עודד קטש
עודד קטש צילום: פלאש 90

שלושה שבועות לפני משחקה הראשון במסגרת קמפיין מוקדמות המונדובאסקט 2019, התקיימה היום (שישי) במשרדי איגוד הכדורסל מסיבת עיתונאים חגיגית שהיוותה כפתיחה של ההכנות לקראת הטורניר שבפתח.

כזכור, בפעם הראשונה ובשל המלחמות בין פיב"א, ארגון הכדורסל האירופי לבין הנהלת היורוליג, יתקיימו משחקי המוקדמות תוך כדי העונה הסדירה בליגות השונות ובחלונות הזמן קיימות במרבית הליגות.

קיומם של המשחקים בעת הזו דווקא הביאה לפיצוץ בין הנהלת היורוליג, מפעל הכדורסל האירופי הבכיר ביותר המנוהל בידי יול"ב, ובין ראשי ארגון הכדורסל האירופי, פיב"א. הסיבה לפיצוץ הינה בשל העובדה כי בעוד שבליגות השונות לא מתקיימים משחקים בחלונות הזמן, דווקא במפעל היורוליג הבכיר מתקיים מחזור משחקים.

בפיב"א, ששמו להם למטרה בין היתר ואולי אף בעיקר, לפגוע בהנהלת היורוליג המתחרה, הודיעו כי שחקנים שיזומנו למשחקי הנבחרת ולא יגיעו יושעו מיידית ממשחקי הכדורסל המתנהלים תחת אחריותם, הווי אומר - ליגות העל השונות ברחבי המדינות החברות בארגון.

הנציגה הישראלית היחידה הנמצאת בבעיה כזו, זו מכבי ת"א, כשזו מנסה כמו מרבית חברותיה למפעל האירופי הבכיר להלך בין הטיפות ולנסות למצוא את הפשרה שתביא שקט וסוף למלחמה בין הגופים השונים.

היום, אל מסיבת העיתונאים החגיגית והראשונה של מאמנה החדש של הנבחרת הישראלית, עודד קטש, הגיעו גם שחקני הצהובים מת"א. השחקנים שהגיעו שעות ספורות בלבד לאחר ניצחונם על ארמאני מילאנו אמש, הגישו מכתב אל מאמן הנבחרת החדש ופרשן המשחקים שלהם, קטש, בו הם מודים לו על הזימון החשוב והיוקרתי לנבחרת הלאומית, אך עם זאת כתבו לו כי "אנו מבקשים להפנות את תשומת ליבך שבתאריך ה-20/11/2017 נשהה עם קבוצתינו במסגרת ההכנות לרגל משחקה נגד קבוצת ברצלונה שייערך בתאריך ה-23/11/2017 במסגרת משחקי היורוליג".

עוד נכתב במכתב אותו ייעדו למאמן החדש, "כידוע, אני מחוייב לקבוצתי במסגרת הסכם העסקתי ולכן אשמח לעמוד לרשות הנבחרת מיד עם חזרתנו לפנות בוקר יום שישי, ה-24/11/2017".

שחקניה הישראלים של המכבים לא לבד, כשחברם לקבוצה, הסנטר הבלארוסי ארט פראחוסקי, שזומן אף הוא לסגל נבחרת ארצו וגם הוא הועמד בפני הסיטואציה הלא נעימה, שלח מכתב זהה לראשי איגוד הכדורסל במדינתו, כשאלה השיבו לו בחיוב שיצטרף אל הנבחרת מיד לאחר המשחק של קבוצתו המכבית מול ברצלונה.

כזכור, הנבחרת הישראלית הוגרלה לבית אחד יחד עם נבחרות אסטוניה, יוון ובריטניה ותחל את משחקיה ביום שישי ה-24 בנובמבר, במשחק ביתי מול האסטונים.

קטש, שמונה במקומו של ארז אדלשטיין שנכשל בניסיון להעפיל לשלבים המכריעים של יורובאסקט 2017 בקיץ, על אף העובדה ששלב הבתים נערך באולם מנורה מבטחים בתל אביב, אמר במסיבת העיתונאים, "היה מפגש ראשוני, במתכונת החדשה, ובצורה שמתנהלות המוקדמות האלה, אנחנו מתכוננים למפגש שיהיה. יש צוות חדש, הרבה מאוד שחקנים חדשים, המפגש היה טוב ובאווירה טובה".

לא כל שחקני הסגל הרחב שזומנו לצמד המשחקים הקרובים הגיעו אל מסיבת העיתונאים לדברי קטש, מי שלא הגיע, עשה זאת באישור. מלבד עומרי כספי, קפטן הנבחרת ושחקנה של אלופת ה-NBA גולדן סטייט שלא ייקח חלק בצמד המשחקים בשל העובדה כי מדובר באמצעה של העונה הסדירה בליגת הכדורסל הטובה בעולם, אל משרדי איגוד הכדורסל היום לא הגיעו גם עמית שמחון, ג'ו אלכסנדר המתאזרח, גל מקל שנמצא בגראן קנאריה בספרד, ליאור אליהו שביקש להשתחרר, ריצ'רד האוול החולה, בר טימור הפצוע ותמיר בלאט שחולה אף הוא.

"זה משהו שלא יצא לי לעשות. לבנות שיטה תוך שלושה ארבעה ימים, לא התנסיתי בזה", סיפר בגלוי קטש. "ערכתי כמה בדיקות בימים האחרונים, גם ותיקי השבט לא חוו דבר כזה, הדבר המנחם היחידי שלכולם יש תנאים שווים. מהבחינה הזאת, לזה אנחנו מתכוננים ונערכים לזה כמה שיותר מוקדם. לצוות המקצועי אם יהיה פתרון מהיר, זה רק יעזור לנו, לדעת מי השחקנים שיגיעו, זה לא משהו שאנחנו יכול להיערך אליו. מנסים לבנות את הסגל הכי טוב שהנבחרת יכולה להעמיד במתכונת הנוכחית ואני מקווה שכל מי שנבחרת ישראל חשובה לו יתרום לנושא", כך התייחס המאמן החדש גם לסוגיית שחקני מכבי ת"א.

"אנחנו מתחילים דרך חדשה, מתכונת משחקים בינלאומית חדשה. המשחקים יתקיימו בשיטה שתאפשר לקהל הישראלי מדי חודשיים לצפות בנבחרת בבית. נבחרת משולבת שחקנים צעירים, שחקנים ותיקים, האולימפית והבוגרת יחד. מאמן חדש, חלק מהצוות חדש. מקווים שהנבחרת תמשיך לייצג את הכדורסל הישראלי בכבוד, ושכולנו נמשיך להינות", אמר יושב ראש איגוד הכדורסל עמירם הלוי שהוסיף, "לשמחתי, השחקנים שהוזמנו היו פה הבוקר. אין לי ספק שמכבי תל אביב, אגודה חשובה ומכובדת בכדורסל הישראלי, תעשה הכל על מנת שהשחקנים שלה יופיעו לנבחרת. לא ידוע לי על הבנות או החרפות בין פיב"א ליורוליג, אני מקווה שבסוף יגיע מבוגר אחראי שיוכל במשהו לעזור. זה נראה קשה בשלב הזה".

כזכור, סגל הנבחרת שזומן לצמד המפגשים הראשונים מול נבחרות אסטוניה ויוון הם: שון דאוסון, תום מעיין, גל מקל, עמית שמחון, בן אלטיט, חואקין שוכמן, תמיר בלאט, ג'ו אלכסנדר, בר טימור, ריצ'ארד הוואל, ליאור אליהו, תומר גינת, רפי מנקו, עוז בלייזר, דניאל קופרברג, נתנאל ארצי, עידן זלמנסון, כרם משעור, איתי שגב, ג'ייק כהן, יובל זוסמן, יפתח זיו, איגור נסטרנקו, אלישי כדיר.