האם היהודים הובילו את מהפכת 1917?

תערוכה במוזיאון היהודי המרכזי במוסקבה מאששת חלק מהטיעונים של האנטישמים לגבי חלקם של היהודים בבולשביזם.

גיא כהן , י"ח בחשון תשע"ח

דגל בריה"מ
דגל בריה"מ
צילום: iStock

תערוכה במוזיאון היהודי המרכזי במוסקבה מאששת חלק מהטיעונים של האנטישמים לגבי חלקם של היהודים בזרם הקומוניסטי הבולשביקי שהשתלט על רוסיה ב-1917 והקים את ברית המועצות.

האנטישמים ברוסיה ומחוצה לה נוהגים לטעון שהיהודים הובילו את המהפכה. בתקופת השואה, היה חלקם של היהודים בקומוניזם תירוץ להשמדתם. לדברי סוכנות הידיעות JTA, הטענה משמשת גם היום אנטישמים ברוסיה, כולל נוצרים אדוקים שנרדפו ע"י הרשויות בתקופת בריה"מ.

בתחילת השנה האזרחית טען פטר טולסטוי, סגן יו"ר הפרלמנט של רוסיה, שהיהודים עושים שימוש בעמדות ההשפעה שלהם בתקשורת ובממשלה בכדי להמשיך את פועלם של אבותיהם אשר "הפילו את הכנסיות שלנו" ב-1917.

בספטמבר הושלכו בקבוקי תבערה על הסטודיו של הבמאי היהודי אלקסיי אוצ'יטל, ככל הנראה בגלל המאפיינים השליליים בדמותו של הצאר ניקולאי ה-2 בסרט שביים.

למרות המתח סביב הנושא, החליט המוזיאון להתמודד איתו לקראת היום בו ימלאו מאה שנים למהפכה, ולחשוף את חלקם של היהודים בה. "במשך הרבה שנים, גם היהודים וגם הרשויות לא רצו לפתוח את הנושא, שהפך לחומר עבור המיתוסים של האולטרה-לאומניים, הניאו-נאצים ואנטישמים אחרים", אמר ברוך גורין, יו"ר המוזיאון היהודי והמרכז לסובלנות של מוסקבה. "אבל כעת הגיעה העת להביט בעובדות".

לדברי גורין, הממשלה הסובייטית הראשונה – ועד הקומיסרים העממיים – היתה ברובה לא-יהודית, בניגוד למיתוס המקובל (שגם הנשיא פוטין חזר עליו לא מזמן – ג"ר). אבל "יהודים אכן מילאו תפקידים מאוד בכירים בפיקוד הבולשביקי והקומוניסטי, הרבה מעבר למספרם היחסי באוכלוסייה, אישר.

היהודים בצמרת הסובייטית בתחילת דרכה כללו את יעקוב סברדלוב, מזכ"ל המפלגה הקומוניסטית; את גריגורי זינובייב, ראש האינטרנציונל הקומוניסטי, כמו גם את לב קמנב ומויסיי יוריצקי.

התערוכה כוללת כרזות של הצבא האדום שגינו את האנטישמיות, וכרזות של תומכי הצאר שהפיצו את האנטישמיות, לדברי גורין. הוא הסביר שאילמלי כוחות הצבא הלבן אימצו את האנטישמיות, ייתכן שיהודים רבים היון מצטרפים אליהם ולא אל האדומים.