"יש השתקה של ישראלים באירופה ובארה"ב חזקי ברוך

למרות חוקים באירופה נגד אנטישמיות והכחשת שואה, חובת ביקורי תלמידים במחנה השמדה ופעילות משטרתית – התקריות האנטישמיות ביבשת רק הולכות ומתגברות.

עדויות על התנכלויות לסטודנטים יהודים וישראלים בקמפוסים בארה"ב, הוצגו היום (שני) בוועדת העלייה, הקליטה והתפוצות בכנסת.

לדברי יו"ר הוועדה, ח"כ אברהם נגוסה (הליכוד), "שנאת היהודים הקלאסית, מתחפשת היום לביקורת על מדיניות ישראל, ואוניברסיטאות מובילות בבריטניה מארחות דרך-קבע מטיפים איסלאמיסטים, המשמיצים את היהודים ואת ישראל".

שגריר גרמניה בישראל, קלמנס פון-גוצה, הצהיר כי "גרמניה נושאת באחריות, היום ובעתיד, לפשעים נגד יהודים בזמן השואה. אכן נרשמה עליה קלה במספר התקריות משנת 2016, ועלינו להיערך למנוע אותם".

הוא הוסיף כי "ועדת מומחים המליצה כיצד להיאבק בתופעה זו, על ידי חינוך לבני נוער, הדגשת סובלנות, הטמעת ערכים דרך אגודות הספורט וכד'. לא נוכל למנוע את כל התקריות, אך אני מבטיח שלא שנמצה חקירת כל אירוע שכזה".

שגריר אוסטריה בישראל, מרטין וייס, הודה כי גם באוסטריה חלה עליה במספר התקריות אך הדגיש כי תוגברו מספר תכניות הלימודים בנושא. "לאוסטריה לקח יותר מדי זמן להתמודד עם אחריותה לשואה, אך כיום כל תלמיד-תיכון מחויב לבקר פעמיים במחנה ההשמדה מטהאוזן".

ח"כ נחמן שי (המחנה הציוני) העיר, "לצערי ולכעסי, נציגי ארה"ב נעדרים מהדיון, שדווקא בה נרשמה עליה במספר התקריות. על הנשיא, בתי הנבחרים, ודעת הקהל לצאת נגד התופעה, על ממשלת ישראל להגביר את הגנתה על יהודי העולם".

שגריר האיחוד האירופי, עמנואל גיופרט הודה כי "התופעות באירופה גבוהות ביחס לשנים הקודמות. אנטישמיות, הכחשת שואה ואלימות גזענית אסורות על פי חוק, ו-15 מדינות באיחוד כבר אימצו אותו".

יעקב חגואל,סגן וממלא מקום יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית וראש המחלקה לפעילות בישראל ולמאבק באנטישמיות ציין כי "ניכרת עליה חמורה וגבוהה במספר התקריות האנטישמיות בכל העולם, ועל ממשלות אירופה להגביר את החקיקה, האכיפה החינוך והמניעה נגד התופעה. רוב המותקפים אינם מדווחים כלל, ואחוזי ההתבוללות ילכו ויתגברו בגלל חוסר היכולת להזדהות חיצונית עם היהודים והיהדות.

לדברי טוני קיי, סגן שגריר בריטניה, "עלינו לאפשר ליהודי בריטניה לחיות ללא התקפות מילוליות או פיזיות, ואנו עושים זאת ע"י חיזוק הקהילות, אך מאז תחילת השנה יש עליה של 70% במספר האירועים האנטישמיים המדווחים במדינה".

פול פוריה משגרירות צרפת טען כי "לאנטישמיות יש אמנם שורשים עמוקים במדינה אך היהדות היא חלק בלתי נפרד מהתרבות הצרפתית, ואחריות הרפובליקה להגן על הקהילה. המצב כיום עדיין מדאיג, אך כיום חלה ירידה ניכרת של 60% (בשנת 2016) במספר התקריות, ובשנה האחרונה ירידה נוספת של 20%".

זכארי זימר סיפר על התקפות מילוליות והערות אנטישמיות כנגדו, ואילו בקי סבו, סטודנטית מאוניברסיטת אוהיו, סיפרה על תחושת איום, על סתימת פיות ע"י הנהלת האוניברסיטה עד כדי מעצר בידי שוטרים.

"את הגיבורה שלנו", הגיב נגוסה לאחר שהיא תיארה כיצד תומכי ישראל הוצאו החוצה מדיון של סנאט הסטודנטים בקיץ 2014. סבו נעצרה ונקנסה. תמיר אורן, מפקד פלוגת מילואים של צה"ל, כיום מנכ"ל StandWithUs בבריטניה, הציג סרטון ובו סטודנטים בקליפורניה מונעים ממנו לדבר, תוך קריאות גנאי בעלות אופי אנטישמי.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו