אות חסיד אומות העולם לדיפלומט מצ'ילה

טקס מיוחד התקיים השבוע במוזיאון 'יד ושם' בירושלים לרגל הענקת אות חסיד אומות העולם לדיפלומט סמואל דל קמפו מצ'ילה.

חיים לב - ערוץ 7 , ה' בחשון תשע"ח

אות חסיד אומות העולם לדיפלומט מצ'ילה-ערוץ 7
יד ושם. ארכיון
פלאש 90

טקס מיוחד התקיים השבוע במוזיאון 'יד ושם' בירושלים לרגל הענקת אות חסיד אומות העולם לדיפלומט סמואל דל קמפו מצ'ילה.

סמואל דל קמפו היה דיפלומט בשירות החוץ של רפובליקת צ'ילה. בשנים תש"א־תש"ג שירת בנציגות הצ'יליאנית בבוקרשט בירת רומניה, וסייע ליהודים רומנים באמצעות הנפקת מסמכים שונים – ובעיקר ליהודים בעלי נתינות פולנית בעיר טשרנוביץ.

במהלך סתיו תש"א הוקם גטו בעיר טשרנוביץ והחלו השילוחים לטרנסניסטריה. בהעדר נציגות פולנית רשמית ברומניה, ייצוג האינטרסים של בעלי האזרחות הפולנית ברומניה עבר לידי צ'ילה, ודל קמפו החל להנפיק דרכונים צ'יליאנים עבור יהודים בעלי נתינות פולנית – ביניהם משפחת קיזלר מטשרנוביץ, וכן משפחת רוזנטל מבוקרשט.

לאחר שבתש"ב חודשו השילוחים מטשרנוביץ לטרנסניטריה, דל קמפו המשיך להתערב אצל השלטונות הרומנים לטובת "היהודים הנתונים לחסות צ'ילה".

מפרוטוקולים של הדיונים במועצת השרים של רומניה אנו למדים שמספר היהודים נושאי הדרכונים הצ'יליאנים נאמד בכ־ 1,200. באביב תש"ג נותקו היחסים הדיפלומטים בין צ'ילה ורומניה, ושוויצריה החלה לייצג את האינטרסים של צ'ילה.

כאשר פנו למשרד החוץ של צ'ילה כדי לברר את מדיניות המשרד לגבי הענקת דרכונים צ'יליאנים, נמסר להם כי "מעדיפים שלא להעניק דרכונים חדשים בלי אישור משרד החוץ של צ'ילה. במקרה של אזרחות כפולה, יינתנו דרכונים רק לאלה שמוכח שהם ילידי צ'ילה".

דל קמפו יועד לתפקיד קונסול כללי בציריך, אך המינוי לא יצא אל הפועל ודל קמפו לא שב עוד לשרת במשרד החוץ של צ'ילה. הוא נפטר בפריז בשנות' ה־60.

הטקס נערך בנוכחות מנכ"ל משרד החוץ של צ'ילה, ממלא מקום שגריר צ'ילה בישראל אלן נחום, ניצול השואה פרופ' אליהו רוזנטל, קרוב משפחתו של דל קמפו שהגיע במיוחד לירושלים מצ'ילה, סמנכ"ל אמריקה הלטינית במשרד החוץ מודי אפרים, מנהלת מחלקת חסידי אומות העולם ביד ושם אירנה שטינפלד, בני משפחה וחברים, ניצולי שואה וחברי ועדת חסידי אומות העולם.