"מודאגים שהיהודים חשים לא בטוחים"

נשיא הפרלמנט האירופי אירח את נשיא ועידת רבני אירופה, הרב פנחס גולדשמיט לרגל יציאת ספר חדש שכתב.

יוני קמפינסקי - ערוץ 7 , ג' בחשון תשע"ח

"מודאגים שהיהודים חשים לא בטוחים"-ערוץ 7
הרב גולדשמיט מציג את ספרו בפרלמנט האירופי
צילום: סטודיו 'וולפוני', בריסל

נשיא הפרלמנט האירופי, אנטוני טייאני, אירח את נשיא ועידת רבני אירופה, הרב פנחס גולדשמיט לרגל יציאת ספר חדש שכתב, באירוע שהתקיים בספריית הפרלמנט.

טייאני אמר באירוע כי "חיזוק זהותו של עם ישראל חשוב היום יותר מתמיד, לאור ההתפתחויות ביבשת אירופה. הוא תורם רבות לדו שיח בין דתות ועמים שיאפשר את קיום מצוות הדת ללא הפרעה ומלחמה ללא פשרות בקיצוניות ובאנטישמיות".

"הקהילה היהודית וההיסטוריה היהודית הם חלק חשוב של ההיסטוריה האירופית. בזמנים הלא פשוטים הללו חשוב לחזק זהות בהסברה הנאותה וברמה הנדרשת כפי שעשה הרב גולדשמידט. בלעדיה יהיה קשה יותר לפתוח דלתות שונות. בלעדיה לעמים שונים יהיה קשה יותר לנהל דו שיח", הוסיף טייאני.

בספרו של הרב גולדשמידט –'לקהילה ולעולם' - אסופת מאמרים שכתב על הזהות היהודית ועמדת היהדות הנאמנה על חשיבות קיום מצוות הדת והזכויות הדתיות ובמכלול הנושאים העומדים על הפרק באירופה שהתפרסמו בכלי התקשורת הגדולים ביותר באירופה ארה"ב וישראל. הספר כולל גם נאומים שנשא הרב במגוון אירועים בינלאומיים. לראשונה הוצג הספר ב'ועידת רבני אירופה' שהתקיימה לפני כחודשיים באמסטרדם שם נחשף אליו טייאני שביקש לקיים טקס השקה והצדעה בספריה הרשמית של הפרלמנט האירופי.

הרב גולדשמידט אמר כי "בימים הללו, המדירים שינה לא רק באירופה אלא בעולם כולו, חשוב מאוד וכבוד עבורי ועבור הקהילה היהודית להציג את ספרי לפרלמנט האירופי. כולנו, גם הקהילה היהודית וגם ראשי איחוד האירופי נושאים באחריות קולקטיבית על המלחמה בקיצוניות ועל רמת הסובלנות וכבוד הדדי בקהילה האירופית".

"אני מקווה שספרי יהווה תוספת חיובית לדו שיח המתקיים בינינו, על אף כל הקשיים שאנחנו פוגשים בחלק ממדינות אירופה - כאשר יבינו יותר על הזהות היהודית, החשיבות הקריטית עבורנו של מצוות הדת והזכויות הדתיות של העם היהודי. אני בטוח שביחד אנחנו חזקים מספיק כדי לתת דחיפה להחלטות רציניות וחשובות לשלום ולהסכמה בציבור ולהדוף יחד את המתקפות על הקהילה היהודית הנובעות בין השאר גם מחוסר ידע", ציין הרב גולדשמיט.

סגן הנשיא הראשון של הפרלמנט האירופי, פרנץ טימרמנס, הוסיף כי "היו תקופות נדירות בהיסטוריה של אירופה שבהן הקהילה היהודית היתה יכולה לחיות בלי איומים, לקיים את דתם וללמוד מה שהם רצו. הרבה פעמים קהילות יהודיות סבלו רדיפות, גירושים ופוגרומים, ואף על פי כן אנשים דגולים כגון רש"י העשירו את העולם ותרמו את חלקם בהתפתחותה של אירופה בכל המישורים".

טימרמנס ציין כי הוא מאוד מודאג. "לא רק ליהודים אלא לכלל אירופה, מכך שיותר ויותר יהודים כבר לא מרגישים את עצמם בטוח באירופה ושוקלים לעזוב אותה".

באירוע השתתפו בכירי האיחוד האירופי ו'ועידת רבני אירופה' ובהם רבה של בלגיה ונציג הועידה במוסדות האיחוד האירופי הרב אברהם גיגי.