הרב דרוקמן בכנס
הרב דרוקמן בכנס צילום: מרכז ישיבות בני עקיבא

היום מצוין מלאת ארבע שנים לפטירתו של ראש ישיבת כפר הראה וראש מרכז ישיבות בני עקיבא, הרב אברהם צוקרמן זצ"ל.

במסגרת האירועים לציון היום הזה מתקיים באולפנת חדרה כנס שביעיסטיות סביב שאלת בירור דרכה של הציונות הדתית.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם אחד הדוברים בכנס, הרב יונה גודמן, המנהל החינוכי של מרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא. דבריו של הרב גודמן בכנס מתמקדים בשאלת המבט האישי על משמעות הציונות הדתית עבורנו.

על מטרותיו של הכנס כולו פותח הרב גודמן ואומר כי "כבודו של משרד החינוך במקומו מונח, והוא מטפל במחוננים בכל תחום כמו מתמטיקה, פיזיקה ועוד. אנחנו רוצים מחוננים בתחום דרכנו הרוחנית. אספנו בנות מאולפנות בכל רחבי הארץ, קרוב למאתיים בנות מהאולפנות הכי טובות שבאו לשמוע על דרכנו מול האתגרים הרבים שמבחוץ".

"אנחנו עסוקים בזה וצריכים להמשיך ולעסוק בזה, כי יש שאלות על דרכה של המדינה, שאלות על ההתמודדות עם העולם המודרני שמראה פנים נמוכות. אנחנו רוצים לחזק את היכולת להשתלב מתוך נאמנות אידית לתורה, האם יש לנו עמוד שדרה אישי שעוזר לנו גם אם נלך לאוניברסיטה ולשירות הלאומי בעוד שנה ויותר, וכך גם כשאנחנו עם החבר'ה בסניף, האם אנחנו מסוגלים להאמין בדרכנו ומתוך אותה אמונה ודבקות להשתלב בעם ישראל החוזר לארצו, לעצמו ולתורתו".

הרב גודמן מציין כי יום העיון לבנות מתקיים ביום ציון פטירתו של הרב צוקרמן ובעוד כמה שבועות תתקיים התכנסות לבנים ביום האזכרה לרב נריה, כאשר בשני המועדים משתתפי ומשתתפות הכנסים יצטרפו לאזכרה לזכרה של האישיות שבכותרת הכנס, וגם זאת מתוך שאיפה להכיר ולהתוודע אל תורת רבותיה של הציונות הדתית. "אני מרגיש שחלק מהבנים והבנות לא מתעניינים במי היו רבותינו ובדרכנו".

''זו אשמתנו שאנחנו תמיד בתפיסה של כאילו 'אל תביטו לאחור, הניחו להולכים'. חלילה זה מאפיין גם אותנו ולכן חשוב לנו לינוק מרבותינו. את שיחת הפתיחה נשא הרב דרוקמן שהיום ציינו את יום הולדתו ה-85. אנחנו צריכים לדעת ולהוקיר את רבותינו וללמוד את דרכנו שהופכת להיות יותר ויותר מורכבת ליישום, כי היא הדרך שבה חיים תורה, מתוך נאמנות לתורה למדינה ולארץ, ואם יש התנגשות פותרים אותה".

"מרבותינו אנחנו צריכים לינוק דרך, ושני האתגרים שהבחנו בהם הם נאמנות לציונות ולמפעל הציוני עם הביקורת שיש ושצריך לתקן, ומצד שני המחויבות להשתלב בעולם המודרני מתוך נאמנות לתורה, ובמקום שזה לא עובד אנחנו נשארים עם התורה. אלה שני הנושאים שמבדלים אותנו מהציבור החרדי שכבודו במקומו מונח.

''הקב"ה רוצה שנהיה מהנדסים וקצינים ורופאים, והדברים יוצרים אתגר מאוד גדול. אתגר ההשתלבות במדינה מאוד קל כי אנחנו בעד עלייה והתיישבות. האתגר הרבה יותר גדול הוא התרבות, המסכים, נורמות המשפחה, החיים והכסף ואנחנו מחזקים את היניקה מרבותינו בתחומים הללו".

לטעמו של הרב גודמן השיח בסוגיות אלה לא יכול להישמר רק בישיבות ובאולפנות, אלא מדובר במשימה שכל עולם המבוגרים צריך להיות חלק ממנה תוך מתן דוגמא אישית לאופן שבו המבוגרים מתייחסים לכסף, לאינטרנט, לזמן הפנוי ועוד. "כשאני מסתכל על עולם המבוגרים, האם אני רוצה שכך ייראה הדור הבא? יש מה ללמוד מכל אדם אבל אנחנו מקווים שהדור הזה יצליח במקומות שבהם אנחנו עדיין עמלים".

הרב גודמן נשאל האם אכן כפי שנראה מכותרת הכנס, הנער שם שאלה על עצם הקביעה שהציונות הדתית היא אכן דרכו. הרב משיב ומעיר כי אכן מדובר ב"כותרת שיווקית שנועדה להביא את הבנות", אך מעבר לכך "יש צדק גדול בשאלה. חלק מהנוער לא מרגישים צורך להשתייך לציונות הדתית או זרם מסוים, כי כולנו יהודים ולא משנה מי אתה ומה אתה ובמה אתה מאמין.

''יש השפעות של הדור הפוסטמודרני ושל החינוך שאומר שאנחנו אוהבים את העם ואנחנו חלק ממנו. נוער אומר שאם אני חלק מהעם אז למה להיות דווקא דתי, למה דווקא נאמן לדרכה של הציונות הדתית. בהחלט לפעמים יש סימן שאלה, או ברמת התודעה או ברמת ההחלטות שמקבלים בתחומי הפנאי והבילויים השונים".

"לא בטוח שרבים מציבים את סימן השאלה הזה, אבל המציאות הזו מחייבת אותנו לדייק את המסרים התורניים, שכוונתנו להיות חלק מהעם מתוך נאמנות לתורה שאחד מעקרונותיה הוא להיות חלק מהעם", דברי הרב גודמן.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו