מסע התלאות של נבחרת הג'ודו לאבו דאבי

נבחרת הג'ודו גילתה בשדה התעופה שתיאלץ לנסוע לירדן כדי לקבל ויזות למדינה שבאיחוד האמיריות. יו"ר האיגוד: לא מוותרים

ניצן קידר - ערוץ 7 , ג' בחשון תשע"ח

אורן סמדג'ה ואורי ששון. צרות בדרך לאבו דאבי
אורן סמדג'ה ואורי ששון. צרות בדרך לאבו דאבי
צילום: איגוד הג'ודו

טרם שככה הסערה סביב העובדה שנבחרת ישראל בג'ודו לא תורשה להתחרות תחת דגל ישראל בתחרות באבו דאבי, ובצהריים (שני) סערה נוספת סביב הנבחרת.

המאמנים והספורטאים תקועים כבר שעות ארוכות בנמל התעופה בן גוריון, לאחר שהיו אמורים לצאת לאיחוד האמירויות דרך טורקיה - משם היו אמורים לאסוף את הויזות לאבו דאבי.

אלא שבמהלך השהייה בשדה התעופה התברר שהוויזות מחכות בכלל בעמאן בירת ירדן, והמשלחת תצטרך לטוס לשם קודם לכן - ורק אז לאיחוד האמירויות.

יו"ר איגוד הג'ודו, משה פונטי אמר היום, "אנחנו לא מוותרים ונגיע לאבו דאבי בכל מקרה. נתחרה גם אם נגיע עייפים אחרי הסיבוב שניאלץ לעשות".

מוקדם יותר, דרש יו״ר סיעת 'ישראל ביתנו', ח״כ רוברט אילטוב משרת התרבות והספורט מירי רגב לעצור את טיסתם של הספורטאים ולהחרים את השתתפותם בתחרות היוקרתית.

דרישתו התקיפה של ח"כ אילטוב מגיעה על רקע החלטת הועדה המארגנת של הטורניר כי הספורטאים הישראלים בתחרות לא יהיו רשאים להתמודד עם דגל המדינה על חליפותיהם, ובמקום החליפות הרגילות עם הכיתוב ISR יאלצו להתמודד ללא דגל המדינה וללא כל סממן של סמליה.

זאת ועוד, אם אחד מהג'ודוקאים הישראלים יזכה במדליה, גם המנון המדינה לא יישמע, כשאלה יתחרו תחת איגוד הג׳ודו העולמי.

"אני מודע למאמצים שנעשו מאחורי הקלעים על מנת לשנות את ההחלטה המכעיסה הזו, אך לצערי ההחלטה נשארה על קנה והספורטאים טסים להתחרות ללא הדגל", כתב ח"כ אילטוב לשרת התרבות והספורט מירי רגב.

"אי לכך, אני קורא לאיגוד הג׳ודו הישראלי ולעומד בראשו, משה פונטי להחרים את התחרות הזו. עליכם לזכור שלפני שאתם ספורטאים מצטיינים, אתם קודם ישראלים ומייצגים את כל המדינה".

עוד כתב ח"כ אילטוב, "אסור לנו להסכים למצב שבו לא מרשים לספורטאים ישראלים להתמודד עם דגל המדינה על חליפותיהם. אם לא נעצור את כדור השלג הזה כאן ועכשיו אנחנו נחזור לצערי 70 שנה לאחור. הגיע הזמן שגם איגוד הג׳ודו העולמי ידע, אם הוא לא מסוגל לאפשר לספורטאים הישראלים להתמודד עם סמל המדינה שלהם, הוא פוגע ביסוד הארגון וברוח הספורטיביות. אסור לאפשר למקומות גזעניים כמו אבו-דאבי או למקומות אחרים לארח תחרויות ספורט אם אין ביכולתם לקיים את התנאים הבסיסיים לכל ספורטאי וג׳ודוקא - להתחרות עם המדים של מדינתו".

ח"כ אילטוב דרש משרת התרבות והספורט מירי רגב לפעול להחרמת התחרות כשבכוונתו גם לקיים בהקדם דיון דחוף בנושא בכנסת שתיפתח היום. "הגיע הזמן לסמן קו אדום. זו תהיה בושה גדולה ורפיסות חסרת תקדים מצידנו אם נאפשר שנתיים ברצף לספורטאינו להתמודד ללא דגל המדינה", כתב בסיום ח"כ אילטוב.

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il