השרה שקד בהשבעת חיות:
אחוקק את פסקת ההתגברות - בכל כוחי

אסתר חיות הושבעה לנשיאת בית המשפט העליון. שרת המשפטים ביקרה את האקטיביזם המשפטי: "המשפט אינו יכול לחלוק על כל תחומי חיינו".

ערוץ 7 , ו' בחשון תשע"ח | עודכן: 19:34

השופטת אסתר חיות הושבעה היום (חמישי) לנשיאה ה-12 של בית המשפט העליון, והיא מחליפה בתפקיד את הנשיאה היוצאת, השופטת מרים נאור, אחרי שלוש שנות כהונה בתפקיד.

ערוץ 7 העביר בשידור חי את טקס ההשבעה שנערך בבית הנשיא.

בטקס נאמו נשיא המדינה ראובן ריבלין, ראש הממשלה בנימין נתניהו, הנשיאה היוצאת מרים נאור, שרת המשפטים איילת שקד ויושב ראש הכנסת יולי אדלשטיין.

את מהלך הטקס ליוו בקטעי שירה חבריה של הנשיאה הנכנסת חיות, מימיה כסולנית בלהקת פיקוד מרכז במהלך שירותה הצבאי. דורית ראובני ורונית אופיר, שחלקו עימה את תפקיד הסולנית שרו מלהיטי הלהקה בהם: "היום היום", "שתלתם ניגונים", "מסביב למדורה" ו"הללויה". את השירה ליוו אסי מנדל בפסנתר ואורי הרפז בשירה וגיטרה.

נתניהו אמר כי "בכל הדמוקרטיות ניתש ויכוח מתמיד בדבר סימון קו הגבול בין הרשויות - זה לא פגיעה בדמוקרטיה, זאת מהות הדמוקרטיה".

ראש הממשלה הדגיש כי "אם יש דבר שאסור שישתנה זה צורך בבית משפט חזק וחסר פניות. זה לא השתנה ולא ישתנה".

הנשיא ריבלין אמר בטקס כי "בעת האחרונה רבו החששות כי השופטים והשופטות עוסקים בהכרעות שיפוטיות החורגות מפרשנותו של החוק ועולות לכדי התערבות במעשה החקיקה, או לכדי פלישה שאינה כדין לתחום פעולות הממשלה".

"יותר משמצב זה מעיד על מגמה חדשה ופסולה, הוא מעיד על המנהג ארוך השנים לגלגל סוגיות העומדות בלב המחלוקת הציבורית הישראלית לפתחו של בית המשפט. כך לגבי סוגיות של דת ומדינה, סוגיות הנוגעות למשאבי טבע, לסכסוך הישראלי-פלסטיני, למעמד המהגרים הזרים ולאופייה של הדמוקרטיה הישראלית''.

''והנה", הוסיף הנשיא, ''באותן סוגיות שבהן נחלץ בית המשפט לפסוק את פסוקו בהתאם לחובה המוטלת עליו ולכללי הדין הנתונים לו, אכן קורה והוא קרב ובא לתחומן של הרשות המבצעת והמחוקקת. הבעתי את דעתי לא פעם ולא פעמיים כחבר כנסת, ולימים כיושב ראש הכנסת, על היעדרו של חוק יסוד: החקיקה מספר החוקים שלנו. התרעתי על הסכנה שבהסגת הגבול שבין הרשויות".

התפיסה החוקתית של שקד

שרת המשפטים איילת שקד פרשה בטקס את תפיסתה החוקתית והתייחסה ליחסים בין בית המשפט לכנסת ולממשלה.

"המשפט אינו חולש, אינו יכול לָחְלוש ואינו צריך לחלוש, על כל תחומי חיינו. למשפט גבולות, מסוגים שונים". כך כתבה הנשיאה הנכנסת, השופטת אסתר חיות, במאמר על גבולות המשפט".

לדברי שקד, "בית המשפט העליון, בעשורים הראשונים, הציב לעצמו תמרורי עצור ברורים בטרם נכנס להכרעה בסוגיות ערכיות המצויות במחלוקת פוליטית, והוא זכה באמון הציבור באופן הרחב ביותר. מאז המהפכה החוקתית, הפך לצערי בית המשפט למי שנתפס כצד במחלוקות ציבוריות. כתוצאה מכך חלה ירידה משמעותית באמון הציבור במוסד זה.

''החוק הוא הביטוי המדויק ביותר לתוצאת מפגש הרצונות וההשקפות של הפרטים בחברה. פורמליזם אין משמעו פסיקה במערכת נטולת ערכים. אדרבא, משמעו כיבוד של ערכי הציבור כפי שבאו לידי ביטוי בתוצר בחירתם: החוק".

שקד ציטטה את דברי נשיא בית המשפט העליון לנדוי שניבא את ירידת אמון הציבור בבית המשפט העליון, נוכח האקטיביזם השיפוטי. "לצערי, נבואתו התגשמה במלואה", הוסיפה.

לדבריה, "כפי שהצהרתי לאחרונה, בכוונתי לקדם תכנית חוקתית, שתכלול את עיגון פסקת ההתגברות בחוק יסוד החקיקה. על פי עדותו של הנשיא בדימוס, השופט אהרן ברק, הוא זה שיזם את פסקת ההתגברות בחוק יסוד 'חופש העיסוק' ואף הציע להוסיפה לכלל חוקי היסוד. אני מודיעה כאן כי אפעל בכל כוחי להרים את הכפפה".

השרה שקד פנתה לנשיאה חיות ואמרה: "אני בטוחה שבית המשפט העליון תחת הנהגתך ימשיך להוות כתובת לעשיית צדק ולביצור ההגנה על זכויות האדם, ולצד זאת ישכיל לשמור על גבולות המשפט. דווקא תפיסת הגבולות שהיטבת להציג במאמרך, ולא תפיסת 'מלוא כל הארץ משפט', היא שתבצר את שיטתנו הדמוקרטית ותשיב את אמון הציבור למוסד הכל כך חשוב הזה. אני סמוכה ובטוחה שנעבוד בשיתוף פעולה פורה לקידום המערכת".

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין הזהיר בנאומו כי חוסר הפרדת הרשויות יגרום לנתק בין העם למערכות הציבוריות.

"אנחנו הולכים ומתקרבים ליום בו אזרחי ישראל יבואו מתוך הרגל לבחור את נציגיהם לכנסת, אך ירגישו שלבחירתם אין משמעות; שגם כאשר ההחלטות הגדולות מתקבלות לטובתם – הן עוברות מעל לראשם", אמר אדלשטיין.

''אנחנו הולכים ומתקרבים ליוֹם בו חברי הכנסת עצמם יפקפקו במידת היכולת שלהם לייצג את בוחריהם, או ירגישו שמעשיהם לא מעלים ולא מורידים. שיקום מעמדה של כנסת ישראל וביצור עקרון הפרדת הרשויות, הן מהמשימות הדחופות ביותר שעל סדר יומנו הלאומי", הוסיף יו"ר הכנסת.

חילופי משמרות בבית המשפט העליון. נאור וחיות
צילום: Yonatan Sindel/Flash90

אחרונת הדוברים בטקס ההשבעה היתה הנשיאה הנכנסת, השופטת אסתר חיות, שאמרה: "אני מתפללת שאצליח בעזרת חבריי השופטים להוסיף ולו לבנה לבית הזה. אני מתפללת שנצליח לשמור על המבנה הקיים לבל ייסדק ולבל ייפגע בשל הניסיונות המדאיגים לפגוע בו.

"אני מקווה שמסלול חיי יכול לעודד ילדות וילדים, המקום שבו נולדתי ואליו הגעתי היום. לא נולדתי עם כפית כסף בפה ולא זכיתי באור מן ההפקר. נולדתי במעברה להורים ניצולי שואה, אמי הספיקה לסיים כיתה א' בלבד בטרם גורשה למחנה עבודה.

''הבית שלנו היה דל באמצעים חומריים אך עשיר בחום, בערכים ובדאגה לזולת ובצורך לרכוש השכלה. לנו, בני הדור השני לשואה יש תפקיד בעולם להגשים את מה שנגזל מבני עמנו תוך הגנה על ערכי יסוד דמוקרטיים המכבדים כל אדם באשר הוא אדם", הוסיפה חיות.

הנשיאה היוצאת נאמה גם היא בטקס, "אני רוצה לומר לכם שתמיד דגלנו בחוק יסוד: החקיקה. אנחנו רוצים להשתית את העבודה שלנו על חוק וחוקה. אני בטוחה שתחת הנהגתם של ראש הממשלה, יו"ר הכנסת, שרת המשפטים והנשיאה חיות, תשבו על זה ותמצאו את הדרך, את שביל הזהב".