רבין היה ''שומר חומות ירושלים''

במלאת 22 שנה להירצחו של ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל נערך בהר הרצל טקס האזכרה הממלכתי בהשתתפות ראשי המדינה.

ערוץ 7 , י"ב בחשון תשע"ח

בחלקת גדולי האומה בירושלים נערך היום (רביעי) טקס האזכרה הממלכתי לראש הממשלה ושר הביטחון יצחק רבין ז"ל במלאת 22 שנים להירצחו.

נשיא המדינה ראובן ריבלין אמר כי רבין היה איש עשייה רב פעלים, ''ראש ממשלה, שר, חבר כנסת ומצביא, אך יש תואר שלא ניתן לקחת ממנו, או לחלוק עליו, שומר חומות ירושלים".

"הנאמנות הריבונית לירושלים, ההזדהות העמוקה עם העיר כמקור הקיום היהודי, לא הייתה אצלו דבר חולף, היא הייתה סלע איתן. יצחק רבין היה נכון לויתורים למען השלום, ויתורים כואבים. הוויתורים שלו היו עבורי כמו חיתוך בבשר החי. אבל כשזה הגיע לירושלים, רבין היה חומה בצורה".

עוד אמר הנשיא ריבלין, "כשרבין דיבר על ירושלים הוא הבין מהי ירושלים. כשרבין נשבע אמונים לירושלים, הוא נשבע אמונים לירושלים אותה ידע והכיר. ירושלים היא ערך וחלום אבל היא גם בית ורחוב ושכונה, כל תכנית וכל אישור בניה בירושלים הם מורשת רבין.

''כל צעד נוסף לקראת לקיחת אחריות אמיתית על ירושלים כולה, על איכות חייהם של כל תושביה, על כל התשתיות שלה, על כל מוסדות החינוך שלה, על יצירת אופק ועתיד לכל צעיריה, היא מורשת רבין. אחת היא ירושלים וכל תושב ותושב שחי בה צריך לדעת ולהרגיש כי ירושלים מצויה בלב ההנהגה הישראלית ואין אנחנו נוכחים נפקדים בעיר - זו מורשתו של יצחק רבין''.

לדברי ריבלין, רצח רבין היה מרגעי השבר הגדולים של העם בישראל. "מצב חירום. רגע שבו, אולי לראשונה, הממלכתיות הישראלית, הדמוקרטיה הישראלית, עמדו תחת סכנה ואיום מוחשיים. דמוקרטיה אמיתית יכולה וצריכה לשאת מחלוקת. דמוקרטיה חיה ותוססת יכולה וצריכה לאפשר שיח גם אם הוא כואב, גם אם הוא יורד לתשתית.

''אבל דמוקרטיה לא יכולה לאפשר אלימות, ויתרה מכך, היא מוכרחה להוקיע את האלימות ואת האלימים מתוכה. כי אלימות, כמו שאמר רבין בנאומו האחרון, מכרסמת את יסודות הדמוקרטיה. אלימות מערערת את עמודי התווך עליהם ניצבת מדינת ישראל", אמר הנשיא.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בטקס האזכרה ליצחק רבין כי "הרצח המזעזע של רבין ז"ל, מצביא ומנהיג רב זכויות, העמיד אותנו במבחן יסודי. הסכנה של הרס עצמי ופרימת חוטי הדמוקרטיה מנבכי הזיכרון הלאומי צפו ועלו".

נתניהו ציין כי "רצח רבין מחייב להוקיע את האלימות, חופש הביטוי חייב להישמר אוי לנו אם לא. אנחנו מחוייבים לכלל הדמוקרטי הלאומי, החלטות מתקבלות בקלפי. אבל היום 22 שנים אחרי רצח רבין אני מבקש להתמקד לא בתחום הוויכוח, אלא במהות הוויכוח".

"בניגוד גמור לדעה הרווחת, קיימת היום במידה רבה הסכמה בנידון - לא מוחלטת אך רחבה מאוד - הסכמה לאומית רחבה, שאחת מנקודות המוצא לה, היא נאומו האחרון של רבין בכנסת לפני הירצחו. לא נחזור לקווי 67, הפלסטינים יוכלו לנהל חיים עצמאיים - כך אמר אז", הוסיף נתניהו.

"אני מתעכב על המהות ולא על הניסוח - רבין הניח שהאחריות לביטחון תישאר בידינו לנצח, זוהי עמדתי וזו עמדתם של רוב אזרחי ישראל. רבין חזר על התחייבותו שלא לעקור אף יישוב במסגרת הסדר הביניים, עמדתי שגם בהסדר הקבע אין לעקור אנשים מביתם גם ערבים וגם יהודים".

יובל רבין, בנו של יצחק, אמר בטקס כי "מנגנון ההסתה והפילוג ממשיך להכות בנו. כל מי שחושב אחרת אוטומטית מתויג כבוגד".

"רשימת הבוגדים מתארכת מיום ליום, אבל אנו לא יכולים להבליג יותר על כך שיצחק רבין מוגדר כרוצח. עצרו את הטירוף הזה. הוא לא רווה נחת מבג"ץ ולא אותרג בידי התקשורת, אבל הוא לא יזם חקיקה לסתימת פיות, לא ברח מאחריות ולא התבכיין".

"מה שקרה לפני 22 שנה היה רצח פוליטי, והייתה גם הסתה. לא מסמוס מסרים ולא טיוח עובדות, וגם לא בריחה למחוזות הקונספירציה יעזרו לנו", הוסיף בנו של רבין.