ח"כ פדידה. "כשאין מקוואות פוגעים בהמשך קיומו של העם היהודי"
ח"כ פדידה. "כשאין מקוואות פוגעים בהמשך קיומו של העם היהודי" צילום: יח''צ

הועדה המיוחדת לצדק חלוקתי ולשוויון חברתי קיימה היום (ד') דיון בנושא בחינת השירותים לקליטת אוכלוסייה חרדית בערי הפריפריה.

הדיון התקיים בעקבות פניות ציבור שהגיעו לפתחה של הוועדה בנוגע לחוסרים ולהיעדר שירותים בסיסיים אלמנטריים לאוכלוסייה החרדית באותם ישובים.

"נראה כי מדובר בקיפוח משווע של מגזר זה", טען יו"ר הועדה ח"כ מיקי זוהר (הליכוד) בפתח הדיון, "יש רצון של כולנו לעודד ולחזק את האוכלוסייה החרדית בפריפריה ולא רק במרכז הארץ. יש לקהילות הללו צרכים ייחודיים ואנו כמדינה צריכים להתאים את עצמנו לאותם צרכים".

ח"כ זוהר הסביר כי ממשלת ישראל שמה לה למטרה לחזק את הפריפריה ובתוך כך לפתור את בעיית הדיור ופיזור האוכלוסין על ידי ניווט אוכלוסיות ממרכז הארץ אל הפריפריה, שם עלות הקרקע זולה יותר כמו גם אפשרויות הסיוע במענקים אפשרית יותר.

"לצערנו, קליטת האוכלוסייה החרדית בערי הפריפריה לוקה בחסר, משום שמשרדי הממשלה האמונים על הטיפול ועל התאמת הצרכים והמענים לאוכלוסייה זו, לא עושים די בנושא ולא פועלים ליישום החלטות ממשלה והסכמים", אמר זוהר.

ח"כ אכרם חסון (כולנו) אמר כי "מצב החרדים בישראל דומה לזה של הערבים והדרוזים. הרבה החלטות ממשלה נעשו כדי לתמוך בחרדים ו-70 אחוז מהחלטות הממשלה הללו לא יושמו. הבעיה היא עם ראשי הרשויות, יש פקידות אטומה שלא מיישמת החלטות וכאילו הן עוברות להם ליד האוזן. יש מיליארדים לקידום הפריפריה וצריך לראות לאן הכסף הולך. אני חושב שהדיון מבורך וחשוב מאוד שכל האזרחים יהיו שווים".

ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה) הדגיש כי הדיון חשוב לאג'נדה של חיזוק הפריפריה. "בסופו של יום אין שיתוף פעולה ורצון של המדינה ללכת ולקבל את הציבור החרדי. אפשר לפתור את הבעיה הזאת רק אם המדינה תראה שאכפת לה. התנגדנו לעניין של היישוב כסיף – בואו נתחיל את כסיף כרגע במקומות קטנים יותר כמו אופקים ונתיבות".

לדברי אשר המדינה צריכה להתאים את עצמה בנקודות של חינוך, תחבורה או תעסוקה. ''לא רוצים אותנו ברמת גן כמדינה אז תפתרו את הבעיות הללו – לא מדובר פה בהרבה כסף. צריך אוטובוס מנכ"לים שיסע לישובים בצפון או בדרום. הבעיות הן קטנות ופתירות".

ח"כ לאה פדידה (המחנה הציוני) טענה כי בעיית החינוך החרדי בפריפריה מתקיימת כאשר אין מספיק תלמידים לפתוח גן או צהרון חרדי. "כשניסו לפתוח גן עם 8 ילדים ביוקנעם הרשות הפסידה כסף. כדי לתת מענה ראוי צריך תקציב ובגלל שיש זרמים שונים בקרב החרדים נאלצנו לא אחת להסיע נערות לאולפנות שונות וזה עול כלכלי כבד".

במהלך הדיון העלתה ח"כ פדידה את סוגיית המקוואות המופלים לרעה בתקצוב ביישובי הפריפריה: "מקווה זה מצרך בסיסי. כשאין מקוואות אתם פוגעים בהמשך קיומו של העם היהודי".

דבורה אייפרמן, מנהלת אגף מבני דת במשרד לשירותי דת הסבירה כי משרדה מתקצב באופן שוטף ואחיד בכל היישובים במדינה. "אנחנו הגורם המתקצב אבל הרשות המקומית היא זאת שבונה ומחלקת את התקציב".

יו"ר הועדה זוהר דרש מהמשרד לפעול לשינוי שיטת התקצוב למימון הקמת מקוואות. "הרשויות המקומיות בפריפריה נמצאות במצב סוציואקונומי נמוך במקרים רבים ולכן שיטת המצ'ינג לא מתאימה שם. המנגנון היום יוצר אפלייה".

ח"כ מיכאל מלכיאלי (ש"ס) אמר בדיון כי התפיסה שיש בנייה לחרדים לא קיימת כלל במנהל התכנון. "אנחנו רואים ראשי ערים בכל הארץ שמדירים ציבור חרדי. יש עיריות שאסרו על מרפסות סוכה וזה מהלך שהוא נגד חרדים".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו