קטלוניה וספרד – שתי רכבות מתנגשות

ניתן לפשר בין ספרד לקטלוניה אך לא בטוח שהצדדים רוצים לרדת מהעץ. הספרדים מקווים לנסיגה קטלונית, הקטלונים מחכים להתערבות אירופית.

שמעון כהן - ערוץ 7 , י' בחשון תשע"ח

נשיא קטלוניה קרלס פוג'דמון נכנס לאולם פרלמנט לקראת הנאום. היום
נשיא קטלוניה קרלס פוג'דמון נכנס לאולם פרלמנט לקראת הנאום. היום
צילום: רויטרס

הסערה האירופית התורנית נמצאת בתפר העדין והמורכב שבין ספרד לקטלוניה. על מנת לעשות מעט סדר באירועים ובתחזיות שוחחנו עם פרופ' אלפרד טוביאס, מומחה לספרד מהאוניברסיטה העברית.

נזכיר כי הסערה המדוברת עומדת במצב שבו אחרי שהפרלמנט הקטלוני הצביע בעד עצמאות, הורה הסנאט הספרדי על הדחת הנשיא הקטלוני וממשלתו, ראש ממשלת ספרד הודיע על בחירות בקטלוניה ב-21 בדצמבר וקבע שהתומכים בעצמאות קטלונית עוברים על החוק.

פרופ' טוביאס מציין כי המציאות הנוכחית הייתה צפויה וכבר שוגרו אזהרות והתראות ממציאות זו בעשור האחרון לא פעם. "כבר לפני שנה המומחים אמרו שאם זה ימשיך תהיה התנגשות של רכבות. זה היה הדימוי. יש אינטרסים מנוגדים בשני הצדדים. צד אחד מבקש משהו שאין אפשרות לתת על פי הקונסטיטוציה הספרדית, היינו עצמאות, והצד השני לא רוצה לדבר באופן רציני על יותר מאוטונומיה ועל שינוי בקונסטיטוציה שיספק את הרצון של המעוניינים בעצמאות".

מוסיף פרופ' טוביאס ומעיר כי "מזמן יש בקטלוניה מרירות על הסרבנות במדריד. הם מרגישים אומה נפרדת עם השפה שלהם ומבקשים יחס דומה לפחות למה שקיבלו אחרים". באשר להחלטה לצאת במאבק ראש בראש מול מדריד עם הכרזת העצמאות הוא אומר כי לטעמו "חלק מהקטלונים אמרו שעם מדריד זה לא ילך בדרך הפשרה והשיחות, ולכן צריך לבנות אסטרטגיה של התנגשות כדי שמדריד תשמע את קולם, אבל יש אומרים שזו לא אסטרטגיה אלא משהו אמתי, רצון אמתי לעצמאות".

טוביאס מציין כי לתפיסתו "היה ניתן למצוא פשרה" בשנים האחרונות בהן היה ברור שהדרך מובילה להתנגשות זו. "רוב הקטלנים לא רואים איך אפשר להיות מדינה עצמאית בתוך האיחוד האירופי כשהאיחוד האירופי לא מכיר בהם ולא רוצה להכיר בפגיעה במדינה חשובה כמו ספרד". להבנתו גישה זו אמורה הייתה למנוע התנגשות ולהערכתו הבחירה בהליך העצמאות נובע אך ורק מיאוש שניתן היה למנוע. "הם אומרים שהם הולכים על זה מתוך יאוש ושאין דרך אחרת. יש בכך שמץ של אמת. הם התייאשו מכך שכבר עשר שנים הם מנסים להשיג משהו ממדריד ללא הועיל".

בין הטענות שמציגים הקטלונים במשך השנים עולה גם ובעיקר תחושתם שהם, מתוקף היותם אזור עשיר, מממנים במיסיהם את חלקיה העניים יותר של ספרד. "היום המיסים נקבעים על ידי מדריד. נמאס להם, כמו הריביירה בגרמניה, לממן את העניים. יש הרבה קטלונים שמרגישים שמדריד לא עונה לצרכים של קטלוניה מבחינת תשתיות, דרכים ורכבת תחתית שמתאימה לעיר גדולה כמו ברצלונה, והכול הולך לדרום ולמערב של ספרד".

פרט נוסף שמדברן את דורשי העצמאות הוא האפיק הסנטימנטאלי. "הסנטימנטאלים יותר רוצים שיהיה כתוב שספרד היא איחוד של אומות שונות. זה לא כתוב כך. אין הכרה על ידי קסטיליה במדריד שספרד היא מעין פדרציה של מדינות, וזה מפריע להם".

פרופ' טוביאס מציין בדבריו כי מאז שנת 77', כלומר כל האוכלוסיה שמתחת לגיל 45, לומדים בבתי הספר בשפה הקטלונית, את המורשת וההיסטוריה הקטלוניים והם אינם מרגישים חלק מספר ואינם מכירים במדריד, "זה מאוד עמוק. אלו החיילים של התנועה בעד עצמאות. השאלה הגדולה עד כמה הם רוצים להקריב את עצמם ואת העתיד שלהם למען העצמאות. אני לא סבור שכך הוא המצב. הייאוש של הצעירים לא מספיק כדי להקריב את חייהם. הם לא יוצאים ממחנות ריכוז. אנחנו רחוקים מזה. הם רוצים מאבק עדין, אבל מאבק עדין שכזה לא מספיק אם רוצים להגיע להישגים".

על האופן שבו ייראה המאבק הצפוי בין מדריד לברצלונה אומר טוביאס: "נכון שבדמוקרטיות היום לא משתמשים בכוח של הצבא כדי לבטל מרד, אבל בכל זאת התנגשות יכולה להיות, כי הדברים הגיעו למצב שאנשים שונאים אחד את השני, גם בין הקטלונים לבין עצמם, וכידוע הדם שלהם הוא דם ים תיכוני...".

"מדריד בדילמה, כי הם לא רואים איך יכולים להחזיר את כל מה שבא מברצלונה לקדמותו בלי להפעיל אמצעים חוקיים, ואחרי החוק יש את המשטרה ואת הכוח, ואם אין ברירה יש גם את הצבא, ולראות דבר כזה באירופה של האיחוד במאה ה-21 אף אחד לא מדמיין את זה". מנגד, מבהיר הפרופסור "הציפייה של הקטלונים היא להביא מצב שבאירופה יפעילו לחץ על מדריד כדי שזו תפתח את הדלת לפשרה שתספק את רוב הקטלונים. בינתיים האסטרטגיה הזו לא הצליחה. נוח לאירופים לשבת ולראות מה קורה ולומר למדריד תסתדרו בלי אלימות, מה שקשה מאוד לעשות".

בדבריו מעיר פרופ' טוביאס כי בעוד בישראל קיימת מורשת של הרגעת רוחות מרד ומהומות באופן שלא מוביל לרף אלימות גבוה במיוחד, הרי שבספרד כמו במדינות אחרות באירופה אין הניסיון והידע לבצע זאת באופן מרגיע.

באשר לבחירות המתקרבות בקטלוניה בהוראת מדריד, סבור פרופ' טוביאס, שמדובר בניסיון הספרדי להרגיע את הרוחות, אולם הניסיון הזה יהיה תלוי בשאלה עד כמה יאפשרו שם לקטלונים לקיים בחירות חופשיות, כאלה שגם הנשיא המודח יוכל להתמודד בהן וגם תובעי העצמאות יקחו בהן חלק. "או שיחליטו במדריד ששוכחים מה האנשים האלה עשו ופותחים דף חדש, או שנקבל את עמדתם של אלה שאומרים שצריך לשפוט ולאסור את מי שעברו על החוק. נראה אם במדריד יש מתונים שגוברים על האחרים".