דעה
מה לא מעניין את דינה זילבר

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה הגיעה לועדת הפנים של הכנסת, אך באורח פלא - הפעם דווקא לא היתה לה דעה ברורה.

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , י"ט בחשון תשע"ח

עסוקה בהנחלת ערכים, לא בשמירת חוק. דינה זילבר
עסוקה בהנחלת ערכים, לא בשמירת חוק. דינה זילבר
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

1. אני לא משוכנע שהמהומה שמקימים ח"כים ושרים בליכוד סביב העסקתו של ליאור חורב כיועץ אסטרטגי על ידי המשטרה מגיעה ממניעים טהורים של שמירה על טוהר המידות. למעשה אני משוכנע בדיוק ההיפך.

אולם, הדיון שכונס הבוקר בועדת הפנים לא עסק בטוהר כוונותיהם של אנשי הליכוד, אלא בסוגיית העסקתו של חורב. וכאן, כאשר דנים בשאלה עצמה, עולות שאלות משפטיות אמתיות, מתחום דיני החוזים ומתחום המשפט הציבורי, שלא ניתן לפטור אותן בהינד כתף מיתמם.

חורב, כפי שציין באופן ברור יועמ"ש המשרד לביטחון הפנים, התחייב לא להתבטא בסוגיות פוליטיות גם באופן אישי, ולמרבה הצער הפר את ההתחייבות הזו באופן סדרתי. לא מעידה חד פעמית ולא 2-3 ציוצים סוררים. סדרה ארוכה של "ציוצים" בעלי מאפיינים בולטים של עיסוק פוליטי, שיצאו ממקלדתו של חורב אל העולם הפתוח של הרשתות החברתיות.

2. בישיבת ועדת הפנים של הכנסת השתתפה גם המשנה ליועמ"ש, עו"ד דינה זילבר, שייצגה בדיון את היועץ המשפטי לממשלה.

זילבר, שבימים כתיקונם נוהגת ליזום התייחסויות לכל דבר שלא נראה לה ושלא בא לה בטוב, ובוודאי איננה ידועה כאדם שנמנע מלומר את דעתו בסוגיות העומדות על הפרק, נשאלה לעמדתה בנושא העסקת חורב.

אולם, למרות אופיה הדעתני בדרך כלל, עשתה זילבר כל שביכולתה על מנת להתחמק ממתן תשובה ברורה ליו"ר הוועדה, ח"כ דודי אמסלם. זילבר ניסתה תחילה לטעון שלא גיבשה דעה ברורה בנושא מאחר שהיא נחשפת לראשונה לעובדות (כאילו שהיא אף פעם איננה מביעה עמדה "משפטית" נחרצת על סמך כתבות בתקשורת), ובהמשך טענה שלא מדובר בעניין "משפטי" אלא בנושא "ערכי" (כאילו שכך סתם היא נמנעת לחלוטין מעיסוק בנושאים ערכיים) ולכן אין צורך בהתייחסותה.

3. האמת היא שבעולם אידיאלי, שבו לא עושים מכל דבר שאלה משפטית, יתכן שגם סוגיית העסקתו של חורב על ידי המשטרה לא צריכה היתה להיחשב שאלה משפטית. בעולם כזה היה ברור שהמפכ"ל כפוף בסוגיות של מנהלה וכוח אדם לשר לביטחון הפנים, והשר לביטחון הפנים היה מוסמך להורות למפכ"ל להפסיק את העסקתו של חורב.

אולם, בעולם שבו גם השאלה "האם לעיריית תל אביב מותר לאפשר קיום של הופעה שבה עולים על הבמה רק זמרים גברים" היא שאלה משפטית שמעסיקה את המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, הרי שהעסקתו של חורב תוך הפרה של תנאי החוזה עמו, על ידי גוף ציבורי, היא בוודאי שאלה משפטית.

4. ההתחמקות של זילבר מלעסוק בנושא ולהביע את עמדתה מבהירה היטב פעם נוספת את מה שכולנו יודעים כבר זמן רב. מערכת המשפט כבר מזמן חדלה להיות גורם נייטרלי שעסוק ביישומו של החוק, והפכה לגורם שעסוק בהנחלת עולם ערכי מסוים וקידומו באמצעות כלים משפטיים.

העסקתו של חורב על ידי המשטרה לא מנוגדת לעולמה הערכי של זילבר, ולכן היא פשוט לא מעניינת אותה. חוק? משפט? זה לא מעניין. מה שחשוב הם הערכים החביבים על דינה זילבר.

לכן, תרשו לי להעריך שגם הדרישה של דודי אמסלם, בסיכום הדיון, לקבל עמדה מסודרת של היועמ"ש בסוגיית העסקתו של חורב, לא תניב תוצאות מרשימות במיוחד.