בוטל הנאום של תושבת עפרה

מארגני העצרת ביטלו את נאומה של אסתר ברוט, "גורמי שמאל קיצוני יצאו נגדי למסע של הכפשה והסתה, הפכו אותי לפורעת חוק".

עוזי ברוך - ערוץ 7 , ט"ו בחשון תשע"ח

בוטל הנאום של תושבת עפרה-ערוץ 7
אסתר ברוט צופה בביתה הנהרס
צילום: אלירן אהרון

מארגני העצרת לציון 22 שנה לרצח יצחק רבין שתיערך בכיכר רבין במוצאי שבת, ביטלו את נאומה של תושבת הישוב עפרה אסתר ברוט.

ההחלטה באה בעקבות דברים שאמרה ברוט בראיון, לפיהם השיח משני הצדדים הביא לרצח ראש הממשלה ולדבריה בשמאל האשימו את הימין יותר מדי. נציין כי ביתה של ברוט בעפרה נהרס בהוראת בג''ץ בחודש פברואר האחרון.

בעמוד הפייסבוק שלה כתבה ברוט, "ההתנגדות העזה לכך שאביא את דבריי בעצרת, משקפת את הפולמוס בחברה הישראלית, האם נוכל לפתוח את הלב ולהקשיב אחד לשני, או שהשתקה מגורמים קיצוניים תנצח.

''הוזמנתי לכיכר ביום בו מציינים את הרצחו של ראש ממשלת ישראל, יצחק רבין ז"ל, בכדי לדבר על אחדות, בכדי לאחות פצעים ולפתוח לבבות", כתבה.

"כרגע נראה כי הכיכר אינה בשלה, בימים האחרונים גורמי שמאל קיצוני יצאו נגדי למסע של הכפשה והסתה, הפכו אותי לפורעת חוק שפוגעת בדמוקרטיה, כאשר כל שתכננתי לדבר עליו הוא החשיבות של האחדות למען הדמוקרטיה. אותם גורמים שלא מפסיקים ל"הגן" בעיני עצמם על חופש הביטוי, על סובלנות, שמטיפים נגד אלימות ונגד הסתה פשוט לא מסוגלים לקבל דעות שונות משלהם, משתיקים.

''הם מפספסים שפלורליזם הוא לא רק כלפי הקהילה הלהטבי"ת או זרים. פלורליזם הוא להעריך כל אחד שחושב אחרת ממך. לא מסוגלים להושיט יד לאחדות שהיא אינה אחידות. אני מאמינה שבשמאל יש הרבה מאוד אנשים מתונים שהיו רוצים שאשמיע את דברי, ולו רק בשביל לפתוח פתח לדיאלוג פורה ובונה, אבל קולם לא נשמע.

''עצם העובדה שאדבר בעצרת רק תגרום לפרובוקציה ועוד שינאה, לא אחדור אל הלבבות, כי לצערי הלבבות הורעלו. עצרת הזיכרון ליצחק רבין ז"ל זהו לא המקום לכך. זה לא היום למריבות בין ימין לשמאל. זו לא המטרה שלי", כתבה בפוסט.

"מארגני העצרת באמת ובתמים לא האמינו איזה אנטיגוניזם המילה אחדות יכולה לעורר בשנת 2017 בישראל. ודווקא מהצד השמאלי של המפה הפוליטית, ה'יוני' כביכול. ככל שהמארגנים ואני ראינו את ההתנגדות בשמאל, כך הבנו כמה אנחנו צודקים.

''אני לא אנאם על הבמה, אנחנו לא ניתן להם את התענוג לבזות את העצרת שכל מטרתה היא זכרון ואחדות. אני אבוא לכיכר. ויוקרן סרטון בהשתתפותי שצולם בתחילת השבוע. כי גם אם לא אביא את דבריי על הבמה המסר יחדור, השיח חייב להשתנות. לרגע לא חשבתי שהדרך תהיה קלה או קצרה, זהו תהליך, הושיטו לי יד ואני מושיטה חזרה", דברי ברוט.