נגר
נגר צילום: ISTOCK

בית משפט השלום בירושלים קבע בראשית השבוע שעבר שהאתר 'לוח עבודה עברית' נגוע בהפליה על רקע דת או לאום ולכן הושת על מפעיליו קנס בגובה ארבעים אלף שקלים. זאת משום שהוא מעודד העסקת יהודים.

בעקבות פרסום הכרעת בית המשפט בעתירה, שהוגשה על ידי המרכז הרפורמי לדת ומדינה ומרכז מוסאווה, שלח אלינו הגולש שמעון רחמים איזכורים עיתונאיים מימים אחרים לחלוטין, ימים שבהם עבודה עברית נחשבה כיעד וכדגל ראוי. ביומן ערוץ 7 שוחחנו עמו על קטעי העיתונות שליקט והמשמעויות העולות מהם.

בשיחה עמו מציין רחמים כי תומכי העבודה העברית מגיעים מ"כל גווני הקשת היהודית והישראלית", ולמעשה כאשר מעיינים בעיתוני העבר הלא בהכרח רחוק מתברר ש"כולם רואים שזה הדבר הכי חשוב. זו שערורייה שלא כולם חושבים כך".

כשהוא מתבקש לצטט מגזירי העיתונים ההם הוא מזכיר כתבה שהופיעה בעיתון 'דבר' על חשיבות קניית אתרוג עברי ולא לקנות אתרוגים שמיוצרים על ידי הגויים, בכתבה אחרת ב'דבר' מופיע עידוד לקרן לעבודה עברית, שהיא למעשה המהדורה הקדומה של אתר 'לוח עבודה עברית' שנענש על ידי בית המשפט.

"יש אינסוף של כתבות", אומר רחמים ומצטט כתבה נוספת המבשרת על כך ש"כפר סבא תציין שלושים שנה למאבק על עבודה עברית", כמו כן הוא מזכיר את חוקת הסוכנות שהופיעה גם היא בעיתון 'דבר' ואחד הדברים המרכזיים שבה הוא עבודה עברית.

גזיר עיתון אחר מראה כי ערך העבודה העברית חדר גם לעולם הפרסום. זאת כאשר בפרסומת מופיעה הקריאה "לקנות סיגריות של חברת 'מגדל' כי אלו סיגריות שלך".

אז מה קרה לנו בשנים האחרונות? רחמים סבור שהדבר אינו נוגע רק לתחום העבודה העברית אלא מאפיין סוגיות נוספות. "זה לא רק בעניין העבודה העברית. חוגים מצומצמים מאוד וקטנים מאוד השתלטו על כל המערכות הקובעות במדינה הזו והלבישו בכוח את עמדתם על מערכות שלטוניות, כולל בתי המשפט והפרקליטות, וזה גרם לשינוי טוטאלי של כל מה שבעבר נחשב לאידאל וקונצנזוס".