אושר: שכר המינימום יעלה ל-5300 ש"ח

ועדת העבודה והרווחה אישרה את הפעימה הנוספת להעלאת שכר המינימום. אבי ניסנקורן: שיעור האבטלה בישראל ירד לשפל היסטורי של 40 שנה.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ד' בחשון תשע"ח

תלוש שכר. אילוסטרציה
תלוש שכר. אילוסטרציה
צילום: istock

ועדת העבודה והרווחה של הכנסת אישרה הבוקר (שלישי) את הפעימה הנוספת להעלאת שכר המינימום בישראל ל-5,300 שקלים.

שר האוצר משה כחלון אמר כי "העלאת שכר מינימום ל-5,300 ש"ח היא המשך ישיר של העבודה שלנו לטובת צמצום פערים וחיזוק ציבור העובדים.

''מצב המשק טוב ובמשמרת שלנו נוודא שכל האוכלוסיות יהנו מכך. נמשיך לשתף פעולה עם העובדים והמעסיקים במהלכים חברתיים שיטיבו עם אזרחי ישראל ועם הכלכלה הישראלית", הוסיף כחלון.

ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), יו"ר ועדת העבודה והרווחה, אמר "עשינו פה מהלך חברתי שמחזק את החלשים בחברה. זהו יישום של דו"ח העוני שסיכמנו עליו בהסכמים הקואליציוניים כשהצטרפנו לממשלה. יש כאן בשורה לעובדים, למעסיקים ולחברה הישראלית".

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן שהשתתף בדיון הוועדה, אמר כי "השלמת המהלך להעלאת שכר המינימום במשק באלף שקלים היא התשובה המוחצת לכל מי שהטיל ספק ביכולתה ובנחישותה של ההסתדרות לחולל שינוי חברתי אמיתי.

''בזכות המאבק הצודק שהובלנו, הצלחנו להביא בשורה ל-800 אלף משפחות שחייהן מושפעים מכך באופן ישיר. בתקופה של שנתיים וחצי בלבד, שכר המינימום בישראל עלה ב-23%, כלומר כמעט רבע מגובהו".

לדברי ניסנקורן מדובר בהעלאה היסטורית בכל קנה מידה, מאז שנחקק חוק שכר המינימום ב-1987. ''רק כדי לסבר את האוזן, במשפחות שבהן שני בני הזוג מתפרנסים משכר המינימום, ההכנסה המשפחתית לאחר הפעימה הקרובה, תעמוד על סכום שגבוה באלפיים שקלים מהכנסתם החודשית בתחילת 2015.

''מלבד השיפור המשמעותי במצבם של העובדים ברמות השכר הנמוכות, המהלך להעלאת שכרה מינימום תרם לדחיפת כל מדרג השכר כלפי מעלה, תוך יצירת השלכה חיובית גם על מעמד הביניים".

ניסנקורן הדגיש כי "המהלך שדחפנו בהידברות עם המעסיקים ועם האוצר, הביא בסופו של דבר גם לעלייה מואצת של השכר הריאלי במשק וזה עלה בתקופה הנדונה ב-10%, לאחר כעשור וחצי של קיפאון. גם האיום שנשלף בכל פעם שדיברנו על העלאת שכר המינימום בנוגע לשיעור האבטלה, הוכח כלא נכון. בתקופה המדוברת שיעור האבטלה בישראל ירד לשפל היסטורי של 40 שנה, והגיע ל- 4.1%".