המחבל מניו יורק: חבל שלא הרגתי יותר

סייפולו סייפוב שביצע את הפיגוע הרצחני ביקש לתלות דגל דאעש בבית החולים שבו הוא מאושפז. "ארגון המדינה האסלאמית יחזיק לעד".

ערוץ 7 , י"ב בחשון תשע"ח

זירת הפיגוע במנהטן
זירת הפיגוע במנהטן
צילום: רויטרס

המחבל סייפולו סייפוב שביצע את הפיגוע אמש (שלישי) בניו יורק ורצח שמונה בני אדם, סיפר לחוקריו שתכנן במשך מספר שבועות לבצע את המתקפה ב''ליל כל הקדושים'', במטרה "להרוג את מספר האנשים האפשרי הרב ביותר".

המחבל סיפר עוד כי השאיר מכתב בזירת הפיגוע שנכתב בשפה הערבית ובו הצהיר על נאמנות לארגון הטרור דאעש.

סייפוב אמר כי ארגון "המדינה האסלאמית" יחזיק לעד, כלשונו, וסיפר כי ראה סרטונים של ארגון הטרור והם שהביאו לו את ההשראה לבצע את הפיגוע הרצחני.

המחבל ביקש לתלות את דגל דאעש בחדר בבית החולים שבו אושפז לאחר הפיגוע. סייפוב אמר לחוקרים שתכנן להמשיך בנסיעה ולדרוס בני אדם נוספים. לדבריו הוא "מרגיש טוב" עם מה שהוא עשה.

בתוך כך, הרשויות האמריקניות מבצעות חיפושים אחר אדם נוסף ממוצא אוזבקי בחשד למעורבות בפיגוע שבו נרצחו שמונה בני אדם.

מוקדם יותר הערב התייחס שגריר ישראל באו"ם דני דנון לפיגוע הרצחני, ואמר לערוץ 7 כי "לטרור אין גבול, המאבק בטרור הוא כאן בניו יורק, בירושלים ובלונדון. אנחנו רואים שההסתה הקיצונית שמגיעה מהמזרח התיכון פוגעת באנשים חפים מפשע".

דנון סיפר כי שוחח עם שגרירת ארה"ב באו''ם ניקי היילי ומסר לה את תנחומיה של מדינת ישראל. ''היילי היא ידידה אמיתית של מדינת ישראל. כמו שהם עומדים איתנו בשעת פיגוע טרור אנחנו עומדים היום עם העם האמריקני ואומרים בקול רם - 'אנו עומדים ביחד, נילחם בטרור וננצח את הטרור, הדמוקרטיות לא ייכנעו מול הכוחות האלו'', הוסיף דנון.

נציין כי במשאיתו של המחבל סייפולו סאיפוב שביצע את הפיגוע במנהטן שבו נרצחו שמונה בני אדם, נמצאו סכינים ופתקים בערבית בעד הארגון הרצחני דאע"ש. המחבל תכנן את הפיגוע במשך כמה שבועות, אך שכר את המשאית כשעה לפני האירוע.

רשת ABC דיווחה כי בשנת 2015 סוכנים פדרליים תשאלו את המחבל לאחר ששמו עלה כאיש קשר עבור שני אנשים שנמצאים ברשימת המבוקשים. עם זאת הוא לא היה תחת חקירה או מעקב.

מושל ניו יורק אנדרו קואומו אמר כי "המחבל שביצע את הפיגוע עבר תהליך של הקצנה והיה מקושר לדאע"ש". נציין כי חמישה מקורבנות מתקפת הדמים הם תיירים מארגנטינה בהם אריאל ארליך, איש עסקים יהודי.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בתגובה לפיגוע בניו יורק כי "אנו ניצבים לצד ידידינו בניו יורק לאחר עוד פיגוע נורא של טרור אסלאמי. תפילותינו נתונות למשפחות הקורבנות".

סאיפוב, בן 29, היגר לארה"ב ב-2010 מאוזבקיסטאן. הוא נכנס למדינה במסגרת תוכנית הוויזות לאוכלוסיית מגוונות (גרין קארד). לאחר שפגע אתמול בעוברים ושבים, הוא יצא מכלי הרכב וצעק "אללה אכבר". המחבל נורה בבטנו וכעת מצבו מוגדר קשה. נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ אמר כי יפעל לסגירתה של תוכנית הגרין קארד בעקבות הפיגוע.