הלווית הרב ישראל רוזן זצ"ל

אלפי בני אדם ליוו למנוחות את הרב ישראל רוזן זצ''ל, ראש מכון צומת, בבית העלמין בכפר עציון שבגוש עציון. ההלוויה הועברה בשידור חי בערוץ 7

הרב רוזן, תושב אלון שבות ומחשובי הרבנים של הציונות הדתית, נפטר בגיל 76. בחודשים האחרונים היה מאושפז בבית החולים לאחר שעבר אירוע רפואי קשה.

ראשון המספידים, רב הישוב אלון שבות בו התגורר הרב רוזן, הרב גדעון פרל, אמר בהלוויה "צר לי עליך אחי. כל מה שעשית היה לשם שמים".

"היית שופע מעיינות של תורה וחיים", סיפר הרב פרל, "הקמת את מנהל הגיור - מבצע של אהבה, והשקעת שעות וממון שלא חזר. זכית בדרך זו להכניס מאות תחת כנפי השכינה ולהקים בתים רבים בישראל. זכית להקים את מכון צומת ועזרת מאוד לפתרון בעיות אישיות וציבוריות בהתאם לטכנולוגיה החדישה כך שאנשים יכולו לקיים את ההלכה. אבד לנו חבר, אח ותלמיד חכם ועל כך אנו בוכים".

רב העיר רמת גן, הרב יעקב אריאל, ספד אף הוא לרב רוזן, "קשה לעמוד כאן ולהספיד תלמיד חכם פורץ דרך כמו הרב רוזן. יחידים האנשים שעם ישראל חייב להם תודה כמו הרב ישראל.

"היו לו דעות, אבל ביישום ההלכה התייעץ עם גדולי הדור מכל החוגים, ולכן זכה למעמד והערכה מכל החוגים והזרמים במדינת ישראל והעולם. דיברנו על שימוש במכונית האוטונומית בשבת. שבת הייתה יקרה לו. נמשיך ללכת בדרכו", הוסיף הרב אריאל.

הרב יגאל רוזן, אחיו של הרב ישראל רוזן וראש הישיבה החרדית אור ישראל בפתח תקווה, ספד לאחיו, "צר לי עליך אחי. נעמת לי מאוד. גדלנו בבית אחד, קיבלנו אותו חינוך וצעדנו באותו מסלול עד גיל 18. מאז פנינו לשני כיוונים אך לשניהם יש שורשים. ישראל אחי, הלכת בדרכו של אבא. היו בינינו חילוקי דעות אבל מעולם לא מחלוקת וזה בזכותו".

לדבריו, "ישראל לא רק היה תלמיד חכם. הוא ידע לפתוח את הבעיות הטכנולוגיות בהתאם להלכה ולא הפוך. רצה להגן על חומות הדת מפני הטכנולוגיה. אין היום בית חולים או מוסד ציבורי שאין בו פתרונות של מכון צומת. רבבות חילולי שבת נמנעו על ידו".

הרב הראשי לישראל, הרב דוד לאו, ספד אף הוא, "הרב רוזן שייך לחמישה עולמות. העולם הראשון שלו זה בית המדרש, מהלך בין השבילים של כרם ביבנה. העולם השני הוא עולם המעשה ואז עולם שלישי שמחבר בין שני העולמות, לרתום את הטכנולוגיה להלכה. היו לנו שיחות רבות עד כמה למתוח את הטכנולוגיה ולרתום לטובת ההלכה. ובאמונה תמימה ובישרות להשתמש בטכנולוגיה כדי להקל ולאפשר לאנשים את חייבם תוך שמירה קפדנית. גדולי תורה היו שגורים על לשונו".

אולם, לדברי הרב לאו, "היה לו גם עולם רביעי וזה עולם הציבורי והאכפתיות לצביונה של המדינה. לפני שנים עסק בשאלות של גיור והחיים במדינת ישראל שתיהיה מדינה יהודית. אבל מי שהכיר אותו באמת ידע שהיה לו עולם חמישי הוא היה אבא, בעל, אח וסבא וזה היה בשבילו עולם שלם- הבית והמשפחה. ברגע האמת איזה אושר היה לו עם המשפחה. חמישה עולמות שחי את כולם וכל אחד עולם בפני עצמו ובכל אחד מהעולמות אמר את שירת הבורא".

יו"ר הבית היהודי, שר החינוך נפתלי בנט, השתתף אף הוא בהלוויה וספד לרב רוזן, "הרב רוזן עמל כל חייו בחיבור בין התורה למדינה הריבונית, לעם ישראל. הוא התאים את המאה 21 לתורה ולא הפוך. הרב רוזן איננו אבל הוא ממשיך להאיר".

הרב דן מרנץ מנכ''ל מכון צומת סיפר על הרב רוזן, "כל הגבורה שלו נובעת מחסד. הוא אהב את הגר ואת מדינת ישראל. הרב ישראל דאג לגרים ולהכניס אותם למשפחה שלו ולעם ישראל. לרב ישראל היתה חשובה מאוד שמירת שבת. הוא לא השתמש בדוד שמש בביתו אבל היה לו חשוב שאם יש מישהו שהוא כן זקוק לפתרון, אז הוא יהפוך כל אבן וישגע את המהנדסים במכון למצוא פתרון".

לדבריו, "מחכים בשמים מאות גרים שעזרת להם בגיור, אלפי חיילים ונכים שעזרת להם לשמור את השבת. לפני חודש ביקרתי את הרב בבית החולים הדסה עין כרם. הרב רוזן החזיק לי את היד ואמר לי 'תשמור לי על צומת'. אני מבטיח לך מפה: 'אנחנו בגבורה נשמור על צומת בשבילך'. בשמי ובשם צומת אני מבקש סליחה ממך".

גיתית, בתו של הרב רוזן, סיפרה, "לא פחדת להיות בצומת. גם להיות שמרן וגם ליברל. גם רב וגם מהנדס. גם שנון וגם לא לפחד לשנות את דעותיך. גם לצעוק ברדיו וגם לדבר בנחת. התייחסת לכולם שווה בשווה . אהבת וקיבלת כל אדם. היה בך ניצוץ בעיינים ומקוריות ולחשוב מחוץ לקופסה".

"היה לך חשוב להיות מקורי ולהתחדש כל הזמן. מקורי, דעתן ורואה תמונה רחבה. היה אכפת לך מהכל. חינכת אותנו להביע דעה על כל דבר, לחדש ולהוביל", ציינה הבת, "מתגעגת אליך אבא. מתגעגת לשבת איתך בשולחן שבת ולנשום את החיוניות שלך. מתגעגעת ואוהבת כל כך".

הנכד דביר רוזן ספד אף הוא והבטיח, "נמשיך ללכת בדרכך". הנכד סיפר על שבת יום הולדת 70 של הרב רוזן, "התכנסנו כולם ולמדנו שיעור ממך. אתה תחסר לנו סבא, במחשבתך המפליגה ובחיוך השובב. אשריך שתעוזתך הייתה איתנה ורגליך בקרקע. תודה סבא שהיית לנו דמות לחיקוי וסבא מפנק. תודה סבא".

צילום: חזקי ברוך
צילום: חזקי ברוך
צילום: חזקי ברוך
צילום: חזקי ברוך
צילום: חזקי ברוך
צילום: חזקי ברוך
צילום: חזקי ברוך
צילום: חזקי ברוך
צילום: חזקי ברוך
צילום: חזקי ברוך
צילום: חזקי ברוך
צילום: חזקי ברוך
צילום: חזקי ברוך