30 חשודים זומנו לשימוע בפרשה 618

במסגרת הפרשה עלו חשדות לעבירות שבוצעו בחברה הממשלתית ''נתיבי ישראל'' (לשעבר מע"צ).

ערוץ 7 , ד' בחשון תשע"ח

אילוסטרציה
אילוסטרציה
iStock

המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה הודיעה היום (שלישי) ל-30 חשודים ול-13 חברות בפרשה 618 כי נשקלת העמדתם לדין, בכפוף לשימוע, בחשד לעבירות מתחום טוהר המידות, המסים, הלבנת ההון ועוד – כל אחד לפי חלקו.

במסגרת הפרשה שנחקרה ביחידה הארצית למאבק בפשיעה הכלכלית (יאל"כ) בלהב 433, בסיוע מחלקת חקירות מכס ומע"מ תל אביב ברשות המיסים והרשות לאיסור הלבנת הון, עלו חשדות לעבירות שבוצעו בחברה הממשלתית נתיבי ישראל (לשעבר מע"צ).

בפרשה גובשה תשתית ראייתית לכאורית להתנהלות פלילית ולשחיתות עמוקה שהיתה נהוגה בחברת נתיבי ישראל במשך למעלה מעשור, במעורבות של מנהלים ועובדים ברבדים שונים בחברה, וכן במעורבותם של מתכננים, קבלנים ונותני שירות אחרים לחברה.

פרשה 618 כוללת מספר פרשיות משנה, שאלה העיקריות שבהן:

  • אלכס ויז'ניצר, לשעבר מנכ"ל נתיבי ישראל (נת"י), חשוד בלקיחת שוחד, סחיטה באיומים, הלבנת הון ועבירות על פקודת מס הכנסה. על פי החשד, ויז'ניצר קיבל בין השנים 2010-2004 שוחד מהחברה הקבלנית ביבי כבישים. בתמורה לתשלומי השוחד, פעל ויז'ניצר במסגרת תפקידו כדי לאשר תשלומים מנת"י אל חברת ביבי כבישים. עוד מיוחס לויז'ניצר חשד, כי בשנת 2010 דרש תשלומי שוחד מחברת ניהול פרויקטים מובילה שנתנה שירותים לנת"י, ואף הורה לה להעביר תשלומים אלו באמצעות ספק אחר של נת"י אשר מקורב אליו.
  • שי ברס, לשעבר מנכ"ל נת"י, חשוד במרמה והפרת אמונים, יחד עם עוזרו בנת"י, גולן דוידי. על-פי החשד, השניים פעלו כדי להעסיק את ישראל יהושוע כספק של נת"י, וזאת לבקשת אלכס ויז'ניצר ועל אף ששירותיו של יהושע לא נדרשו בפועל על ידי חברת נת"י.
  • איגור וגנפלד, לשעבר עובד נת"י, חשוד כי במסגרת תפקידו נהג לקבל שוחד בהיקפים גדולים מ-12 חברות פרטיות אשר נתנו שירותי תכנון לנת"י. בתמורה לתשלומי השוחד, סייע וגנפלד לחברות אלו לקבל חוזים ותשלומים מנת"י. בעלי החברות נהגו להעביר לווגנפלד כספי שוחד, אשר סכומם נגזר משווי החוזים שקיבלו מנת"י, באמצעות העברת הכספים לחברת א.א הנדסה ותכנון מדרונות בע"מ. משם עברו כספי השוחד אל חשבונות בנק בחו"ל, בהם חשבונות המצויים בשליטתו של אחיו של וגנפלד. בתמורה לתשלומי השוחד וכחלק ממרמה כלפי נת"י, קיבלו חברות תכנון אלו עבודות ופרויקטים רבים מנת"י.
  • חבר הכנסת לשעבר מיכאל גורלובסקי חשוד כי נתן שוחד יחד עם גיסו, אלכס אקרמן, לגורמים בנת"י, ובהם איגור וגנפלד, איתן איידלמן ובוריס אברהמוב. בתמורה לתשלומי השוחד פעלו עובדי נת"י כדי להקצות עבודות ופרויקטים אל חברות התכנון שבבעלותו ובשליטתו של גורלובסקי – ד.נ הנדסה בע"מ ויורוברידג' הנדסה בע"מ. עוד חשוד גורלובסקי כי הציג מצגי שווא כלפי נת"י ביחס לשליטתו בחברת יורוברידג' הנדסה וכן מצגי שווא ביחס לכשירות עובדיו. כתוצאה ממצגים אלו נכנסו החברות שבשליטתו במרמה למאגרי הספקים של נת"י.
  • שמעון בן-דוד, אשר כיהן כיו"ר ועדת מכרזים מומחים בנת"י, חשוד בלקיחת שוחד מספקים שונים של נת"י ובתמורה פעל במסגרת תפקידו כדי להקצות לספקים אלו עבודות בנת"י.
  • יצחק (איציק) ונונו וליאור לנקרי, בעלי השליטה בחברות למד שקד בע"מ ומתן ל.א. הנדסה יעוץ וניהול פרויקטים בע"מ, חשודים כי נתנו טובות הנאה לשמעון בן-דוד בעד פעולתו במסגרת תפקידו, לקידום האינטרסים של חברותיהם בנת"י. השניים חשודים כי השתמשו בספקים רשומים של נת"י, כדי לקבל עבודות שלא יכלו לקבל בשל מגבלות חלוקת החוזים בנת"י ובזמן שלא היו רשומים כדין במאגר הספקים של נת"י. השניים חשודים גם כי הסתירו את קשריהם מנת"י ופעלו יחד בפרויקטים כאשר האחד משמש כמפקח על האחר. השניים חשודים כי פעלו יחד עם המשנה למנכ"ל נת"י, מיכאל קופילובסקי, על מנת לסכל את הליך הבירור שנערך בנת"י עת שעלה החשד לניגוד עניינים ביניהם.

כאמור, פרשה 618 כוללת פרשיות משנה נוספות, שגם בהן נשלחה היום הודעה לחשודים על זימונם לשימוע, בטרם תתקבל החלטה סופית בעניינם. ההחלטה בעניינם של חשודים נוספים תתקבל בתקופה הקרובה.