ההאמרים בצאלים
ההאמרים בצאליםצילום: דובר צה"ל

בבסיס צאלים הדרומי, תוכלו לראות עשרות האמרים קרביים מסודרים באופן מופתי ברחבה הגדולה. ההאמרים האלו, להבדיל מהרכבים שמותאמים לתרגילים באש חיה, מיועדים לאימונים מסוג אחר - אימונים טקטיים.

"מטרת המרכז היא לאתגר מחשבתית את המפקדים שבאים להתאמן. לחזק אצלם את יכולת ניהול הקרב - כשהמהות כאן היא הטקטיקה ולא האש", מסביר סא"ל עפר קעה, מפקד יחידת מפעילות ההאמרים הקרביים. "כך ניתן להבין כיצד לבצע מהלכים חכמים, ומה עלול לסכן את הכוחות".

הסיבה לשימוש בהאמר באימונים, ולא בטנק ונגמ"ש, היא מכיוון שאי אפשר להכניס רכב קרבי גדול לשטח אימונים בנוי וצפוף, ולא ניתן להפעילו מבלי לפגוע במבני האימונים. "לשם כך קיים ההאמר הקרבי", אומר סא"ל קעה, "הוא קטן יחסית בגודלו ומותאם לדרישות המפקדים בשטח".

האמר "טנק"
האמר "טנק"צילום: דובר צה"ל

עם זאת, מי שיתמקד בגודלם של ההאמרים הקרביים יפספס את היתרון העיקרי שלהם - היכולת להסתוות לרכבים קרביים שונים לצורך האימון ולדרישת המפקדים: מנגמ"ש, דרך אמבולנס תאג"ד (המכונה "האמרבולנס") ועד טנק מרכבה. בעתיד הקרוב, מגלה סא"ל קעה, אפילו לנמ"ר (נגמ"ש מרכבה) צפוי להיות חיקוי מוצלח.

מחשבה רבה מושקעת בתהליך "ההתחפשות", והסגל הפיקודי לוקח כל פרט בחשבון. "כשנחפש האמר לטנק, נשים עליו תותח וצריח - כי לוחמים יוצאים מהחלק העליון שלו ולא מצדדיו", מסביר סא"ל קעה. "ואילו כדי ליצור נמ"ר, נלביש בד על אחורי ההאמר ונספק מושבים ניידים לשמונה עד עשרה אנשים".

כל האמר מצוייד במערכות מתוחכמות ביניהן מנגנון המדמה ירי באמצעות קרני לייזר, מערכת עשן המדמה פגיעה, מכשירי קשר גלויים וסמויים.

צילום: דובר צהל
צילום: דובר צהל

"בגמר התרגיל יש תחקיר מסודר שבאמצעותו אנחנו מסיקים מסקנות", מסביר סא"ל קעה. "אפשר לראות איך שדה הקרב התפתח במסך מולך. וכשאתה מצליב עם הקלטות הקשר אפשר להבין איפה היו שגיאות, לראות את התמונה המלאה וללמוד ממנה".

לא רק חזות ההאמר משמשת כיתרון - ההאמר הקרבי מאופיין במערכות שונות ומתוחכמות, שגם עליהן נדרשת התמחות מקצועית. בין המערכות ניתן למנות מנגנון המדמה ירי באמצעות קרני לייזר, מערכת עשן המדמה פגיעה, מכשירי קשר גלויים, וגם כאלו שסמויים מן העין.

האמר ''D9''
האמר ''D9''צילום: דובר צה"להנהיגה בהאמר יכולה להיות ממושכת וארוכה, והמפקדים שאחראים על עשרות הרכבים הללו דואגים גם לביטחון ולרווחת הנוסעים. "התקנו בהאמרים כיסאות אורתופדיים ומראות פנורמיות שירחיבו את הראייה לנהגות", מספר סא"ל קעה.

גם מבחינה כלכלית השימוש בהאמר מוכיח את עצמו. "אין ספק שעלות תחזוקת ההאמר הקרבי חוסכת כספים רבים", מציין סא"ל קעה. "גם בזמן התפעול השוטף וגם לצורך תיקונים. האמר הוא רכב קטן יחסית, ובהתאם לכך גם אחזקתו זולה בהרבה מזו של טנק, נגמ"ש או די-9".

האמר "נגמ"ש
האמר "נגמ"שצילום: דובר צה"ל