דקת דומיה לזכר הנספים בשואה באיטליה

מפגן האנטישמיות של אוהדי לאציו עדיין מעסיק את איטליה. זר פרחים בבית כנסת, דקת דומיה וחולצות לזכר אנה פרנק אלו רק חלק מהמחוות

נרי וייס - ערוץ 7 , ה' בחשון תשע"ח

שחקני לאציו, מתנערים מהאנטשימיות
שחקני לאציו, מתנערים מהאנטשימיות
צילום: רויטרס

דקת דומיה, הקראת פרק מספרה של אנה פרנק וחולצות הנושאות את תמונתה, אלו רק חלק מהמחוות שהתקיימו הערב (רביעי) במסגרת המחזור העשירי של ליגת העל שבכדורגל באיטליה.

המחוות הללו הגיעו לאחר הסערה שעוררו אוהדיה הקיצוניים של לאציו האיטלקית, שבמשחק הליגה האחרון ביום ראשון מול קליארי קראו קריאות אנטישמיות שכוונו לעבר יריבתם העירונית, רומא, הניפו שלטים בגנות היהודים וכן הדביקו תמונות גנאי של אנה פרנק.

הדבר עורר סערה ברחבי העולם כולו ובאיטליה בפרט, כשאין אחד במדינה האיטלקית שלא יצא כנגד מפגן האנטישמיות החריג.

הערב, במסגרת המחזור העשירי של הסריה א', ליגת העל האיטלקית, הופיעו שחקני לאציו לחימום לפני המשחק מול בולוניה עם חולצות הנושאות את תמונתה של אנה פרנק, כשבנוסף כלל משחקי המחזור נפתחו בדקת דומיה לזכר הנספים בשואה וכן הוקראו פרקים מתוך ספרה של פרנק.

כבר אתמול הגיע נשיא לאציו קלאודיו לוליטו מלווה בשניים משחקניו, הברזילאים פליפה אנדרסון ו-וואלאס, לבית הכנסת בעיר ואלה הניחו שם זכר פרחים לזכרם של "קורבנות האנטישמיות והשואה", לדבריהם.

"אנחנו כאן כדי להביע שוב את התנגדותנו הנחרצת לכל גינוי של גזענות ואנטישמיות", אמר לוליטו במהלך האירוע. על הזר הצמיד לוליטו פתק עליו כתב "יהודים, יש לכם אחים", וסיפר כי כדי להעביר מסר לאלפי האוהדים ובהם ילדים רבים של קבוצתו, יישלחו כל שנה כ-200 אוהדים של הקבוצה למחנה ההשמדה אושוויץ "כדי להבין את החשיבות ההיסטורית", כדבריו.

מנגד, אוהדי לאציו מסרבים לחזור בהם מהתנהגותם האנטישמית, כשארגון האוהדים הקיצוני פרסם הודעה בה נכתב, "זה לא פשע, זה עליהום תקשורתי".

לדבריהם, "אנחנו לא מתנערים ממה שעשינו. על פי החלטת בית המשפט שקבע שהכינוי יהודי כעלבון הוא לא פשע, זו לא עבירה להאשים אוהדים יריבים בהשתייכות לדת אחרת".

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il