יחיא סינוואר. מהדק קשרים
יחיא סינוואר. מהדק קשריםצילום: רויטרס

במקביל לתהליך גיבוש הפיוס עם הרשות הפלשתינית של אבו מאזן, מקפידים ראשי החמאס להדק את הקשר עם הממשל באיראן ומשמיעים הצהרות מיליטנטיות לפיהן הג'יהאד וההתנגדות לישראל ימשכו.

יחיא סנואר, מנהיג חמאס ברצועת עזה, אף ציין במפורש, כי מטרת תנועת החמאס היא "למחוק את ישראל מהמפה".

חוקרי מכון ממר"י מציגים שורת התבטאויות ואירועים המלמדים על הידוק הקשר עם הממשל בטהרן.

סגן ראש הלשכה המדינית, צאלח אל-עארורי, אמר לאחר פגישה שקיים עם נציגים איראניים בטהראן: "חמאס לא תיסוג מאופציית ההגנה על העם הפלסטיני. הפיוס עם תנועת פת"ח לא ישפיע על נשק ההתנגדות הפלסטינית... יש לנו עמדות משלנו ואנו סבורים שצריך לשים בצד את המחלוקות, אולם לא נוותר על עמדתנו בעד ההתנגדות לישות הציונית... אין ספק שגורמי ההתנגדות דבקים תמיד בנשקם ובשום אופן לא ישליכוהו".

יחיא סנואר אמר בסוגיית הקשר עם איראן כי "מי שחושב שננתק את קשרינו עם מדינה כלשהי שוגה באשליות, שכן איראן היא התומכת הגדולה ביותר של גדודי עז אל-דין אל-קסאם".

חוקרי ממר"י מציינים כי ביטוי להידוק הקשרים היה ביקור משלחת חמאס באיראן ב-20 באוקטובר 2017 בראשות צאלח אל-עארורי ובהשתתפות בכירי התנועה עזת אל-רשק, מוחמד נצר, זאהר ג'בארין, אוסאמה חמדאן, סאמי אבו זוהרי וח'אלד אל-קדומי. חברי המשלחת נפגשו עם ראש הפרלמנט האיראני עלי לאריג'ני ועם עלי אכבר ולאיתי, יועצו של מנהיג איראן ח'אמנאא'י לעניינים בינלאומיים.

בכירים בחמאס הבהירו מהי מטרת הביקור. צאלח אל-עארורי שעמד בראש המשלחת, הסביר כי ביקור "משלחת חמאס בטהרן הוא התגובה המעשית לדרישה מחמאס לנתק את קשריה עם איראן". חבר אחר במשלחת, סאמי אבו זוהרי, אמר: "המחלוקות בין איראן לחמאס הן נחלת העבר והיחסים ביניהן שבו למסלולם... הביקור באיראן מבטא את רצון התנועה לשמור על יחסים עם איראן ולחזק את תכנית ההתנגדות".

עוד מצטטים בממר"י את דבריו של איש חמאס טאהר אל-נונו ולפיהם "תנועת חמאס רוצה יחסים הדוקים עם איראן והיא לא תוותר על ידידותיה ובעלות בריתה. עברנו כברת דרך בחיזוק מחדש של היחסים האסטרטגיים עם איראן".

איראן מצדה הביעה הערכה לדבקות חמאס בנשק. יועצו של ח'אמנאא'י לעניינים בינ"ל, עלי ולאיתי, אמר לחברי משלחת חמאס: "אנו מברכים אתכם על עמדתכם המוצהרת שלא לוותר על הנשק שהוא קו אדום מבחינתכם. הבעיה הפלסטינית היא הנושא החשוב ביותר לעולם המוסלמי, ואף שחלף זמן וכמה אישים באזור עשו פשרות, עודכם דבקים בעקרון ההתנגדות מול הציונים ולמרות כל הלחצים אתם ממשיכים לדבוק בה. לבסוף ההתנגדות הפלסטינית תנצח". הוא הוסיף: "אנו מנצלים כל הזדמנות להיפגש עם ידידינו בציר ההתנגדות ובייחוד עם חמאס ואנו משבחים את עמדת התנועה שסירבה לוותר על נשק ההתנגדות".

באשר למטרותיו של ארגון החמאס שלא שהתנו כלל ועיקר בעקבות המהלכים האחרונים אמר סנואר בפגישה עם בני נוער ברצועת עזה "חלף הזמן שבו מדברים על הכרה של חמאס בישראל. לאיש אין יכולת לדון בהכרה בישראל משום שמטרתנו היא למחקה מהמפה". לדבריו מוחמד דף, מנהיג גדודי עז אל-דין אל-קסאם, הזרוע הצבאית של החמאס, אמר לו כי 'אם האויב רוצה לבצע מעשה טיפשי נגד עמנו והמקומות הקדושים שלנו, אנו נשבור את צבאו כך שלא יתקיים יותר'. אל-סנואר הוסיף: "ואם הוא אמר כך, אז הוא צודק".

איומים דומים השמיע מנהיג חמאס בחו"ל מאהר צלאח, בכינוס "חלוצי ירושלים" באיסטנבול לפני ימים אחדים. צלאח אמר: "אני אומר לנתניהו: אל תטרח, מדינתך תחדל מלהתקיים. ממלכתכם תושמד ואני מבטיחכם שלא תחגגו מאה שנים לעצמאותכם". הוא הדגיש: "אנו עושים לילות כימים בהתנגדות למפעל הציוני – התנגדות כוללת ומקיפה בפנים ובחוץ. ההתנגדות בעזה הכפילה את יכולותיה מאז סיום המלחמה ב-2014 והיא מתכוננת לכל סבב לחימה שצבא הכיבוש ינהל, והיא תלמדו לקח מר. הנה הגדה המערבית מתעוררת מחדש והיא תתנגד לכיבוש בכל הכוח למרות המשאבים המועטים, והיא מפתיעה אותו בכל יום בהתנגדות יצירתית חדשה...".

עוד אמר צלאח: "אני מודיע לכם שחלק מהנוכחים כאן יהיו עדים לכיבוש ירושלים ולשחרור מסגד אל-אקצא ואולי אף יתפללו בו... פלסטין, ירושלים ואל-אקצא מאחדים את האומה וחובתה לשחררם. אנו ראש החץ בתכנית הג'יהאד המבורכת... מי שחושב שחמאס והעם הפלסטיני יוותרו על ההתנגדות משלה את עצמו... ההתנגדות היא חלק משמה של חמאס... כל עוד יש כיבוש צריכים להיות התנגדות וג'יהאד עד שיושגו הניצחון, השחרור והשיבה לאדמת המולדת...." לדבריו: "חמאס פעלה להגן על העם שלה ועל זכות שיבת הפליטים הפלסטיניים לבתיהם".