רכבת בגרמניה - על שם אנה פרנק?

הנצחה או ביזוי? חברת 'דויטשה באן' טוענת כי קיבלה הצעה מלקוחות לקרוא לקו על שמה של אנה פרנק. "מדובר בצעד שנועד לכבד את זכרה".

ניסן צור - ערוץ 7 , י' בחשון תשע"ח

אנה פרנק
אנה פרנק
צילום: רויטרס

חברת הרכבות הגרמנית 'דויטשה באן' עוררה סערה כאשר החליטה לקרוא לאחת הרכבות החדשות שלה על שמה של אנה פרנק.

ראשי חברת הרכבות הגרמנית החליטו לערוך תחרות בין לקוחותיה במסגרתה הם התבקשו להציע שמות עבור שלוש רכבות מהירות חדשות שרכשה החברה לאחרונה.

לדברי 'דויטשה באן' בתוך ארבעה שבועות בלבד התקבלו למעלה מ 19,400 הצעות שכללו 2,500 שמות שונים עבור הרכבות החדשות. בהודעת חברת הרכבות הגרמנית נמסר כי "אנשים רבים הציעו להנציח את זכרה של אנה פרנק, שנולדה בפרנקפורט, בזיכרון הגרמני על ידי קריאת הרכבת על שמה".

ההחלטה של החברה לקרוא לרכבת החדשה על שמה של אנה פרנק עוררה כעס רב בקרבו ארגוני הנצחה לשואה וניצולי שואה, שטענו כי מדובר בביזוי שמה של הילדה היהודיה שהתפרסמה בכות היומן שכתבה כאשר היתה במסתור מהנאצים, בעיקר לאור העובדה כי מרבית היהודים נשלחו אל תאי הגזים בשואה על ידי רכבות. "האם אני היחיד שמוצא את זה מוזר לקרוא לרכבת של החברה שתפסה את מקומה של "רייכסבאן" בשם "אנה פרנק"? כתב אחד המגיבים ברשתות החברתיות.

אנטיה נויבוייר, מנהלת אגף השיווק ויחסי הציבור ב'דויטשה באן', דחתה את הטענות ואמרה כי מדובר בצעד שנועד לכבד את זכרה של אנה פרנק, וכי חברת הרכבות הגרמנית מחוייבת לסובלנות וכבוד. "אנו מחוייבים לסובלנות ולדו קיום בשלום בין תרבויות שונות, אשר בימים כאלו חשובים יותר מאשר אי פעם". אמרה נויבוייר.

רכבות נוספות שרכשה "דויטשה באן" ייקראו על שמם של הקנצלר הגרמני הראשון לאחר מלחמת העולם השנייה קונרד אדנאואר והפיזיקאי המפורסם זוכה פרס הנובל אלברט איינשטיין.