הפלסטינים נכשלו באונסק"ו

פיליבסטר ישראלי מתיש הוביל לדחיית הדיון בהצעה אנטי ישראלית שזוכה לרוב אוטומטי ב-8 השנים האחרונות. המערכה על ההחלטה תימשך מחר.

ניצן קידר , י"ג בחשון תשע"ח

זה עדיין לא סופי, אבל במשך יום דיונים שלם, הפלסטינים ותומכיהם לא הצליחו לקדם בשום צורה את ההצעה האנטי ישראלית הקבועה שלהם במסגרת האסיפה הכללית של אונסק"ו.

ההצעה כוללת שורה של גינויים לישראל על יחסה לפלסטינים כשהפעם מצטרפות גם התייחסויות להתנהלות ישראל בגבול עם סוריה - וכמובן התייחסות לנושא ירושלים וניתוק הזיקה בינה לבין העם היהודי.

מדובר בהצעה שמאז שנת 2009 זוכה באופן מסורתי לאישור בהסכמה מקיר לקיר וללא הצבעה.

אלא שהדיפלומטיה הישראלית ייצרה הפעם התנהלות אחרת. המשלחת הישראלית ויתרה מראש על גיוס מדינות ופעלה לגיוס כל סעיף אפשרי בתקנון למשיכת זמן על ידי יצירת הצבעות שמיות של כל 196 המדינות.

בפתח הדיון, הצהיר יו"ר האסיפה כי גם השנה לא תתקיים הצבעה. ישראל וארה"ב הפתיעו וביקשו לדחות את ההצעה לכינוס הבא בעוד שנתיים. הפלסטינים ותומכיהם התנגדו, ואז הפתיעה הנציגות הישראלית כשדרשה הצבעה שמית. הצטרפותה של ארה"ב לדרישה הובילה לקבלתה.

במקביל ביקשה ישראל להתנגד לבקשת הפלסטינים לא לקיים דיון ולעבור מייד לאישור ההצעה - ואף הפעילה סעיף בתקנון שהוכן מראש והובילה גם להצבעה שמית על עניין זה.

מדובר בהצבעות שנמשכו שעות ארוכות וכשהבין יו"ר האסיפה את פני הדברים, הוא נעל אותה מבלי שההצעה עלתה ואמר כי הדיון עליה יתקיים מחר.

שגריר ישראל באונסק"ו, כרמל שאמה הכהן, אמר לערוץ 7 הערב, "הבהרנו כי נגמרו הימים שמעבירים הצעות נגד ישראל בחמש דקות. לאובססיה נגד ישראל יהיה תג מחיר - בו הארגון והמדינות יצטרכו להקדיש עשרות שעות ולהוסיף ימי דיונים ולשבת בדיונים ארוכים. אולי אז יתחילו להרהר, האם שווה להם להשקיע את כוחם בהצעות פוליטיות חסרות תוחלת שאין להן קשר לחינוך, תרבות או מדע".

"הפיליבסטר מעביר את מסר המחאה של ישראל בצורה יעילה ובנסיבות מסויימות עשוי להוביל לאי אימוץ ההחלטה. מה שבטוח שאף אחד לא יתייחס להחלטות האלו בטבעיות וכדבר מובן מאליו כמו זריחת השמש בכל בוקר", הוסיף שאמה הכהן.

נציין שאחת המדינות שהפתיעה היתה סין שנמנעה בהצבעות השמיות ולראשונה לא תמכה באופן מופגן בפלסטינים. גם מקסיקו שינתה את עמדתה ולראשונה והצביעה באופן מופגן בעד ישראל.