מפגן אנטישמי נגד יהודים באיטליה

במהלך משחקה של לאציו האיטקלית מול קליארי שלשום נשמעו קריאות אנטישמיות מיציעי אוהדי לאציו. יעקב חגואל: "בואו נפסיק את השנאה"

נרי וייס - ערוץ 7 , ד' בחשון תשע"ח

אנטישמיות באירופה
אנטישמיות באירופה
צילום: רויטרס

אנטישמיות באיטליה. היריבות בין קבוצות הכדורגל של רומא ולאציו היא אינה עניין חדש ו-ותיקה כבר בנוף הכדורגל האיטלקי, הנחשב לאחת מליגות הכדורגל הטובות בעולם.

בזמן שאירועי האנטישמיות בעולם מעט נרגעו אם כי לא לגמרי, במשחקי הדרבי בין שתי הקבוצות הללו מתקיימים שוב ושוב אירועי אנטישמיות גדולים, זאת מאחר שרומא היריבה העירונית המושבעת נחשבת לקבוצה המזוהה עם הקהילה היהודית באיטליה.

הפעם היה זה דווקא במשחק מול יריבה אחרת, קליארי, כזו שאינה מזוהה עם היהודים במדינה, אך את אוהדי לאציו זה לא מעניין וזה לא מה שיפריע להם מלקלל את היהודים ולהתבטא בצורה גזענית ואנטישמית.

הכל החל ב-1 באוקטובר, כשאוהדי לאציו קראו קריאות גזעניות בניצחון 1:6 על סאסואולו נגד שחקנים שחומי עור של היריבה ובשל כך הוחלט על ידי התאחדות הכדורגל האיטלקית לסגור את היציע שלהם למשחקי הבית הקרובים.

שלשום, מול קליארי, במשחק שהתקיים במסגרת ליגת העל האיטלקית אכן יציע אוהדי לאציו הקיצוניים היה סגור, אך גם זה לא מנע מהם שוב לפעול בצורה אנטישמית. האוהדים להם הותר להיכנס ליציע הדרומי במקום זה הצפוני בו ישבו בדרך קבע, שוב התבטאו בצורה אנטישמית כשהפעם הכעס היה מופנה ליריבה העירונית רומא ואוהדיה היהודים.

קריאות אנטישמיות, שלטים גדולים עליהם נכתב "רומאים יהודים" ותמונות פוטומונטז' של אנה פרנק לבושה בחולצה של רומא היו רק חלק קטן מהרפרטואר האנטישמי של אוהדי לאציו.

נשיאת הקהילה היהודית ברומא, רות דורגלו, צייצה מיד לאחר המשחק בחשבון הטוויטר שלה כי "זה לא כדורגל ולא ספורט, צריך להעיף את האנטישמים האלה מהאצטדיון" והמשטרה האיטלקית החלה לחקור את המקרה.

זו אמנם אינה הפעם הראשונה בה אוהדי לאציו מתבטאים בחריפות נגד אוהדי רומא והיהודים במדינה, כשבעונה שעברה החליטו אוהדי לאציו לתלות שלטים של אנה פרנק הלבושה במדים של רומא ברחבי העיר.

השלטים נתלו על רמזורים, קירות, רחובות ועל עוד מקומות ציבוריים בעיר ורק לאחר מספר תלונות למשטרה על ידי תושבים בעיר ובעלי חנויות, מספר תמונות הוסרו.

בעקבות הקריאות האנטישמיות של אוהדי לאציו במשחק האחרון, אמר סגן ומ"מ יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית וראש מטה המאבק באנטישמיות יעקב חגואל, כי הגיע הזמן לפעול ביד קשה כנגד אותם אוהדים אנטישמיים.

"אני רואה בחומרה רבה שבאירועי ספורט שאמור לחבר את הקהלים, בוחרים אותם גורמים לנצל זאת לרעה. הכדורגל האיטלקי הוא אחד מהליגות הטובות בעולם בכלל ובאירופה בפרט בואו נפסיק את השנאה", קרא חגואל.

עוד אמר: "אני מחזק את ידם של נשיאת הקהילה היהודית ברומא, רות דורגלו ואת התאחדות לכדורגל האיטלקית שמטפלים ביד קשה באותם אנטישמיים, בכדי לחבר בין הקהלים השונים".

נשיאת הקהילה היהודית ברומא, רות דורגלו לא הייתה היחידה שהזדעזעה מהמופע האנטישמי, כשגם ראש ממשלת איטליה לשעבר מתאו רנצי צייץ בחשבון הטוויטר שלו, כשכתב "אם אני הייתי נשיא של קבוצת כדורגל, מחר הייתי שם מגן דוד על החולצה במקום סמל של הספונסר. כשאני אומר את השם אנה פרנק, אני מקבל צמרמורת".

"המועדון תמיד גינה כל צורה של אנטישמיות, אנחנו חוששים שקבוצה קטנה של אנשים יכולה לגרום לכל כך הרבה נזק ופגיעה במועדון", אמר דובר מועדון לאציו בתגובה.

בעקבות האירוע הודיעה לאציו כי משלחת של הקבוצה, שכולל את נשיא הקבוצה קלאודיו לוליטו ומספר שחקנים, יניחו זר ליד בית כנסת בעיר על מנת לכד את זכרם של "קורבנות האנטישמיות".

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il