הג'ודוקא שגיא מוקי
הג'ודוקא שגיא מוקי צילום: באדיבות הועד האולימפי

ההצלחה וההשקעה על מזרן הג'ודו משתלמות. בזמן שעוד סוגיה ניצבת בפני ראשי איגוד הג'ודו הישראלי והספורטאים חברי המשלחת, כשאלה מחכים עדיין לויזות לתחרות המתקיימת במרקש שבמרוקו, בינתיים ראשי האיגוד הישראלים נחלו הצלחה בזירה אחרת.

על פי התכנון המקורי, אמורה הייתה אליפות העולם בג'ודו בשנה הבאה, שתתקיים בבאקו שבאזרבייג'ן, להתחיל בסמוך ליום הכיפורים. יתירה מכך, יומיים מרכזיים באליפות היו ממש על עיצומו של היום הקדוש, ב-18 ו-19 לספטמבר וראשי האיגוד הישראלי ניצבו בפני דילמה קשה - האם בכלל לצאת לאליפות המתקיימת בימים אלו הקדושים להם ביותר.

עבור ראשי האיגוד הישראליים הייתה זו החלטה קשה, זאת לאחר שאי השתתפותם של הג'ודוקאים באליפות העולם עשויה הייתה לפגוע בניקוד שלהם ובסיכוייהם להשיג את הקריטריון האירופי לפני אולימפיאדת 2020 שתתקיים בטוקיו.

אחרי המאמצים הרבים בהגעה לתחרות הגראנד סלאם האחרונה באבו-דאבי שבאיחוד האמירויות, ובזמן שהשתתפותם של הג'ודוקאים הישראלים בטורניר המתקיים בסוף השבוע הקרוב במרקש שבמרוקו מוטל בספק בשל העובדה כי מארגני הטורניר לא שלחו את הויזות עבור הספורטאים הישראליים, נראה היה כי כל מאמצם של ראשי האיגוד הישראלי היו לחינם.

לאחר שהבהיר יו"ר האיגוד הישראלי משה פונטי לנשיא איגוד הג'ודו העולמי מריוס וייזר את הבעייתיות בדבר מועד אליפות העולם, אישר האחרון את דחיית האליפות ביממה לאחר יום הכיפורים, ה-20 בספטמבר. בכך למעשה קבעו השניים כי כל ספורטאי ישראלי יוכל להשתתף בתחרות היוקרתית בדרך להשיג מדליות נוספות עבור ישראל ואת הקריטריון האולימפי.

הג'ודוקאים הישראלים שהרוויחו מדחיית האליפות הם שגיא מוקי המתחרה בקטגוריית 81 ק"ג, טוהר בוטבול וגולן פולק המתחרים בקטגוריית 73 ק"ג.

"מדובר היה באיום ממשי ופגיעה קשה בג'ודו הישראלי", אמר יו"ר האיגוד הישראלי פונטי. "אם לא היו נענים לבקשה שלנו בדחיית האליפות ביממה, זה היה פוגע קשות בספורטאים שרוצים להיות באולימפיאדה והיו מאבדים ניקוד רב. אני מודה מקרב לב לווייזר על שעשה הכול כדי לשנות את התאריך שאושר היום", אמר פונטי.