מתחם האתר בהר ציון
מתחם האתר בהר ציון צילום: בועז כהן

בשיחה עם יומן ערוץ 7 מספר בועז כהן, בעליו של קיוסק בהר ציון שבעיר העתיקה בירושלים, על הדרך בה נמנעה ממש ברגע האחרון בנייתה של כנסיית ענק על אתר ארכיאולוגי עתיק שיש הרואים בו מקווה טהרה.

"יש כמה אנשים שקוראים לזה נס", הוא פותח את סיפורו. "צמוד אליי בהר ציון יש שטח גדול של הכנסייה הגרמנית שבזמנו קיבלו אישור מטדי קולק לבנות שם כנסייה בגודל שלוש קומות. אפשר לומר שבגללי ובגלל אבא שלי נמנעה הבניה הזו כבר שלושים שנה".

"מה שקרה הוא שבשנות השמונים התחילו חפירות הצלה של העירייה. במקביל אושרה תב"ע למקום. בתוך השטח עצמו יש מבנה טבעי, מערה שאני ואחרים מגדיר אותה כמקווה, אבל כדי למנוע סיבוכים נגדיר אותה כאתר ארכיאולוגי. במשך השנים מגיעים יהודים לטבול במקום. הכנסייה הגרמנית רואה את זה ובשבילם זו צביטה בלב".

"לפני ראש השנה ביקרתי במקום וראיתי שכרתו שם עצים מאוד גבוהים שגדלו שם. לא הבנתי מה הסיבה, חשבתי שאולי יש כוונה להאשים את הטובלים כדי למנוע מהם להמשיך ולהגיע למקום. למחרת ראיתי שגם עצים של רימונים שהיו שם ואנשים היו קוטפים מברכים ואוכלים, גם אותם הורידו. ביררתי והגעתי למישהו שסיפר לי שמתכוננים לסגור את המקווה".

כהן, ששטח הקיוסק שבבעלותו גובל עם החצר בה ממוקם האתר הארכיאולוגי, ממשיך בסיפורו: "שאלתי איך מתכוונים לסגור את המקווה, אמרו שמתכוונים להקים חומה לפני ראש השנה כדי שלא יטבלו בראש השנה. ביררתי בכל הרשויות. שמתי לב שלא עונים לי – המספר שלי מזוהה אצלם - ולכן אני מבין שיש כאן משהו רציני ואמתי. בסוף בעל תפקיד כלשהו הודה בפניי שאושרה להם סגירה של השטח שאושר לפני שלושים שנה".

"במקביל מגיע המהנדס והקבלן של הכנסייה כשאני נמצא בשטח והתחיל למדוד", אומר כהן הלמד מכך עד כמה הצעדים המעשיים מצידה של הכנסייה קרובים לביצוע. "נזכרתי שבזמנו הייתה התייחסות בתב"ע לאתר הזה. התקשרתי לאדריכל שמלווה אותי כבר הרבה שנים. הוא אמר שהוא זוכר משהו אבל לא בדיוק ושאל אם אוכל להגיד לו את מספר התב"ע, ואז כמו ברק נזכרתי במספר. הוא אמר שיבדוק ויחזור אליי אחרי הצהריים".

בשיחה שהתקיימה אחרי הצהריים אמר האדריכל לכהן כי הוא אכן צודק "ובתב"ע יש התייחסות לכך שחייבת להיות גישה בכל ימות השנה למבנה הזה. יש גם המשך שקובע שחייבת להיות גישה נוחה למקום. הוא שלח לי את התב"ע. העברתי אותה לכל הגורמים שאישרו את הדבר הזה והזהרתי אותם שלא נגיע למצב דומה לחומה שהקימה הכנסייה היוונית", אומר כהן המזכיר בכך מאבק ותיק שהוא מנהל מול הרשויות בירושלים להסרת חומת ברזל שהוקמה בסמוך על ידי הכנסייה היוונית בניגוד לחוק.

לדבריו המענה שקיבל מהרשויות הממונות מלמדות שטענתו התקבלה. כהן מוסיף ומספר: "בשבוע שעבר הייתה פגישה אצל חגית משה, סגנית ראש העיר, שלקחה לידיים את נושא הר ציון. בעקבות הפגישה הזו סוכם שמישהו יטפל בעניין. שלשום קיבלתי תשובה מהעירייה שלפי התב"ע אני צודק, ולמעשה הם אישרו שאסור לבנות שם, ואכן זה לא ייבנה".

"אם לא הייתי זוכר את המספר של התב"ע הייתה שם כבר חומה ואפילו ציפור לא הייתה יכולה להיכנס", הוא אומר ומדגיש כי "ההמשך של התב"ע אומר שחייבת להיות נגישות. המקום לא נגיש והרבה אנשים מגיעים לשם. שלחתי מכתב לרשות העתיקות שנקבע בתב"ע שהיא האחראית לנגישות והפעלת האתר, ואני מקווה שהמקום יהיה מונגש גם לנכים".

"עכשיו מובטח שאף פעם לא יוכלו לסגור את המקום. יש לי אישור חתום שלא יוכלו לבנות שם", הוא אומר ומסביר כי כעת הכנסייה הגרמנית תצטרך לבנות רק מסביב למתחם העתיק, בדיוק כפי שנכתב בתב"ע המקורית שאושרה ולא מעבר לכך.

כשנשאל מה הביא אותו להיזכר במספר שאותו ראה לפני למעלה מעשרים שנה, משיב כהן שהוא אינו יודע. הוא אף מעיד על עצמו שבקושי זכור לו תאריך הלידה שלו עצמו...

לקראת סוף הדברים הוא מוסיף ומעיר כי בתשובה שקיבל קיימות עוד שתי התייחסויות חשובות למאבקים קודמים שלו. האחת מהן נוגעת למתחם 'בית יוסף', אכסניית ענק לפרחי כמורה שאותה הקימה הכנסייה הגרמנית ללא אישורי בנייה. "התייחסו שם גם לעניין הזה. לא הבנתי איך בונים בלי תיק בניה והיתר בנייה. קיבלתי התייחסות שמסיבה כלשהי לא ביקר במקום מאז הגשת התלונה, כלומר לפני שנה וחצי", הוא אומר בלעג ומציין כי בדיקה שביצע לאחר מכן העלתה שבניגוד לנאמר מפקח דווקא כן ביקר במקום, אך גילה ש"מדובר בעבירת בניה מ-2002, כלומר יש עליה חוק התיישנות, אבל השימוש המתמשך במבנה הוא בלתי חוקי. זו עבירה פלילית. הם לא קיבלו אישור מאוחר להשתמש במקום. זו עבירה קיימת וחייבים לעצור את השימוש בעבירה, גם ארנונה הם לא משלמים. כאן, בהר ציון, החוק הוא רק המלצה. אני מתכוון להמשיך ולהיאבק מולם".