מצ"ח לא תקבל את הטלפון של תא"ל כהנא

בית המשפט העליון הורה שלא לעשות שימוש במידע ממכשיר הטלפון הנייד של תא"ל מרדכי כהנא. יתקיים דיון בנושא בבית משפט השלום.

קובי פינקלר - ערוץ 7 , ד' בחשון תשע"ח

מצ"ח לא תקבל את הטלפון של תא"ל כהנא-ערוץ 7
מרדכי כהנא
צילום: דובר צה"ל

בית המשפט העליון הורה למשטרה הצבאית שלא לעשות שימוש במידע ממכשיר הטלפון הנייד של תא"ל מרדכי כהנא, זאת לאחר שהסנגור הצבאי הראשי, אל"ם רן כהן, וסגן אריאל חברון מהסנגוריה הצבאית, הגישו עתירה דחופה לבג"ץ בעניין.

שופט יצחק עמית אישר לקיים דיון מחודש בסוגיה בבית משפט השלום, במעמד שני הצדדים.

נסביר כי עם תחילתה של החקירה נגד תא''ל כהנא החרימו חוקרי מצ"ח את מכשיר הטלפון הנייד שלו וביקשו את אישורו לערוך בו חיפוש גורף. תא"ל כהנא, ששיתף פעולה בכל היבטי החקירה, סירב לחיפוש הגורף בנימוק כי הדבר יפגע בפרטיותו ובצנעת חייו.

התביעה הצבאית ומצ"ח מיהרו לבקש צו חיפוש מבית משפט השלום ודחו את בקשת סנגוריו של הקצין הבכיר להגיע לדיון ולהציג את עמדתם בפני בית המשפט. התביעה הצבאית הסכימה רק שתוצג בקשה כתובה לשופטת השלום מטעם הסנגורים לערוך דיון בפניה במעמד הסנגורים, אך השופטת דחתה את הבקשה בלא הנמקה.

התביעה הצבאית סירבה בהמשך לבקשת ההגנה לעכב את ביצוע החיפוש במכשיר הטלפון של תא"ל כהנא למשך פרק זמן קצר אף שהסנגורים הודיעו כי יעתרו לבג"ץ בעניין.

בעתירה לבית המשפט העליון ציינו הסנגורים, "העותר משתף פעולה באופן מלא בחקירתו מתחילתה, הגיע לבסיס החקירות אתמול (22 באוקטובר) בשעה שש בבוקר כפי שהתבקש ושהה שם עד שעות הערב המאוחרות, בתוך כך השיב לכל השאלות שנשאל, הסכים לחיפוש בבית, הסכים לעריכת בדיקת פוליגרף ולעריכת עימות וכן לכל פעולה אחרת". הם ציינו כי אין כל עילה לחיפוש במכשיר הטלפון הנייד של תא"ל כהנא - "אין ראיה המבססת חשד סביר למציאת ראיות רלוונטיות בחומר שנתפס... חדירה לחומר המחשב תפגע קשות בפרטיותו".

השופט יצחק עמית הורה שלא לעשות שימוש בחומר מהטלפון הנייד ולהכניסו, עד להחלטה אחרת, למעטפה סגורה. כאמור הסוגיה תחזור לדיון בבית משפט השלום במעמד שני הצדדים.

"האצבע הקלה על הדק החיפוש במכשירי טלפון בקרב נחקרי מצ"ח – חייבת להיפסק", אמר אל"ם כהן. "פעולה חודרנית זו צריכה להתבצע אך ורק אם קיימים עילה וקשר הדוקים בין החקירה למידע שעשוי להיות במכשירים אלה". אירוע זה מצטרף לתחושת אי הנוחות בקרב צוות ההגנה של תא"ל כהנא מטעם הסנגוריה הצבאית. "אין עוררין שיש לערוך חקירה ולמצות אותה עד תום".

אל"ם כהן הוסיף כי "עם זאת, החקירה נערכת זה היום השלישי שעות על גבי שעות, החוקרים מציגים אותן שאלות פעם אחר פעם ונכנסים לסוגיות קטנוניות כגון האם הקצין לקח סכו"ם חד-פעמי לביתו. מדובר בקצין בכיר, לוחם שהוביל אלפי חיילים בגזרות הלחימה הכי מורכבות של צה"ל, הצבא בשבילו זה הכל וגם בימים מורכבים אלה הוא מקבל בהבנה את החקירה ואת ההשעיה הזמנית.

''תא"ל כהנא הודיע כבר שייקח על עצמו את האחריות אם נפלו פגמים בהתנהלותו. הוא לא מתנער מדבר ואם שגה – יקבל את הדין של מפקדיו. מן הראוי שגם גורמי החקירה והתביעה יתייחסו לאירוע בפרופורציות הראויות ובהקשר הנכון", הדגיש הסנגור הצבאי הראשי.