הרב עובדיה נפטר- והקסם של ש"ס התפוגג

הרב חיים אמסלם מקווה שהסקרים הלא מחמיאים של ש"ס יובילו לאחדות בקרב הציבור החרדי-ספרדי, "כל עוד ישי ודרעי נמצאים, זה לא אפשרי".

בני טוקר , ט' בחשון תשע"ח

אריה דרעי
אריה דרעי
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

חבר הכנסת לשעבר הרב חיים אמסלם, יו"ר תנועת עם שלם, מגיב בערוץ 7 לסקר חדשות 10 ולפיו אם הבחירות היו מתקיימות היום ש"ס היתה מקבלת שלושה מנדטים בלבד ונשארת מחוץ לכנסת.

"לא צריך להיות נביא, אני צפיתי את זה כבר מזמן", אומר הרב אמסלם, ''חלקים רבים של הציבור הספרדי והמסורתי המתון יותר והציוני יותר הלך לדרכו וכבר אז בתקופתי לאחר המחלוקת הראשונה שלי עם ש"ס הם ירדו לשבעה מנדטים.

לדבריו, ''הציבור המסורתי היה מחובר שנים רבות לש"ס בזכות דמותו הממגנטת של הרב עובדיה, דמות ספרדית אותנטית שורשית שהזכירה לרבים את דמויות ההוד הספרדים, אך מרגע שעלה לגנזי מרומים הקסם התפוגג".

הרב אמסלם טוען כי ש"ס הפכה למפלגה חרדית שמנותקת מהציבור המסורתי, "היום זו מפלגה ליטאית ספרדית שלא נלחמת באפליה הספרדית ושאין לה קשר לשירות בצה"ל. הרב עובדיה היה עושה 'מי שברך' לחיילים, חלק מבניו שירתו בצה"ל אבל היום הכל כל כך מנוכר.

''הטרמינולוגיה מזכירה את הפלג הירושלמי", הוא מאשים. ''צריך גם להזכיר את המצב הקשה של הציבור ששלח את בניו ללמוד רק במסגרות ישיבתיות ללא השכלה וללא בגרויות ובלי עתיד. כל זה בוודאי הרחיק רבים מש"ס".

הרב חיים אמסלם
צילום: חזקי ברוך

הרב אמסלם מקווה שמהלך של אחדות יצליח להחזיר את המנדטים האבודים, "אם הספרדים היו מסוגלים להתעלות על עצמם וללכת כולם יחדיו, ש"ס ומפלגת יחד ואני כמי שמייצג את המסורתיים היינו יכולים להגיע לעשרה מנדטים לפחות. אבל אני לא משלה את עצמי אני יודע שהפלגים היותר קנאים לא מסוגלים להפנים בתוכם את רוח ההכלה, את רוח החיבור והמתינות.

''קיבלנו תזכורת מש"ס בסיפור יגאל גואטה כשראינו שהם לא מסוגלים לקבל את האחר גם אם הוא טעה, התנצל והתחרט. מעבר לכך קשה לראות מהלך של אחדות כל עוד דרעי וישי נמצאים שם זה כנראה בלתי אפשרי".

לדבריו חסרים היום דמויות כמו הרב עובדיה יוסף זצ''ל, "גם בחייו של מרן כולם ידעו שמועצת חכמי התורה זה הוא, הוא השאיר אחריו ואקום גדול מידי, אלה שנשארו אחריו לא מתקרבים למימד הזה מבחינת כריזמה ורקורד של פסיקה של עשרות שנים. תלך היום לפריפריה ותשאל אותם אם הם מכירים מישהו ממועצת החכמים, הם לא מכירים אפילו את השמות".