השר ארדן: הדרישה לאיסוף נשק - בלוף

"אין דבר כזה איסוף נשק. זה בלוף שח"כים ערבים המציאו. מי שיש לו נשק לא חוקי עובר עבירה במודע", אמר השר ארדן בועדת הפנים.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , י"א בחשון תשע"ח

שיטור רגלי ותוספת שוטרים בירושלים. ארדן
שיטור רגלי ותוספת שוטרים בירושלים. ארדן
צילום: דוברות

השר לביטחון פנים גלעד ארדן ומנכ"ל משרדו אליעזר רוזנבאום הגיעו היום (שלישי) לוועדת הפנים בראשות ח"כ דודי אמסלם על מנת למסור דיווח חצי שנתי על תקציב המשרד לביטחון פנים, תכנון מול ביצוע.

"46% מהמשיבים לשאלה 'מהם הגורמים המשפיעים על החוסן החברתי?' השיבו: 'ביטחון הפנים', אך למרות זאת תקציב המשרד לביטחון פנים הוא 3.8% מתקציב המדינה בלבד", ציינו השניים בפתח הדיווח.

לדבריהם, "התקציב גדל ועדיין חסר. תהליך התכנון מסודר. נעשית הערכת מצב בשיתוף גורמי מודיעין ואז בונים אתגרים לפי סדרי עדיפויות. מזה נגזרת מדיניות השר וזו עוברת לגופים המבצעים שבונים את תוכניות העבודה".

בישיבה דווח כי הדגשים המרכזיים במדיניות השר הם: שיטור רגלי, החברה הערבית, ביטחון ירושלים (שם נוספו 525 שוטרים), ביטחון ברשת והגברת האכיפה בכבישים.

לדברי השר ארדן: "מדובר בקליטה של 500 שוטרים חדשים שרק הולכים ברגל, זאת בנוסף לסיורים המבוססים על ניידות. כל תפקידם של שוטרים אלה הוא הימצאות פיזית ברחובות, לחיזוק השיטור הקלאסי. נותנים מענה בחופי רחצה, בירושלים, ובקרוב בכינרת, באילת ובעמק האלכוהול בקריות".

לשאלתו של ח"כ אכרם חסון על כישלון איסוף הנשק הלא חוקי במיגזר הערבי אמר השר ארדן: "אין דבר כזה איסוף נשק. זה בלוף שח"כים ערבים המציאו. מי שיש לו נשק לא חוקי עובר עבירה במודע ולא מתנדב למסור אותו. הוא מראש לקח את הנשק כי הוא רוצה שיהיה לו. זו צביעות של ח"כים ערבים. הם לא השתתפו בקריאות להחזיר את הנשק הלא חוקי".

יו"ר הוועדה, ח"כ אמסלם, השיב לארדן, "אני מסכים אבל יודע שהסיפור הזה מעיק עליהם מאד. מדובר בביטחון האישי". השר ארדן: "הם רוצים ללכת עם ולהרגיש בלי. מי שמגבה תמיד בכל עימות את פורעי החוק זה הם". יו"ר הוועדה ח"כ אמסלם: "מסכים. אבל המשטרה לא רצה לפריימריז. היא צריכה לאכוף את החוק".

תקציב הקניות של המשרד לביטחון פנים עומד על 570 מיליון. 40% מתוכו לקרן הבלאי של רכבי המשטרה. יו"ר הוועדה, ח"כ אמסלם: "אין ספק שצריך קרן כזו, כי אחרת מה שלא דחוף לא עושים. לכל מפכ"ל יש דברים יותר חשובים, אז הניידת תיסע עוד שנה ועוד שנה. אבל התקציב הזה חונה במקום הלא נכון. זה צריך להיות בתקציב המשטרה. מה אתם? שומרים להם על הכסף?".

סמנכ"ל התכנון במשרד לבטחון הפנים הסביר, "חששו מהיד הקלה שתסיט את התקציב למטרה אחרת. החשב כפוף למפכ"ל. לכן האוצר דרש לשים את הכסף במשרד. הוא לא סומך על המשטרה. בעבר המשטרה עשתה בתקציב הזה דברים אחרים". השר ארדן: "עובדתית במהלך השנים נעלמו 60% מסיירי התנועה, איש לא יודע לאן".

השר ארדן התייחס לגיוס שוטרים במרחב ירושלים: "אחרי הפיגוע בהר הבית הפיצו שמועה כאילו יש ריפיון ושוטרים מבקשים לעזוב את ירושלים. לא רק שזה לא נכון, אלא שכל התקנים החדשים אוישו. לא היה גידול כזה במשטרת ירושלים מאז קום המדינה. מאחר וכל התקנים לשנה זו אוישו ביקשנו להקדים את הגיוס של 2018, וכל זאת למרות שהיום השירות במזרח ירושלים לא פחות מסוכן מקו התפר".