16 שנים אחרי. גנדי
16 שנים אחרי. גנדי צילום: חזקי ברוך

אתמול צוין באופן רשמי יום השנה ה-16 להירצחו של השר רחבעם זאבי גנדי הי"ד. לא רבים יודעים אך גנדי נרצח כאשר עלה מחדר האוכל במלון בו התארח עם רעייתו אל חדרם על מנת להתקשר ממקום שקט לערוץ 7 ולשדר את פינתו השבועית בתכנית הבוקר.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם עורך אתר ערוץ 7, עוזי ברוך, על הבוקר ההוא כאשר הוא עצמו עסק אז בהפקתה של תכנית הבוקר וניסה להשיג את השר בטלפון ללא מענה.

"באותו בוקר, כמו בשאר הבקרים, הפקתי את יומן הבוקר של ערוץ 7. מי שהפיק את היומן הוא מי שכיום עורך את העיתון 'בשבע', עמנואל שילה. מדובר בשעה קשה, אנשים בשלבי התעוררות והתארגנות בוקר, אבל רחבעם זאבי היה דייקן. אם קבענו לשעה 7:14 הוא היה מתייצב בשעה הזו בדיוק".

הראיון עם השר זאבי תואם על מנת לדון בהתפטרותו והתפטרות השר ליברמן מממשלת שרון, התפטרות שאמורה הייתה להיכנס לתוקף בתוך מספר שעות. שני השרים התפטרו כזכור בעקבות החלטת שרון להסיג את כוחות צה"ל משכונת אבו סנינה שבחברון, "מה שהיה מסכן את הישוב היהודי בחברון", מזכיר ברוך ומעיר: "אנחנו מכירים את רחבעם זאבי שהיה איש חד עם עקרונות ולא הייתה חשובה לו הכסאולוגיה. לכן הוא הודיע על התפטרות מהממשלה. תיאמנו איתו ערב קודם לשוחח אתו על כך מיד לאחר החדשות".

ממשיך ברוך ומתאר את הבוקר ההוא: "ניסיתי לטלפן אליו ואני לא משיג אותו. אמרתי לעמנואל באוזניה 'זה לא יכול להיות. גנדי כשאתה אומר לו שעה הוא מתייצב בזמן'. ניסינו שוב ושוב, הטלפון צלצל, שומעים צלצולים אבל אין מי שעונה מעבר לקו. ניסיתי להשיג את העוזרת האישית שלו, והיא אומרת לי 'תיאמתי אתו, זה לא יכול להיות'.

''הוא אמור היה לאכול ארוחת בוקר ולצאת מהארוחה, לעלות לחדר כדי להתראיין. זה היה מאוד מאוד מוזר. לא ידענו מה קרה כי זה לא יכול להיות, זה לא גנדי, ואז התחלנו לחשוש שמתרחש משהו, אולי קרה לו משהו, אולי משהו בריאותי או משהו אחר, ואחרי כמה שעות הבנו שקרה כאן אסון גדול".

בדבריו מציין עוזי ברוך כי גם לאורך מהלך שעת שידור מהדורת חדשות הבוקר ניסה הוא כמפיק התכנית להשיג את השר ולהעלות אותו לשידור, גם אם בשעה מאוחרת יותר. "ביומני חדשות שמשודרים בשידור חי קורה שמנסים להשיג את המרואיין גם מאוחר יותר, אם לא בשבע ו-7 דקות אז בשבע וחצי או בשבע וחמישים, אבל כאן ראינו שאנחנו מתקדמים לסיומה של התכנית וגנדי לא עונה. הטלפון צלצל אבל גנדי לא ענה".

מאוחר יותר התבררו פרטי האירוע. השר גנדי אכן עלה כמתוכנן לחדרו מחדר האוכל בו שהה עם רעייתו ובמסדרון החדר בו תכנן לקיים את הראיון ארבה לו חוליית המחבלים שרצחה אותו.