השר אלקין לערוץ 7:
'רשות ערבית חדשה לפני שנאבד את הרוב'

זליגת עשרות אלפי פלשתינים לשכונות חוץ הגדר בירושלים והיעדר משילות ריבונית שם מביאות את השר אלקין לתכניתו המוניציפאלית החדשה.

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"א בחשון תשע"ח

'רשות ערבית חדשה לפני שנאבד את הרוב'-ערוץ 7
לפני שמאבדים את הרוב. אלקין
צילום: הדס פרוש. פלאש 90

בראיון ליומן ערוץ 7 סיפר השר להגנת הסביבה, ירושלים והמורשת על תכניתו להפריד שתיים משכונותיה הערביות של ירושלים ולהקים עבורן רשות מוניציפלית עצמאית.

כבר בפתח דבריו מדגיש השר אלקין כי לא מדובר בתכנית שלו אלא בתכנית שהוצעה על ידי רבים במחנה הימין והוא נחלץ לעזרתם לקידומה של התכנית.

עוד הוא מדגיש כי בניגוד לפרסומים ולטענות אין מדובר בהפרדה אלא ברשות חדשה שתהיה תחת ריבונות ישראל ותכלול רק שתיים מהשכונות הירושלמיות, אותן שכונות שממוקמות מעברה המזרחי של הגדר ומהוות מוקד להגירת פלשתינים אליהן משטחי הרשות הפלשתינית.

"המצב של היום, אחרי ההחלטה המוטעית להקמת גדר בתוך התחום של ירושלים, הוא בלתי אפשרי מכמה מובנים. ראשית מבחינת משילות, העיריה לא יכולה לתפקד ולהקים מוסדות והשכונות הללו הפכו לשכונות הפקר שיוצאים מהם גם פיגועים וגם פעולות פליליות. המדינה לא יכולה לאפשר מצב שבו 120 אלף איש חיים במקום שבו לא יודעים מה קורה בו ויש בו בניה בלתי חוקית. בנוסף קיימת הסוגיה הדמוגרפית. בין השכונות הללו לרש"פ אין חיץ. כל פלשתיני יכול לעבור אליהן באופן חופשי. זה קורה כבר כיום. בשתי השכונות הללו יש שישים אלף בעלי תעודת תושב ממזרח ירושלים ושישים אלף מהרש"פ והתהליך הזה גובר. התוצאה היא שבפועל השכונות הללו גדלות בקצב של פי שתיים-שלוש לעומת שאר השכונות. הם מתחתנים בתוכם והילדים שלהם זוכים בתעודת תושב ואי אפשר לעצור את ההגירה הבלתי חוקית שם. כך הרוב היהודי הולך ונמחק בירושלים".

לדברי אלקין המציאות כעת מתקרבת ליחס של 40:60 בין היהודים לערבים ואחת הסיבות היא הגירה לא חוקית של פלשתינים לשכונות שמחוץ לגדר. "אם לא נעשה כלום ההגירה הזו תלך ותגדל כי גם מצד מערכת המשפט אנחנו מאולצים לשפר שם את איכות החיים, מה שיגביר את זרם ההגירה הפלשתינית. נגיע למצב שבו בתוך פרק זמן קצר של 10-20 שנה נאבד אצת הרוב היהודי בירושלים, מה שגם מסוכן מאוד וגם יגביר את הקולות שקוראים לחלוקת העיר".

מסכם אלקין ואומר כי משום כל אלה המהלך שהוא מקדם ביוזמתם של אחרים הוא "לקחת את שתי השכונות האלה ולהפוך אותן לרשות מוניציפאלית נפרדת ישראלית, לטפל בשכונות האלה עם ועדה ממונה, להקים שם מוסדות שלטון ולא להמשיך את מציאות ההפקר, ומצד שני למנוע את סכנת איבוד הרוב היהודי".

עוד הוא מעיר כי לטעמו זו הסיבה ש"השמאל יוצא בשצף קצף נגד המהלך הזה שישמוט את הבסיס לניסיונות שלהם לקדם את חלוקת ירושלים".

כשנשאל במה יהיה כוחה של אותה רשות מוניציפאלית חדשה גדול מכוחה של עיריית ירושלים עד כדי כך שזו תוכל לטפל בבעיות אכיפה שלא טופלו בידי העירייה הנוכחית, משיב השר ואומר: "כי זו תהיה המשימה העיקרית שלהם וזה יהיה הדבר היחיד שאותו יצטרכו לבצע. עיריית ירושלים מטפלת בעוד הרבה מאוד אתגרים בשכונות היהודיות של העיר והשכונות הערביות בתוך הגדר כאשר המצב התקציבי שלה קשה מאוד. בסיטואציה כזו רמת הקשב שהעירייה יכולה לתת לשכונות חוץ גדר היא מוגבלת. רשות נפרדת שממונה על ידי משרד הפנים, עד שהאוכלוסייה תבחר לה הנהגה, שכל מה שהיא צריכה לעשות זה פיתוח המקומות האלה תהיה ממוקדת מטרה ולכן תוכל לעשות יותר ולמצוא פתרונות ייחודיים. הרי הפתרונות הרגילים לא עובדים. אי אפשר להביא קבלן איסוף זבל בתוך ומחוץ לגדר, גם ביטחונית וגם לוגיסטית, וכך גם עם כל השירותים האחרים".

באשר לעלויות הקמת מועצה עצמאית חדשה הכרוכה בהוצאות נוספות של פקידות ובעלי תפקידים חדשים, אומר אלקין כי מדובר בהוצאה זניחה יחסית כאשר בכל מקרה מדובר בכספים שיהיה צורך למצוא אותם מתקציב המדינה, בין אם דרך עיריית ירושלים הנוכחית ובין אם ברשות החדשה המדוברת.

"עיריית ירושלים מוכנה לטפל ולא בטוח שתתמוך בתכנית הזו, אבל ללא ספק היא דורשת לשם כך תקציבים מיוחדים".

לטעמו של אלקין הרעיון שהוא מקדם אינו מהווה הבעת אי אמון בתפקוד הרשויות הקיימות, העירייה, המשטרה, משרדי הממשלה, מג"ב וכיוצא באלה. הוא מזכיר שאותם גורמי אכיפה יפעלו גם מול הרשות החדשה, ובאשר לעירייה הוא סבור שאין בכך כדי להביע אי אמון ביכולותיה ולמעשה היא מנסה לפעול אך במגבלות הקיימות היא אינה יכולה לבצע את הדברים באופן יעיל ואפקטיבי.

עוד נשאל השר אלקין אודות תכנית השר ישראל כץ להקמת ירושלים רבתי, תכנית שנועדה גם היא לבלום את הבעיה הדמוגרפית. אלקין משיב ואומר כי הוא "מאוד תומך בהצעת השר כץ ואעזור לכך בכל פורום אפשרי. אין סתירה בין שתי ההצעות. ההצעה שלו תחזק את הרוב היהודי בירושלים, אבל היא לא תבלום את הבעיה המהותית של הגירה ערבית לשכונות חוץ הגדר. גם אם נוסיף מאה אלף איש מהלוויינים זה יהיה מהלך חד פעמי כשההגירה הפלשתינית הבלתי חוקית תימשך. רק תרחיק את הקץ, תשפר את האחוזים אבל בסוף זה יחזור על עצמו אם לא תעשה שום דבר, או להזיז את הגדר ולייצר חיץ מול הרש"פ או לבצע את המהלך שאני מדבר עליו. אם לא, האוכלוסייה הערבית תמשיך לגדול בקצב מסחרר".

על עמדת ראש עיריית ירושלים וראש הממשלה להצעה, אומר אלקין: "אני מדבר עם ראש עיריית ירושלים. אנחנו ביחסים טובים מאוד ויודעים ללבן דברים גם כשיש חילוקי דעות בצורה מכבדת ורצינית. כרגע סוכם שמל"ל עושה עבודת מטה כבר תקופה ארוכה לפני דיון אצל ראש הממשלה. אנחנו מחכים לדיון הזה שבו כל אחד יציג את עמדתו. משרד הפנים יהיה גם הוא בתמונה של העניין אבל עיקר ההחלטה היא מדינית ביטחונית ולכן קודם כל ראש הממשלה צריך לגבש את עמדתו".