השר ליצמן:
"רוצה מומחים בפריפריה, לא סטאז'רים"

הוועדה לצדק חלוקתי ולשוויון חברתי קיימה דיון מעקב בנושא "סוגיות בבריאות בין מרכז לפריפריה".

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ג' בחשון תשע"ח

יעקב ליצמן
יעקב ליצמן
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הוועדה המיוחדת לצדק חלוקתי ולשוויון חברתי קיימה דיון מעקב בהשתתפות שר הבריאות יעקב ליצמן (יהדות התורה) בנושא "סוגיות בבריאות בין מרכז לפריפריה".

יו"ר הועדה ח"כ מיקי זוהר (ליכוד) ביקש בתחילת הדיון מנציגי משרד הבריאות לפרט על פעולות המשרד על פי דרישות הוועדה.

ניר קידר, סמנכ"ל לתכנון אסטרטגי וכלכלי במשרד הבריאות, אמר כי בשנת 2017 הועבר תקציב של 35 מליון שקל למענקים לפריפריה הכולל 43 מענקים למומחים שיעברו לעבוד בבתי חולים בפריפריה בסכום של כ- 25 מליון שקל, 18 מענקים למתמחים ברפואת המשפחה בפריפריה עם גובה מענק של 250 אלף שקל לכל רופא והכשרות מיוחדות לפסכיאיטרים בפריפריה עם מענקים בגובה 125 אלף שקל.

בדיון נכחו שמונה חברי כנסת מהאופוזיציה שביקשו לדעת מדוע לא הועבר תקציב בגובה 75 מיליון שקלים עליו הוסכם בוועדת הכספים לטובת הפריפריה.

חברת הכנסת יעל גרמן (יש עתיד) טענה כי ברגע שנגמרו התקציבים הוסכם בוועדת הכספים על תוספת של 75 מיליון לנושא. "ההחלטה של ועדת הכספים היתה שכל הכסף ילך לפריפריה ואם זה המצב יש פה הפרה של החלטה של ועדת הכספים", אמרה גרמן.

יו"ר הועדה ח"כ זוהר אמר כי נראה שהסכום של מענקים לפריפריה הוקטן והסכומים לא מניחים את דעת הוועדה. "למגורים בפריפריה יש יתרונות ויש חסרונות וכשצריך לצמצם פערים בחברה יש להקצות להם יותר משאבים. כדי שרופא יסכים לעבור מאזור המרכז הוא צריך הצדקה מסוימת מעבר לאידאולוגיה".

השר ליצמן אמר בתשובה לח"כ גרמן, "אני שמח שוועדת הכספים דרשה אבל היא לא נתנה למשרד כסף כדי להגדיל את הסכומים עבור הפריפריה וגרמן טענה שזאת הפרה של הסיכומים''.

בהמשך נשאל קידר אודות פתיחת מוקדי לילה נוספים וזה השיב, "המשרד הכין 'קול קורא' לרשויות המעוניינות להקים מוקד רפואה דחופה בסיוע משרד הבריאות, לצורך פתיחת מוקדי לילה נוספים. יתועדפו רשויות מהפריפריה על בסיס: קיום שירותי מוקד ביישוב או בקרבתו, מדד כלכלי-חברתי של היישוב, יישוב בקו העימות".

לדבריו עיריית אופקים פתחה מוקד רפואי באפריל 2017, עיריית שדרות תחליף את ספק השירות לאחר שנבחר זוכה במכרז. בנוסף עדכן קידר כי הטיפול במוקד צפוי להשתפר: פתיחת המוקד עד שעות הבוקר בכל יום ורצוף במהלך סוף השבוע, צילומי רנטגן וגיבוס.

ד"ר מיקי שרף, ראש חטיבת בתי חולים בשירותי בריאות כללית, הודה לשר ליצמן על כך שהמענקים הביאו הרבה מאוד רופאים לבאר שבע אך מנגד מחה על כך שבוטלו תוספת הפריפריה לסטאז'רים בצפון ובדרום. השר ליצמן אמר שהוא רוצה רופאים בכירים ומומחים בפריפריה ולא סטאז'רים ולכן נושא זה לא יתוקצב.

במשרד הבריאות בישרו כי בחודש אפריל התקיים טקס הנחת אבן פינה להקמת בית חולים בבאר שבע, המיקום של בית החולים סוכם ועתה עוסקים בשינוי הת.ב.ע ואישורה ע"י הועדה המחוזית.

"לגבי מיטות נוספות בסורוקה 20 מיטות שיקום נפתחו ורושיינו (בעתיד יפתחו עוד 20 מיטות), 9 מיטות נוירולוגיה – נפתחו ורושיינו. 49 מיטות נפתחו ומצויים בהליכי רישוי במשרד הבריאות. יתר המיטות יפתחו עד סוף שנת 2018. במהלך השנים 2017-2018 ייפתחו בביה"ח סורוקה כל 89 המיטות במטרה לחזק את מערכי היולדות, טיפול נמרץ, ילדים, שיקום, אונקולוגיה ואורתופדיה", אמרו אנשי המשרד.

יו"ר הועדה חה"כ מיקי זוהר סיכם את הדיון ואמר כי הוועדה מברכת את משרד הבריאות על פרסום חוזר מנכ"ל בנוגע לאמות המידה לאיכות השירותים הניתנים למוקדי הלילה ודורשת להגביר ולהאיץ הליך הבקרה והפיקוח על איכות הרופאים והשירותים המקצועיים הניתנים באזורי הפריפריה וברשויות הערביות. "הוועדה מבקשת ממשרד הבריאות לעדכן את הוועדה בנוגע להנגשת הטיפולים ההתפתחותיים לילדים ממשפחות מעוטי יכולת".

זוהר הצטרף לדרישה של שר הבריאות ממשרד האוצר להניע התהליך של הקמת PET.CT ולהרחיבו לכל רחבי הארץ. "הוועדה מבקשת לעדכן את הוועדה בתוך שבועיים על הביצוע האמור, על מנת ששר הבריאות יגיש בקשה לוועדת העבודה והרווחה של הכנסת, על מנת לקדם הנושא".