'ירושלים בבעיה חמורה וברקת מתעלם'

המשנה לראש עיריית ירושלים מבקר את ראש העירייה על התעלמותו מבעיות דמוגרפיות חמורות שאותן מנסה השר אלקין לפתור בתכניתו החדשה.

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"א בחשון תשע"ח

מי בתוך ומי מחוץ לגדר
מי בתוך ומי מחוץ לגדר
צילום: מרים אלסטר. פלאש 90

המשנה לראש עיריית ירושלים, דב קלמנוביץ', מתייחס בראיון ליומן ערוץ 7 להצעת השר זאב אלקין להקמת רשות מוניציפאלית ל-2 שכונות ערביות שמעבר לגדר ובכך למנוע בעיה דמוגרפית ומשילותית בבירה.

בדבריו מביע קלמנוביץ' הערכה לשר אלקין על עצם העלאת הסוגיה המדאיגה, ומנגד הוא מבקר את ראש העירייה, ניר ברקת, על שלדבריו הוא בוחר להתעלם מהבעיה ולא לדון בה.

"השר אלקין, שאני מאוד מעריך, חרד כמונו לעתידה של ירושלים. הבעיה שהוא מציף מאוד קריטית ודרמטית ולא מנסים להתמודד איתה – מדובר בשתי הבעיות, המשילות והדמוגרפיה. אלו בעיות שלא מתמודדים איתן, גם העיריה לא הוגה תכנית ולא מציגה פתרון, אלא רק מעלה כל דבר לרמה של חוק ירושלים".

לדבריו "הצפת הבעיה על ידי השר אלקין היא בזמן ובמקום הנכון. הפתרון שצריך לבוא יגיע מכמה מקומות, אם בתכנית הזו ואם בתכנית אחרת של שרים או חברי כנסת אחרים. כולם מציגים תכניות ולא מתמודדים עם הבעיה. העירייה וראש הממשלה חייבים להכיר בבעיה ולנסות לייצר לה פתרונות. להשאיר את הבעיה כפי שהיא זו התדרדרות מוחלטת של המצב בירושלים שתגיע למצב בלתי נסבל, זה יביא לניתוק של ירושלים ערכית ומעשית משאר חלקי הארץ. כבר היום יש זליגה גדולה של יהודים מהעיר וזליגה נגדית ערבית לתוך העיר, שבונים בלתי חוקית בתוך העיר ומשנים את המאזן הדמוגרפי של העיר. אם לא נתמודד עם הבעיה עם אחת התכניות נמצא את עצמנו עם ירושלים חצויה ומחולקת. העירייה לא מתמודדת כראוי וטוב עשה השר אלקין שהוא מציף את הבעיה ומעורר את כולנו להתמודד עם הבעיה הזו".

מוסיף קלמנוביץ' ואומר: "כולם מתעסקים רק בנושא הבנייה. בשבוע שעבר מחיתי על מיעוט יחידות דיור ליהודים בעוד יש אלפי יחידות דיור ערביות שמוקמות בצורה בלתי חוקית. השר רוצה להתמודד עם זה בעיניים פקוחות. הבעיה היא שאנחנו כולנו נרדמים, אנחנו לא רוצים להתמודד ולמצוא פתרונות,.

"צריך להכיר בכך שיש כאן בעיה דרמטית וקריטית שלא נפתרת. טוב עושים מי שמזרז את כולם לדון בבעיה ולמצוא לה פתרונות, כי ירושלים על פתחה של התדרדרות מוחלטת בהרבה תחומים, ואני יכול להעיד שהעירייה לא מטפלת בבעיות האלה".

קלמנוביץ' ממשיך ומספר כי הניסיונות לעורר את ראש העירייה לדיון בנושא נתקלים בסירוב. "ניסיתי להעלות את הנושא לדיון במועצת עיר, אבל משום מה ראש העיר לא מעוניין לדון בבעיה. לפלא בעיניי שהשר מעוניין לדון וכך גם שרים אחרים ואין שום אמירה של עיריית ירושלים ושלנו כנציגי ציבור בעיר הזו. הבעיה הולכת ומוצפת ועמדת ראש העיר לא נשמעת. זה מוזר".

כשנשאל מדוע אינו מרים טלפון לראש העיר כדי לברר את עמדתו בסוגיה, אומר קלמנוביץ' כי הוא אכן עושה זאת אך אינו זוכה למענה. "אני פונה, שלחתי מכתבים, אבל לא רוצים לדון בבעיה. כולם חושבים שאם לא נראה את הערבים אז הם לא קיימים, שאם נסתגר במרכז העיר אין ערבים בחיזמה וכפר עאקב, כאילו הם שקופים. זה נורא ואיום וטוב עשו מי שמנסים להציף את הבעיה".