אילוסטרציה
אילוסטרציה iStock

שופט בית המשפט העליון בטורונטו הורה לבית החולים בהאבר ריבר שלא לנתק חולה המוגדר על פי בית החולים כמי שמת מוות מוחי, ממכונת הנשמה.

בכך נעתר השופט לבקשת המשפחה ודחה את כוונת בית החולים שלא להמשיך ולטפל בחולה.

מדובר ביוחאי אונונו, חרדי בן 25 , שסבל מהתקף אסטמה קשה שהוביל לדום לב. הוא איבד את הכרתו ונלקח לבית החולים בהאבר ריבר בטורונטו לטיפול חירום.

בהתבסס על בדיקות נוירולוגיות, קבעו הרופאים שהוא 'מת מוות מוחי' והוציאו תעודת פטירה בשעה שליבו וריאותיו עדיין תיפקדו.

לדברי הרופאים, בית החולים אינו יכול עוד להציע טיפול ולכן הודיע על כוונתו לנתק את החולה ממכונת ההנשמה.

בהוראת רבני העיר, פנו בני המשפחה לבית המשפט העליון בטורונטו בבקשה דחופה להורות לבית החולים שלא לנתקו ממכשירי הנשמה, שכן על פי ההלכה היהודית כל זמן שהלב פועם לא מדובר במוות, ולפיכך כוונת בית החולים לנתק את החולה ממכשירי ההנשמה, היא הפרת חופש דת מפורשת.

רבני טורונטו הורו לציבור ללכת ולהשתתף בדיון בהמוניהם.

ואכן מאות תושבים בראשות רבני העיר הגיעו לדיון בבית המשפט, מה שהביא לכך שהנהלת בית המשפט נאלצה להעתיק את הדיון לאולם הגדול שבבית המשפט, ולמרות זאת חלק מהציבור עדיין נותר מחוץ לבנין עקב חוסר מקום.

לאחר ששמע את דברי עורכי הדין של שני הצדדים, אמר השופט שלמרות שאינו מוצא פגם בהחלטת הרופאים, חשוב לתת למשפחה ולציבור רחב את התחושה כי יש מי שמתחשב בו ומקשיב לרחשי לבו, ולכן על בית החולים להימנע מניתוק החולה מהמכשירים.

בית החולים הודיע בתגובה כי לאחר שהוציא תעודת פטירה אין לו שום אחריות להמשיך ולטפל בחולה, אך הוא נענה להוראת בית המשפט לא לנתק את החולה ממכשירים. עם זאת הודיע כי הוא שומר לעצמו את הזכות להמשיך בהליך השיפוטי ולערער על ההחלטה.