הניפו דגלים ומשלמים מחיר
הניפו דגלים ומשלמים מחירצילום: יונתן סינדל. פלאש 90

הכורדים בצפון עיראק משוועים לעזרה. כך עולה מפרסומים שונים ברשת האינטרנט.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם המזרחן הד"ר אדי כהן שעוקב אחר הדיווחים. זאת בין השאר לקראת הפגנה שצפויה להתקיים ביום חמישי.

"הכורדים ביקשו עצמאות וכצעד ראשון קיימו משאל עם שבו התברר ש-93 אחוזים רוצים עצמאות. מאז העיראקים והאיראנים תוקפים אותם", מספר ד"ר כהן השומר על קשר עם גורמים מקרב הכורדים הנלחמים באזור זה.

"העיר כירכוכ נפלה", מציין ד"ר כהן בדאגה ומזכיר כי מדובר ב"עיר עשירה בנפט שעל פי פרסומים שונים ממנה ישראל רוכשת שבעים אחוז מהנפט שלה".

על חומרת המשמעות של התגברות הכוחות הפרו איראניים באזור, הוא מוסיף ומציין: "האיראנים מתרחבים ומגיעים עד סוריה ולבנון. אם הכורדים יפסידו במלחמה האיראנים יגיעו עד הר סינג'אר שקרוב לגבול הסורי. זו פגיעה אנושה בביטחון ישראל. הציבור לא יודע מהו הר סינג'אר, אבל מדובר בהר שממנו סדאם חוסיין ירה עלינו 39 טילים על ישראל".

"התקשורת לא מדברת על הטבח שנעשה בהם, בבני ברית שלנו. מדובר באינטרס שלנו, לנקות את השטח מגורמים טרוריסטיים ושיעיים. כשמדובר בשביתת רעב של מחבל התקשורת לא מפסיקה לדבר על כך, אבל כשיש טבח בכורדים הנושא בקושי נמצא בשולי החדשות".

ומה נוכל לעשות אנחנו, הישראלים? מסתבר שלא מעט, אומר כהן. "יש מגוון דרכים לסייע להם, הצהרתית, מוראלית, דיפלומטית, אפשר לתווך בינם לבין הרוסים, אפשר לשלוח סיוע הומניטארי כמו ששלחנו למקסיקו ולמדינות אחרות, אפשר להפעיל את יהודי ארה"ב שיפעלו אצל ממשל טראמפ שהכורדים רואים בו כמי שבגד בהם".

ובאשר ליחס הכורדי לישראל, אותו ניתן לתמצת במילה אכזבה. "הם מאוד מאוכזבים מאיתנו. הם אומרים לי שהם הניפו את הדגל שלנו באירופה וככל הנראה בגלל זה שונאים אותנו באירופה. הנשיא הטורקי אמר את זה במפורש. הוא אמר שישראל תעזור להם".

ד"ר כהן מספר כי בני שיחו הכורדים מספרים לו כי היום (שלישי) "הייתה התקפה של המיליציה הפרו איראנית, ניסו לחדור, אבל המתקפה הזו נבלמה. אין לכורדים נשק ולמיליציה הפרו איראנית יש נשק שארה"ב השאירה בעיראק, לרבות טנקי אברמס. לכולם מגיעה הכרה והגדרה עצמית ורק לחמישים מיליון כורדים אין זכות להגדרה עצמית?", שואל כהן הקורא לציבור בישראל לא להתעלם ולהשתתף בהפגנה המתוכננת ליום חמישי בשעה 17:00 מול השגרירות האמריקאית בישראל, "ולמחות נגד השתיקה הרועמת והבגידה האמריקאית בעם הכורדי האציל".