ישופרו תנאי השירות של הקומונריות

בעקבות המפגש הפתוח שקיים עם מתנדבות השירות הלאומי: מנכ"ל רשות השירות הלאומי-אזרחי פועל להסדרת תנאי הקומונריות.

ערוץ 7 , י"ח בחשון תשע"ח

ישופרו תנאי השירות של הקומונריות-ערוץ 7
המפגש הפתוח
צילום: ללא קרדיט

לאור תלונות רבות שהגיעו למנכ"ל רשות השירות הלאומי-אזרחי, שר-שלום ג'רבי, הזמין ג'רבי מתנדבים בהווה ובעבר למפגש פתוח, במטרה ללמוד ולאתר פתרונות קונקרטיים לשיפור חוויית השירות הלאומי ויאפשרו למתנדבים לפעול במסגרות השירות, מבלי להיתקל בקשיים שהוצפו בפניותיהם.

מלבד המתנדבים, הגיעו לפגישה גם מנכ"לי עמותות השירות הלאומי אשר מלווים את המתנדבים ואחראים על פעילותם, במטרה ללמוד על הפערים שעולים מהשטח.

בעקבות תלונות שעלו בפגישה מקרב מתנדבות המשרתות כקומונריות, פנה ג'רבי למנכ"ל משרד החינוך שמואל אבוהב בבקשה למצוא פתרון לקשיים של הקומונריות לאורך השנה, המתחדדים בחודש הארגון שנמצא בימים אלו בשיאו.

המתנדבות שפנו, תיארו את תנאי הלחץ הקשים איתם הן מתמודדות, כמו גם הקושי לשלב בין התפקיד במסגרות היום החינוכיות בהן הן מתנדבות יחד עם פעילות ניהול הסניפים בתנועות הנוער.

כך, בעוד בעבר הקומונריות נדרשו לסייע במוסד חינוכי יום אחד בשבוע וביתר השבוע להשקיע בסניף תנועת הנוער אותו הן מנהלות, עם השנים השתנו התנאים והיום הן נדרשות להימצא בכל ימות העבודה בשבוע במוסד החינוך למעט יום אחד, על מנת לנהל את הסניף שבאחריותן.

לכן, ביקש מנכ"ל רשות השירות הלאומי-אזרחי לבחון את האפשרות להחזיר את המצב לקדמותו ולשנות את היחס בין החובה להגיע למוסד החינוכי בו הן משובצות לבין חובתן להתמסר לתפקידן במערכת החינוך הבלתי פורמאלית כקומונריות.

במכתבו לאבוהב ציין ג'רבי, ''המצב כיום הוא ש'השטח זועק' וכמעט כל קומונרית מגיעה למשברים ונתקלת בקשיים רבים בשל העומס העצום מיד עם הגיעה לתפקידה. אני מודע ליחסך החם למתנדבי השירות הלאומי-אזרחי ולתרומתם הרבה למדינה ולחברה.

''על כן, אבקשך לבחון אפשרות להחזיר את המצב לקדמותו בעניין זה, ולשנות את היחס בין חובת המתנדבים להגיע למוסד החינוכי בו הן משובצות לבין חובתן להתמסר לתפקידן במערכת החינוך הבלתי פורמאלית כקומונריות המרכזות את הסניפים, עבור חינוכם של עשרות ומאות ילדים בכל סניף מסניפי תנועות הנוער בכל רחבי הארץ.

ג'רבי הסביר כי "כמי ששימש כרכז מחוזות חיפה והצפון של בני עקיבא בעבר, אני מודע לחשיבות תפקידן של הקומונריות בהובלת החינוך הבלתי פורמאלי הערכי בסניפי תנועות הנוער ולעומס הגדול שמוטל עליהן בתפקידן.

''ריכוז סניף של תנועת נוער הינו משימה אינטנסיבית ושוחקת הדורשת השקעה עצומה וכוללת ריכוז של כלל הפעילות הסניפית, ניהול צוות ההדרכה, יצירת קשרים מול נציגי הציבור ופקידי העיריה, הובלה חינוכית של הסניף וטיפול בבעיות פרטניות של מדריכים וחניכים. בתמיכת השר הממונה אורי אריאל, אנו פועלים על מנת לשפר את תנאי מתנדבי השירות הלאומי-אזרחי ובפרט לאפשר למתנדבות הקומונריות למלא בהצלחה את תפקידן החשוב כמרכזות סניפי תנועות הנוער במדינת ישראל".