לתרגל, לחוש ולהגיע להישגים מבצעיים

מפקדי חטיבת המילואים של "יהודה" השתתפו בתרגיל נרחב שהתקיים בשכונה חדשה לא מאוכלסת בקריית גת. תיעוד

עדו בן פורת , ט"ו בכסלו תשע"ח

תרח"ט יהודה
תרח"ט יהודה
צילום: דובר צה"ל

את העשייה השוטפת בחטיבות המרחביות באיו״ש כולם מכירים. הגדודים הסדירים אשר תופסים קו מבצעים תעסוקה מבצעית ומתחלפים בהובלת מפקדת החטיבה ובראשה המח״ט.

אך מה שמעט יודעים הוא שכל חטיבה מרחבית מחזיקה תחתיה גם חטיבת מילואים שלמה. מטרת חטיבת המילואים הינה להגיע לגזרה בזמני חירום וכאשר מתחוללת מלחמה בזירות אחרות בארץ.

לפני כשבועיים, כחלק מתוכנית האימונים השנתית, גייסה החטיבה המרחבית ״יהודה״ את כלל המפקדים של חטיבת המילואים. ארבעת הגדודים בהובלת המג״דים הגיעו לתרגיל חטיבתי למשך שלושה ימים על מנת לשמור על כשירותם ולרענן את הידע המבצעי שלהם בהתאם להערכת המצב.

כחלק מהתרח״ט התבצע תרגיל רחב אשר מטרתו אימון בלוחמה בשטח בנוי, תרגול התמרון בין הגדודים השונים ודימוי תרחישי קצה. התרגיל התקיים בשכונה חדשה שעוד לא מאוכלסת בקרית גת.

בתרגיל השתתפו גם הגדודים הסדירים המבצעים תעסוקה ביהודה. במהלך כל הלילה פשטו הכוחות על מבנים ותרגלו התמודדות עם מצבים שונים.

למחרת יצאו כלל גדודי המילואים למבצע אמת בכפר יטא שבדרום הגזרה, שם הגיעו לסריקות של אמצעי לחימה ביעדים שונים. במסגרת המבצע מצאו הכוחות נשק מסוג M16 , נשק מאולתר ותחמושת.

התרגיל הסתיים בטקס חטיבתי מרגש בשעת זריחה בו הוענקו דרגות לחלק מלוחמי המילואים.

״אנשי המילואים חשובים מאוד לתפקודה הרציף של החטיבה״, מסביר מפקד החטיבה אל״ם איציק כהן. ״מדובר בכוח משמעותי ואירועים מסוג זה חשובים מאוד על מנת לשמור על הכשירות שלהם.

''שילוב האימון בין תרגול בשטח בנוי לבין מבצע אמת אפשר ללוחמים לתרגל, לחוש את השטח ולבסוף גם להגיע להישגים מבצעיים״, הוסיף המח''ט.טוען....

צילום: דובר צה"ל