוז ובאשר לתגובה הישראלית לירי מהגזרה הסורית הוא אומר שהדבר תלוי במידת התגובה. "אנחנו מענישים בדרך כלל עשרת מונים ממה שנעשה. זו ריבונות סורית ואנחנו תוקפים מדינה אחרת, והסורים לא יעשו דבר חריג ללא תמיכה איראנית ורוסית. השאלה מה הם יחליטו בהתייעצות איתם. אנחנו צריכים לשקול אולי נכון לצמצם את התגובה. נכון להעניש את הסורים על מה שקורה, אבל אנחנו לא צריכים להפר את הריבונות הסורית ברגל גסה. זו שאלה מאוד עדינה".

על הדגש ששם ראש הממשלה נתניהו על הקשר עם מוסקבה, אומר מעוז כי על כך "יש חילוקי דעות. אפשר לומר שכן, כי אי אנחנו צריכים 'לעבוד עם השטן המוכר', בשאר שהוא פרגמטי ומושחת שאפשר לשחד אותו, והוא חילוני שמגן על האזור מהאסלאם הקיצוני. אני כיהודי מתקומם על כך שישראל תסכים להמשך שליטת בשאר, מי שרצח חצי מיליון סורים והביא ל-11 מיליון פליטים, מעבר לכך שמבחינה אסטרטגית הוא חלק מאותו ציר מסוכן, לכן יש כאן דילמה ולהפוך את המציאות כבר מאוחר.

נזכיר שב-2013 שקלו בארה"ב לתקוף מטרות אסטרטגיות בעקבות השימוש של בשאר בנשק כימי נגד אזרחיו, ופוטין מנע זאת והבטיח לפרוק את הנשק. כעת האמריקאים עוזבים ומשאירים את הזירה לטובת הרוסים, לכן קשה לדעת אם הדברים הם לטובת ישראל או לא".