חלוציות חדשה בניחוח של פעם

התפתחות מרשימה ב'כרם רעים' שבגוש טלמונים. ארבע שנים ראשונות של תפיסה חלוצית מעט אחרת.

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"ח בחשון תשע"ח

התקדמות מרשימה. כרם רעים
התקדמות מרשימה. כרם רעים
צילום: איציק כהן

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם איציק כהן, תושב הישוב החדש כרם רעים ההולך ומתפתח בשבועות ובחודשים האחרונים בגוש טלמונים.

על המקום שהוקם כגרעין התיישבותי לזכר שלושה חברים שנהרגו במלחמות ישראל: שמואל ווייס שנהרג בג'נין במבצע חומת מגן, עמיחי מרחביה שנהרג במהלך במלחמת לבנון השנייה ויוני נתנאל שנהרג במבצע עופרת יצוקה, סיפר כהן וציין כי השלושה היו ממכריהם של מקימי הגרעין ומיקומו בסמוך לכרם אביה, הכרם שניטע על שמו של אביה גולדברג, הניבו יחד את השם 'כרם רעים'.

את ייחודו של הישוב שלו מוצא כהן בקהילה האנושית שהתגבשה סביבו, "יש אצלנו 35 משפחות. כתושב אני יכול להעיד על קהילה מיוחדת, אנשים שעוסקים במגוון מקצועות חופשים, גננים, מורים, יזמים, אנשי תקשורת, מהנדסים, עובדי בניין ועוד. למרות שאנחנו ישוב קטן יש לנו מוסדות כמו גן רב גילאי, מעון, משחקיה ועוד ויש לנו את המקווה הכי יפה בבנימין ואולי בכל יהודה ושומרון!".

בנוסף אומר כהן כי "מלבד הנוף היפה ואפשרויות הבנייה שיש לנו, הדבר המיוחד באמת הוא האנשים והקהילה. מבחינתי מה שמעיד על כך הוא שכיום אנחנו 35 משפחות ויש לנו 13 וועדות התנדבותיות מטעם התושבים – וועדה למען חיילים, וועדה למען יולדות, ועדת קליטה שמטפלת באנשים אחרי הקליטה, חינוך, בית כנסת ועוד. כחמישים אחוז מהאנשים מתנדבים בוועדות מתוך אכפתיות. יש לנו פרויקטים חברתיים כמו מוצ"ש תרבות, תחרות צילום נושאת פרסים ועוד. בנוסף הגברים בונים בימים אלה מקווה גברים ממש בידיים".

באשר להתעניינות למגורים בישובו אומר כהן "התעניינות מדהימה. יש לנו אישור ל-255 יחידות דיור והישוב בשיא הבנייה של שלב א' שכולל 77 יחידות דיור. לפני כחודש שר הביטחון ביקר אצלנו עם סגנו וכבר הם הניחו את אבן הפינה לשלב ב' שיתחיל בחודשים הקרובים. ההתעניינות גבוהה ורוב היחידות כבר נקנו".

"הישוב כולו התחיל את צעדיו הראשונים לפני ארבע שנים ו'כרם רעים' זה נס אחד גדול. צריך להגיע ולראות את ההתפתחות. אנשים לא מאמינים שבזמן קצר כל כך יש התפתחות כזו", אומר כהן ומציין כי הישוב אינו מגביל את שעריו לאוכלוסייה מסוג מסוים. "אנחנו פותחים את השורות ולא רוצים להיות עוד ישוב קלאסי אלא ישוב מגוון, מכיל, ישוב של עם ישראל ולמען עם ישראל. יש בישוב מרחב ציבורי דתי, אבל הוא פתוח לכלל האוכלוסייה".

בדבריו מציין כהן כי אמנם לא מדובר בהקמה של ישוב מראשיתו ממש, אבל התחושה בהחלט דומה. "גם מי שיגיע היום מגיע בשלבים הראשונים של היושב. במזכירות אפשר לראות מפה גדולה של התכניות העתידיות של הישוב. רואים בנייה מתוכננת של למעלה ממאתיים יחידות דיור, ומבינים שאנחנו בהחלט בהתחלה".

כשנשאל על סדר יומן של ילדים בישוב קטן שמן הסתם אינו יכול לספק להם מגוון חברתי גדול מזכיר כהן שישובו הוא חלק מגוש ישובים, גוש טלמונים, מעבר לשירותי החינוך וההעשרה שקיימים בו עצמו. "יש לנו מסגרת תוך יישובית וגם מסגרת גושית. במסגרת היישובית יש מעבר למשחקייה ועדה שדואגת לפעילויות, יש לימודים, חוגים וכו', הוועדה נותנת מעטפת כמעט כמו כל ישוב אחר. מעבר לזה, 'כרם רעים' הוא חלק מגוש טלמונים שמונה כ-8000 תושבים שבמרכזו, בחורש ירון, מוקם מרכז תרבות אחד הגדולים בבנימין, ובו אודיטוריום ל-700 אנשים, אולמות ומגרשים, כך שלמעשה אנחנו נותנים גם מענה בתוך הישוב וגם מעטפת תרבותית שאנחנו לגמרי חלק ממנה".

ומה באשר לחוששים ביטחונית? האם ניתן להרגיע את המתעניינים מקרב תושבי גוש דן והסביבה שאינם רגילים לתנועה בצירי דרכים הסמוכים לכפרים ערביים? על כך משיב כהן ואומר: "אנחנו מודעים לאזור שאנחנו נמצאים בו. יש רבש"ץ ויש כיתת כוננות. מעבר לזה אנחנו חלק מגוש שמתחיל להתחבר בין הישובים. יש טיילת רגלית מנריה לטלמון, יש אזור גדול שמחבר בין הישובים לגוש והוא סטרילי לכניסת כלי רכב שאינו ישראלי, כך שאנחנו לא באופוריה ועושים את הנדרש כדי להיזהר, ומעבר לזה אנחנו בשליחות, אנחנו בהקמה של משהו חדש וחשוב בארץ ישראל וזה תמיד מוביל אותנו ומהדהד לנו בראש ונותן כוח להמשיך קדימה".