'אוסף גינצבורג' יונגש לציבור

הסכם היסטורי נחתם בין הספריה הלאומית בירושלים לספריית המדינה הרוסית. אוסף כתבי היד יעבור סריקה ודיגיטציה והוא יונגש לציבור הרחב

חיים לב - ערוץ 7 , י"ט בחשון תשע"ח

'אוסף גינצבורג' יונגש לציבור -ערוץ 7
חתימת ההסכם
צילום: עמוס בן גרשום, לע:"מ

הסכם היסטורי נחתם בין הספריה הלאומית בירושלים לספריית המדינה הרוסית לטובת קידום פרויקט דיגיטציה ל'אוסף גינצבורג'.

'אוסף גינצבורג' נרכש בידי הספריה הלאומית לפני מאה שנה, אך לא יצא לפועל בעקבות מלחמת העולם הראשונה והמהפכה הבולשביקית. גם לחץ מדיני שנמשך בכל השנים לא שכנע את הרוסים להשיבו.

אוסף גינצבורג עשיר בספרים וכתבי יד ומכיל יותר מ-14 אלף פריטים, בהם אלפי ספרים וכתבי יד יהודיים. יש בו יצירות תורניות מימי הביניים, ובכלל זה מדרשים, קונטרסים, העתקות מכתבי הרמב"ם והרשב"א, פירושים לתנ"ך, ספרי דקדוק והלכה, ספרי קבלה, וכן בתחומים מדעיים אחרים ועוד.

בין היתר מדובר בכתבי יד של מחזורים ספרדים, איטלקים, פרובנסי, צפון אפריקאים, כתבי יד מדעיים מתימן, חלקי תלמוד בבלי שניצול מאש של אוטו דה פה, תלמוד ירושלמי השייך לדון יצחק אברבנאל, כתב יד עתיק של תנ"ך עם תרגום אונקלוס ותירגום לערבית, תנ"ך בהדפסת דניאל בומברג, חלקי תלמוד בבלי במהדורת וונציה, ספר מצוות גדול (סמ"ג) עם הערות של רבי מאיר הלוי אבולעפיה (רמ"ה), ועוד.

בשנת תרע"ז נחתם חוזה לרכישת האוסף בין בית הספרים הלאומי בירושלים לשלטונות ברוסיה. חצי מיליון רובל זהב (כ־ 15 מיליון דולר בערכי הזהב של היום) הועברו לרוסים תמורתם. הספרים כבר הוכנסו לארגזים לקראת שליחתם לארץ, אך המשלוח התעכב בשל מלחמת העולם הראשונה. עם פרוץ המהפכה הבולשביקית נתפסו הספרים, הולאמו והועברו לספריית לנין במוסקבה.

לאחר נפילת מסך הברזל ניסו אישים רבים לדבר על לבם של הרוסים כדי שישיבו את האוסף, אך לשווא. בשנים האחרונות העלתה ישראל את הנושא בפגישות רשמיות עם גורמים בכירים ברוסיה במעורבות משרד החוץ הישראלי, ראש הממשלה נתניהו, נשיא רוסיה דאז מדוודב ועוד.

בין היתר, העבירה ישראל לרוסיה מסמכים והוכחות לבעלותה על האוסף, בתקוה שהידוק היחסים בין המדינות יביא גם לסיום הפרשה הזו. נתניהו אף שוחח בנושא כמה פעמים עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, אך כבר לפני כמה שנים הבין כי לעת עתה אין סיכוי לקבל את האוסף, ולכן יעץ לספריה הלאומית לקדם פרויקט דיגיטציה מבלי להכריע, בשלב הזה, בשאלת הבעלות על האוסף.

כאמור, הודות לתרומה גדולה במיוחד של קרן פרי, מתאפשר שיתוף פעולה חסר תקדים בהיקפו בין הספריה הלאומית בישראל למקבילתה ברוסיה. ועל פי ההסכם שנחתם, אוסף כתבי היד יעבור סריקה ודיגיטציה והוא יונגש לציבור הרחב.

הגדת פסח מפרנקפורט
צילום: הספרייה הלאומית הרוסית

ספר תפילה מאיטליה
צילום: הספרייה הלאומית הרוסית